Snydt til at redde verden

Michael Jackson narrede dansk millionær

  • Michael Jackson i Parken 1997.

    Michael Jackson i Parken 1997. Den danske rigmand havde sørget for en kæmpelagkage til popikonet, som han håbede ville tage hjem til  ham og feste bagefter. (Foto: Scanipx) Se stort billede

  • Michael Jackson i Parken 1997.

    Men Michael havde udtænkt en smart plan, der skulle lokke rigmanden til at give penge til fattige børn. (Foto: Scanipx) Se stort billede

Forrige knap 01|02 Næse knap

Kongen af Pop narrede 100.000 dollars ud af Erik Damgaards ven Ole Abildgaard.

Det fremgår af bogen 'Milliardærklubben', der handler om fem danske rigmænd heriblandt Anni Fønsbys kæreste Erik Damgaard.

Millionæren Ole Abildgaard, som er ven med Erik Damgaard, har gennem tiden haft fingrene i lidt af hvert. I 1997 var han med til at arrangere koncerterne med Michael Jackson i Parken.

Den ene blev spillet på Michael Jacksons 39 års fødselsdag, og i den anledning havde ET Concert Promotion arrangeret en overraskelse for popstjernen med fyrværkeri og tivoligarden på scenen.

Ole Abildgaard satte alt ind på at arrangere en fødselsdagsfest for Michael Jackson efter koncerten. Den skulle holdes hjemme hos ham selv i hans private villa på Vedbæk Strandvej, der blev kaldt Schweizerhytten på grund af dens alpe-agtige arkitektur.

Ifølge bogen ’Milliardærklubben’ var der fløjet en DJ ind fra London. Carlsberg og Prince sponsorerede festen med gratis mandskab, bajere og smøger. Ole Abildgaard skulle selv flyve Michael Jackson derop i en helikopter. Alt sammen for at imponere sine venner og forretningsforbindelser.

Men kort inden fødselsdagskoncerten skulle afholdes, trak Michael Jacksons tourmaneger stikket. Fødseldagsfesten i Schweitzerhytten var aflyst. Michael ville direkte til Paris og fejre fødselsdag med sin familie. Ole Abildgaard spurgte, hvad det ville koste, at få Michael Jackson til at tage til Vedbæk. Svaret lød, at en donation på 100.000 dollars til Michael Jacksons 'Heal the world foundation' ville gøre det svært for Michael Jackson at takke nej.

Mens Michael Jackson moonwalkede på scenen i Parken fandt Ole Abildgaard velhaveren Lars Rahbek og direktøren for Sydbank i Parkens VIP-område. De fik hurtigt udstedt en bankgodkendt check på 100.000 dollars. 

Da Ole Abildgaard efter koncerten mødte popikonet, var det til beskeden om, at han alligevel var for træt til at tage til fest i Vedbæk.

»I skal vide, at jeg er meget taknemmelig for den modtagelse, jeg har fået i Danmark. Især jeres gave til min fond betyder meget for mig,« sagde Michael Jackson angiveligt til Ole Abildgaard, der således blev snydt for både 100.000 dollars og en fest med Michael Jackson. Til hans senere fortrydelse, fik han end ikke taget et billede sammen med den nu afdøde musiklegende.

Fødselsdagsfesten i Vedbæk blev dog holdt alligevel uden fødselaren.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: