Efter en druk-episode for 10 år siden har Mel Gibson måttet finansiere sine film selv. Under filmfestivalen i Venedig netop nu oplever han et overraskende comeback
For 10 år siden begyndte Mel Gibsons nedtur med et antisemitisk fuldemandsangreb på en betjent. I dag befinder den 60-årige Mel Gibson sig ifølge eget udsagn, et godt sted i livet og søger offentlig og personlig forsoning gennem sin nye film ’Hacksaw Ridge’. Den har premiere senere på året.
»Det har været 10 underlige år for mig,« siger Mel Gibson med et smil og hiver lidt i sit grå-hvide hageskæg. Han kan ikke helt sidde stille og må have hænderne i konstant bevægelse.
BT møder ham på det fornemme Hotel Excelsior i Venedig. Den nye film ’Hacksaw Ridge’ har netop haft verdenspremiere. Gibson kan sikkert stadig høre klapsalverne fra en sal fuld af begejstrede biografgængere.
»Det er gået op og ned - og rundt omkring, og jeg har arbejdet meget med mig selv, og det gør jeg stadig. Jeg føler mig sund og rask, og jeg håber, at jeg får det endnu bedre, og hvis jeg får det endnu bedre, så begynder jeg at svæve.«
Var en død sild i Hollywood
Han ler. Men der har ikke været meget at le ad for Mel Gibson de seneste år. Han har været en død sild i Hollywood. Han indrømmer da også, at han har haft svært ved at overleve og overkomme sin nedtur i en branche, hvor alle kæmper for at overleve og ingen er bedre end hans seneste films succes.
»Sandheden er, at det var denne film, jeg fik mulighed for at finansiere,« siger Mel Gibson om, hvorfor han valgte ’Hacksaw Ridge’ som sin comeback-film.
»Jeg plejede at finansiere mine egne film. Men jeg har i stigende grad oplevet at blive brændt af, når jeg gør det, så det er jeg holdt op med. Jeg finansierede ’Apocalypto’ og ’Passion of Christ’, fordi ingen andre ville røre ved dem.«
Den store personlige og professionelle nedtur begyndte for 10 år siden, da han i 2006 blev arresteret for promillekørsel på Pacific Coast High- way i Malibu og gav den jødiske betjent en lang antisemitisk svada.
Fire år senere dukkede der en lidet flatterende båndoptagelse op, hvor Mel Gibsons daværende partner Oksana Grigorieva fik hans mindre pæne ordforråd og hidsige tonefald at høre. Derefter lod hun verden høre med – og den gav indtrykket af, at her var en mindre stabil herre, og spekulationerne om, hvad der mon var galt med ham, begyndte.
Arbejde med sig selv
»Indimellem tager man nogle skridt tilbage,« erkender Mel Gibson om at arbejde med sig selv de sidste 10 år.
»Det har jeg også gjort.«
Artiklen fortsætter under billedet
Gibson afslørede sig som en meget religiøs mand, da han producerede den intense ’The Passion of Christ’ i 2004 – ni år efter hans Oscarvindende storsucces som instruktør på ’Braveheart’. Hans aktuelle film ’Hacksaw Ridge’ er en understregning af dette – samtidig med at den bærer præg af at være en personlig soning.
»Vi søger instinktivt efter noget, som er bedre end os selv,« siger Mel Gibson, der er praktiserende katolik.
»For hvis jeg er gud, så har vi virkelig problemer. Der må være noget derude, som er bedre end mig, for jeg har mange fejl og mangler.«
Mel Gibson søger stadig at blive bedre til at praktisere sin tro. Han har endnu ikke fundet måden, hvorpå den kan føre ham på vej gennem svære tider som dem, han har overkommet.
»Jeg ville ønske, at det var tilfældet. Jeg er bare ikke god til at praktisere. Jeg tror. Men jeg ville ønske, at jeg var bedre til det. Jeg ville ønske, at jeg troede på samme måde som Desmond.«
Desmond er hovedpersonen Desmond Doss i hans aktuelle film ’Hacksaw Ridge’. Det er et anti-krigsdrama, der er baseret på virkelighedens Desmond Doss, der som kristen krigslæge nægtede at bære våben og med Bibelen som sin eneste beskyttelse gik i kamp med sine amerikanske medsoldater i Japan under Anden Verdenskrig.
Artiklen fortsætter under billedet
»Det inspirerede mig,« siger Mel Gibson eftertrykkeligt om Desmond Doss, der i filmen spilles af britiske Andrew Garfield.
»Men jeg ved ikke, om jeg kunne kravle ud i fjendens ild og give mit liv til andre. Det er jo helt vanvittigt at tro på den måde. Det var det, som virkelig gjorde indtryk ved denne fyr. Han gik hele linen ud.«
Op og ned med Gibson
Australske Mel Gibson, 60, slog for alvor igennem som 23-årig i filmen ’Mad Max’ i 1979.
Han blev superstjerne efter ’Dødbringende våben’-filmene op gennem 80erne og 90erne og kunne i en periode vælge og vrage mellem de gode, indbringende roller.
Artiklen forsætter under billedet
Han instruerede og spillede selv hovedrollen i filmen ’Braveheart’, der vandt fem statuetter ved Oscar-uddelingen i 1996. Han har desuden instrueret filmene ’The Passion of the Christ’ (2004) og ’Apocalypto’ (2006), som handler om mayaerne. Men han kæmpede med et stadig større misbrug, og i 2006 kom episoden, hvor han blev anholdt og derefter overfusede en betjent med antisemititiske besværgelser.
Det gør man i al almindelighed ikke i USA, og slet ikke i filmbranchen, der i høj grad er styret af jødiske filmbosser. Siden har han hutlet sig igennem.