TV-værterne Bubber, Signe Lindqvist, tv-kommentator Rolf Sørensen og skuespilleren Iben Hjejle fik hele den marokkanske musik af Hummel-direktør Christian Stadil, da de i sidste uge var gæster på et 1001-nats-eventyr-slot i Marakesh i Marokko.

Stemningen var sat med mavedansere, vandpiberygning og absitnh, da den kendte erhvervsmand udfordrede de øvrige til at komme i kontakt med den kunstneriske side af sig selv ved at sætte dem på en hel bestemt maleri-udfordring.

LÆS OGSÅ: 

- Det grænseoverskridende ved at deltage i 'Stjernerne på slottet' har for mig mindre været de i øvrigt top fede aktiviteter og mere været de grænser, der blev overskredet i samtalerne, hvor der virkelig er blevet givet slip, siger Christian Stadil.

Han er overrasket over, hvordan opholdet i de kongelige omgivelser, har påvirket opholdet på nærmest overnaturlig vis.

- Slottet virker som en sniger-nøgle - altså-en nøgle, der løser op for ens personlighed og ens parader, så man til sidst står medkyskhedsbæltet nede om hofterne. Men på den gode måde, slutter Christian Stadil.