Oprah på besøg hos dansk par

Et helt almindeligt hjem til 6 mio.

oprah

Denne lejlighed fremstilles som typisk dansk design. Men det er nok snare det, de fleste danskere drømmer om. (Foto: Screendump Oprah.com) Se stort billede

Da Oprah Winfrey blev vist rundt i en lejlighed i København præsenterede hun den som "et typisk dansk hjem". Meeeeeen det er alle vidst ikke helt enige i.

Lejligheden er en arkitekttegnet perle, der er sat til salg for 6.450.000 kroner

Det er over tre gange så meget som gennemsnitsprisen for udbudte, danske ejendomme, der ligger i omegnen af to millioner kroner ifølge Boligsiden.dk.

Lejligheden ligger på femte og sjette sal i hjertet af København, og har vundet flere priser, og lejligheden har optrådt i flere boligmagasiner.

Beboerne i lejligheden, Stine og Nils Holscher, er begge arkitekter, og det er Nils selv der har tegnet lejligheden.

Stine Holscher er enig i, at lejligheden nok ikke kan betegnes som et typisk dansk hjem.

"Men lejligheden siger noget om dansk design. Man kan sige, at Oprah giver et billede af nutidig dansk arkitektur," siger hun til nyhederne.tv2.dk.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: