I øjeblikket er det skuespilleren George Clooney, der forsøger at skabe opmærksomhed om et problem med sin stjernestatus. Han har kastet sin sympati på Abruzzo-regionen i Italien, hvor et jordskælv d. 6.april i år dræbte tæt på 300 mennesker og gjorde 65.000 italienere hjemløse.
- Jeg er her for at gøre opmærksom på denne tragedie. Du er nødt til at hjælpe folk på rette vej igen, siger stjernen, der har en luksusvilla i Italien og dermed en forkærlighed for landet.
Og netop det at hjælpe svagtstillede mennesker synes at være den helt store fællesnævne blandt superstjernerne i disse tider. Enhver kendis med respekt for sig selv skal helst være engageret i velgørenhedsarbejde.
Clooneys gode ven Brad Pitt er blandt mange, der forsøger at hjælpe, hvor han kan. Sammen med Angelina Jolie kæmper han for bedre forhold for krigsflygtninge, rene gader i USA og er involveret i forskellige børnevelgørenhedsorganisationer. Alene i 2006 donerede parret mere end 43 mio. kr. til velgørenhed.
U2-forsangeren Bono er en af de mest aktive stjerner i velgørenhedsarbejdet, hvor specielt Afrikas problemer tager meget af hans tid. I 2007 fik Bono Nobels Fredspris for sit arbejde for at gøre verden til et bedre sted.
Sangerinden Madonna er engageret i flere projekter i Afrika, der sørger for rent drikkevand, mad, skolegang til børnene og lægehjælp. Specielt Malawi – hvorfra hun har adopteret to børn – ligger hende meget på sinde.






















