Der er nyt håb for Danmarks mange gigt-plagede. Frederiksberg Hospital har i et forsøg haft gode resultater med en helt ny gigtpille, som dæmper betændelsen og smerterne i de sygdomsplagede led. I nogle tilfælde er sygdommen tilsyneladende gået i ro.

Pillen har også givet patienterne bedre bevægelighed. De kan nu klare flere ting i hverdagen. Stoffet 'tofacitinib' påvirker de centre i cellerne, som regulerer betændelse i kroppens led.

Selvom den nye pille ser lovende ud, så ved ingen ved på forhånd, hvilken medicin der er bedst for dig, hvis du har leddegigt. Det er en opgave for specialister at vælge den bedste medicin i samarbejde med dig. Derfor bringer vi en også en oversigt over den anvendte medicin på markedet.

Der findes andre tilgange til at bekæmpe leddegigt, du kan supplere med. Vi bringer en oversigt over de kendte metoder

Med BT PLUS får du:

- Hele 'Ny pille stopper gigt'

- Guide: Gigtmedicin, der virker

- Guide: Bekæmp leddegigt uden piller

BT PLUS anbefaler også:


Der er nyt håb for Danmarks mange gigt-plagede. Frederiksberg Hospital har i et forsøg haft gode resultater med en helt ny gigtpille, som dæmper betændelsen og smerterne i de sygdomsplagede led. I nogle tilfælde er sygdommen tilsyneladende gået i ro.

Pillen har også givet patienterne bedre bevægelighed. De kan nu klare flere ting i hverdagen. Stoffet 'tofacitinib' påvirker de centre i cellerne, som regulerer betændelse i kroppens led.

- Den nye medicin tegner virkelig lovende. Hos en ud af hver fjerde patient, som har deltaget i det foreløbige forsøg, er sygdommen gået i ro, og en del har fået det mærkbart bedre, siger professor Henning Bliddal, leder af gigt-ambulatoriet på Frederiksberg Hospital og en af Danmarks førende gigtforskere:

- Midlet angriber sygdommen på en ny måde ved ligesom at ’køle’ cellerne ned, så de ikke længere er så gigt-aktive. Midlet kan blive et vigtigt supplement til den medicin, vi allerede råder over – det meget anvendte middel Methotrexat og de nye biologiske lægemidler.

- Som gigtlæge er det opmuntrende nu at stå med et nyt skud i bøssen – endnu et våben mod den frygtede sygdom.

Råd til endnu flere

   

Medicinen kan typisk komme på tale i de situationer, hvor virkningen af f.eks. behandlingen med Methotrexat begynder at aftage, siger professoren. Han er meget tilfreds med, at den nye medicin er udviklet i pilleform:

- Det er både mere besværligt og dyrere hele tiden at skulle sprøjte medicinen ind, som vi ofte gør for at opnå den optimale virkning. Med pillerne vil vi have råd til at behandle endnu flere.

Det er den verdenskendte medicin-koncern Pfizer, som har udviklet den nye medicin mod sygdommen leddegigt, som mere end 35.000 danskere er hårdt ramt af.

To ud af tre syge er kvinder. Sandsynligvis har langt flere sygdommen uden endnu at have fået en diagnose.

Ifølge den engelske avis Daily Express viser et forsøg med 1.000 leddegigtramte fra flere lande, at pillen virker bedre end det meget anvendte og effektive middel Methotrexat.

Halvdelen af deltagerne i forsøget havde færre symptomer sammenlignet med dem, der tog Methotrexat. De havde ikke så udbredte ledskader.

Betændelse og smerter

Leddegigt, som den nye medicin er rettet mod, betegnes som en såkaldt auto-immun sygdom. Det indebærer, at kroppens immunsystem angriber leddene.

Sygdommen kan vise sig meget tidligt i livet i modsætning til slidgigt, som især rammer ældre. Især hænder og fødder rammes, men så at sige alle kroppens led angribes af betændelse og ofte ulidelige smerter.

Ubehandlet kan leddene blive svært fejlstillede, og en del får behov for en kørestol. Det nye stof tofacitinib er stadig under afprøvning og vurderes for tiden af myndighederne i USA, Japan og Europa, herunder Danmark.

Endnu tøver FDA i USA (Food and Drug Administration, red.) med at godkende midlet.

Professor Henning Bliddal, Frederiksberg Hospital:

- Jeg er overbevist om, at vi står med et nyt effektivt våben mod sygdommen. Et godt supplement til de midler, vi allerede har til rådighed.

Henning Bliddal er ansat på et helt nyt ambulatorium for gigtramte, som for nylig åbnede på Frederiksberg Hospital. Her kan alle gigtramte få hjælp efter henvisning fra egen læge.