Nicklas Bendtner glider længere og længere væk fra holdet i Wolfsburg.

I weekenden var den danske landsholdsangriber sendt på tribunen, da Wolfsburg vandt med 4-2 hjemme over Hoffenheim. Og nu erfarer BT, at Bendtner heller ikke er med i truppen, når tyskerne i aften tager imod PSV Eindhoven i Champions League.

Bendtner har tidligere haft problemer med at tilpasse sig den tyske disciplin og træningskultur. Men det skulle ikke være der, skoen trykker i dette tilfælde. Faktisk melder BTs tyske pressekilder, at Bendtner har leveret stærke træningsindsatser de sidste par uger.

Den 27-årige danskers udfordring denne gang er, at hans konkurrenter til angrebspositionerne er i forrygende form. Hollandske Bas Dost er allerede oppe på seks scoringer i de første ni Bundesliga-kampe, og nyindkøbte Max Kruse scorede hattrick i weekenden.

Nicklas Bendtner fik ellers en stærk start på sæsonen, da han i Super Cup-finalen mod Bayern München første scorede det udlignende mål og dernæst sendte det afgørende spark i straffesparkskonkurrencen i nettet.