Avatar fans kan godt begynde at glæde sig. Snart vender hele Pandora universet tilbage i en udvidet version.
Verdens største blockbuster bliver genudgivet i 3D med mere end otte minutters ekstra materiale, der ikke var med i den første film. Desuden vil fans kunne opleve nye og mærkelige væsener.
- Publikum blev ved med at fortælle mig, at de ville have mere fra Pandora, og de ønsker alle, at de kunne have blevet i universet i længere tid, siger instruktøren James Cameron om hvorfor filmen bliver genudgivet.
Otte minutter lyder ikke af meget ekstramateriale, men James Cameron lover, at der er masser at komme efter.
- Så det gør vi nu muligt. Avatar: Speciel Edition, kommer udelukkende i 3D, og den vil indeholde otte minutters film, der aldrig er vist før. Det inkluderer nye væsener og actionscener. Hvad enten du allerede elsker filmen, eller du aldrig har set den før, vil du se den, som du aldrig har gjort før, forklarer han.
Filmen får repremiere i USA den 27. august, men det vides endnu ikke, om filmen kommer i biograferne herhjemme. Den udvidede version af Avatar fås allerede på DVD.
Se traileren til den ny udgave af Avatar her: