Ordkrigen fortsætter

Joachim B Olsen: Anni er lige så slem som Jønke

anni og jønke

(Foto: Scanpix) Se stort billede

Joachim B. Olsen sammenligner den tidligere bordelmutter Anni Fønsby med HA-bossen Jønke.

Inden kuglestøderen Joachim B. Olsen tog af sted til Arizona, for at deltaget i TV2 Zulus nye serie 'Kvægræs', nåede han at få lavet om på holdsammensætningen.

Det var således meningen at Anni Fønsby skulle have deltaget i showet over there. Men det nægtede blandt andet Joachim B. Olsen at være med til. Han mente ikke, at den rufferisigtede frue hørte hjemme i et underholdningsprogram. Så han gjorde klar overfor TV2, at skulle Anni Fønsby med, så blev han hjemme.

- Det vil være et dårligt signal at sende, hvis man bruger en person som Anni Fønsby – og det hun står for – i et underholdningsprogram, sagde Joachim B. Olsen dengang til BilledBladet.

- Nu er han så kommet hjem fra en – med hans egne ord – fantastisk tur til Arizona. Men hans holdning til den tidligere bordelmutter er ikke blevet anderledes. Tværtimod.

- Jeg står ved det, jeg har sagt tidligere. Jeg kan ikke se, hvad hun skal i et underholdningsprogram. Det svarer til at tage Jønke med i et underholdningsprogram. Det gør man jo heller ikke, vel, siger kuglestøderen.

Når 'Kvægræs' rammer tv’et rundt om i landet, er det i den bedste sendetid. Det er også et problem, hvis der ridder en kvinde rundt, der er sigtet for at tjene rigtig store penge på andre kvinders aktiviteter på et lagen.

- Hvad skal man fortælle sine børn, når de spørger: Far, hvad er hun kendt for?, siger Joachim B. Olsen.

Nogle af de andre der deltager i programmet er Kia fra TV2 Zulus satireprogram 'Slemme slemme piger', skuespillerne Jonas Schmidt og Stephanie Leon, filminstruktøren Tomas Villum Jensen og sangerinden Inez fra Sukkerchok.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: