BT erfarer, at den franske klub Rennes har forhørt sig om prisen på Zanka hos den hollandske klub, og der er i øjeblikket dialog om et muligt klubskifte.
PSV vil af med Zanka, som aldrig fik den store succes i Holland efter skiftet fra FCK i 2012, men de slipper ham ikke gratis. Derfor kræver hollænderne i omegnen af 4,5 mio. kr. for den tidligere landsholdsspiller.
FC København er dog ikke helt ude af billedet i spillet om Mathias Zanka Jørgensen. Manager Ståle Solbakken vil gerne se sin tidligere FCK-anfører tilbage i klubben i det nye »projekt FCK«, men han vil ikke betale den løn, som midterforsvareren henter i PSV.
Det er sådan set det største stridspunkt, der skiller Zanka-lejren og FCK. Københavnerne hentede i sidste uge den centrale forsvarsspiller Per Nilsson på en fri transfer i Nürnberg, og selv om Ståle Solbakken insisterer på fire gode midterforsvarere, har FCK ikke desperat brug for Zanka.
Dog tyder alt nu på, at østrigeren Georg Margreitter nu endeligt er ude af billedet til den fjerde plads. Margreitter var lejet i Wolverhampton i sidste sæson, men hans lønkrav er også over FCKs smertegrænse for en midterforsvarer.