Linie 3-formuerne er væk

Bircow og Eje i økonomiske problemer

linie3

På to år har Anders Bircow mistet 15 mio. kr., Thomas Eje har ligeledes en milliongæld, mens det tredje medlem Preben Kristensen stadig har plus på kontoen. (Foto: Mogens Flindt ) Se stort billede

Formuerne skrumper hos drengene fra Linie 3 – eller rettere sagt for Linie 2. De to Linie 3-medlemmer Anders Bircow og Thomas Eje har mistet millioner af deres formuer, skriver Se & Hør.

På to år har Anders Bircow mistet 15 mio. kr., Thomas Eje har ligeledes en milliongæld, mens det tredje medlem Preben Kristensen stadig har plus på kontoen.

Hårdest ramt er Anders Bircow. Det seneste regnskab fra hans anpartsselskab Andy havde ifølge Se & Hør et underskud på 8.119.457 kr. Året før viste de røde tal minus 6.7 mio. kr., og hans selskab skylder i dag 3.450.635 kr. væk.

- Ja, aktierne har gået skidt, siger Anders Bircow til Se og Hør.

Også firmaet Ahln og Bircow Networking Aps, som Anders Bircow har sammen med sin kone Marion, har underskud. Parret har ligeledes haft problemer på boligmarkedet. De har haft problemer med at sælge et sommerhus, en lejlighed på Frederiksberg, som netop er solgt, og de har tidligere også haft deres villa i Bagsværd til salg, hvor de måtte slå 10 millioner af udbudsprisen.

Også Thomas Ejes formue er smuldret. Hans anpartsselskab Copycat havde ifølge Se & Hør et underskud på 471.570 kr. i det seneste regnskab, mens nettogælden er på over halvanden mio. kr.
Til Se & Hør siger han:
- Skylder jeg penge væk? Og forklarer, at han endnu ikke har set sit regnskab.

Helt så sort ser det ikke ud for det sidste medlem Preben Kristensen, der ifølge Se & Hør har en positiv formue på knap otte mio. kr.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: