Det var seerne, der stemte om, hvem der skulle sendes videre til finalen i 'Voice - Danmarks største stemme' lørdag aften.
Fire deltagere måtte sige farvel, lige før det blev rigtig sjovt. Og det var en aften, der brød på dramatik tilsidst i udsendelsen.
På L.O.C.s hold var det deltageren Kim, som rapperen valgte at sende videre til finalen. Kim fik dog også hele 61 procent af seerenes stemmer, og det blev et farvel til hans konkurrent Noa.
LÆS OGSÅ: Alles kamp mod alle i 'Voice'
Det skriver tv2.dk
På Sharins hold var det helt op til seerne at bestemme, hvem der skulle sendes videre. Hun gav hver af sine deltagere 50 procent af stemmerne. Valget stod mellem Freja Kirk og Bjarne Langhoff, og med 63 procent mod 37, blev det Bjarne der trak det længste strå.
Rosa og Mathias var de sidste på Lenes hold, og Lene valgte at give 60 procent til Rosa og 40 til Mathias. Men seerene var ikke enige i Lenes bedømmelse og stemte Mathias videre med 69 mod Rosas 31.
Som rosinen i pølseenden var det Steens finalist, der skulle vælges. Steen satte sine 90 procent på Liv Skotte, og Nanna Kaad fik kun 10 procent. Der var dog heller ikke meget at rafle om hos seerene, der sendte Liv Skotte videre med hele 76 procent mod 24.
Dermed er finalisterne fundet til det store finaleshow på næste lørdag, hvor de kæmper om titlen 'Danmarks største stemme'. Med i prisen følger også en pladekontrakt med Universal.
Vred mor
Aftenens resultater betød også, at mor og datter, Liv og Rosa Skotte, ikke længere begge er med i konkurrencen. Rosa Skotte blev ikke sendt videre i konkurrencen, og det faldt ikke i god jord hos mor.
Hun virkede vred på scenen og så virkelig sur ud, selv om hun selv var gået videre. Da Mathias, som 'vandt' over datteren Rosa, kom over for at lykønske Liv og lægge armen om hende, kvitterede Liv med en sur mine og med en attitude, der viste, at hun ikke brød sig om Mathias og hans omfavnelse i det øjeblik.
På Facebook er mange seere vrede over Liv Skottes attitude på scenen, efter hun selv var gået videre, mens datteren blev sendt hjem.
- Liv Skotte....du kom i finalen....se dog glad ud. Rosa blev stemt ud. Sgu ikke Mathias skyld. Desværre tabte jeg alt for dig, da du lignede en tordensky og afviste Mathias´s tillykke. :-(, skriver en bruger på sin profil.
LÆS OGSÅ: Inderlige pige-kys i 'Voice'
- Liv var også vores families favorit, men vi blev godt nok chokeret over hendes opførsel i aften.... Vi stemmer i hvertfald ikke på hende i finalen! Så er der virkelig en grund til at hun aldrig har fået en pladekontrakt med den moral..., skriver en anden på sin profil.
Også på Twitter er folk vrede over opførslen:
- Fuuuuck Liv Skotte er for vild! Fandme godt gået! Gåsehud! #vtv2dk” Og så bøffede hun den tilsidst med sin opførsel. Dumt altså!
HVAD SYNES DU OM LIV SKOTTES OPFØRSEL I AFTENENS SHOW? DELTAG I DEBATTEN HERUNDER:























ang den reaktion Liv havde på voice
Af: Mariann , Tirsdag den 3. april 2012, 17:45
den var helt naturlig og hun sendte lange blikke efter sin datter.. kunne ikke bevæge sig derhen.. det syntes jeg var tydeligt.. og jeg tvivler ikke på at det var uanset hvad... hun skulle ligesom på scenen og synge lige efter.. og der var som total kaos i tanker lige der som jeg så det.. glæde skulle der være over selv at gå videre men den skete samtidig med at datteren brød sammen over det resultat og kan en mor ikke gøre noget well.... Glad for at jeg ikke stod der som Liv lige i det øjeblik.. lidt som at vinde en milion og ens næreste smutter samtidig som man elsker. penge og succes er ikke alt. JEg ville have ønsket hun vandt. Den kvinde har power... En mor vil gøre ALT for sine børn. det der handlede IKKE om noget så lille som misundelse over ham der ville vise omsorg.. han viste det direkte på scenen. det var i min mening ikke lige den bedste timing. min mening. Har prøvet at stå og holde mig selv i ro under pres og så skal INGEN komme og vise noget.. STÆRKT at hun ikke forlod scenen for at gå derud.. dilemma dilemma. Jeg glæder mig til den cd kommer :)
Tillykke Liv du gjorde det
Af: LJ, Søndag den 26. februar 2012, 20:25
Kære Liv
Du gjorde det ... forklarede dig offentligt - det var da til at forstå ...
Alle 8 i semifinalen og finalen er VINDERE - I har alle gjort det så flot og leveret noget der var se-værdigt for mange mennesker.
Normalt gider jeg ikke den slags men blev grebet ret hurtigt af det og er glad for jeg har fulgt jer.
En skulle jo vinde og det er seriøst et spørgsmål om smag. I er alle 4 + dem som røg ud sidste uge super gode ... så smil dit søde smil til os alle og syng videre - der skal nok komme en pladekontrakt til dig også om du vil.
Held og lykke
OMG
Af: Jane , Søndag den 26. februar 2012, 05:06
Halleluja......for alle de frelste sjæle herinde...... eller nærmere.........DE FÅ :-)
Hvis hun kun ville have at hendes datter skulle vinde, skulle hun da ikke selv have stillet op fra starten. Hun gjorde sig selv fuldstændig til grin ved at stå der i aften, og være pigefornærmet, da hun blev spurgt om hun ikke var glad for at stå der hvor hun var nu- det gad hun nærmest ikke at svare på :-(
Det bedste hun kunne have gjort, var at trække sig i aften, så en anden person, der ville have været mere taknemmelig for at være med, kunne have fået chancen i stedet. Hvor er det i grunden uhyggeligt, hvor meget en grim personlighed kan påvirke ens sangstemme og udstråling. Jeg var fuldstændig vild med Livs stemme i starten, og håbede hun ville vinde Voice, men efter hendes grimme opførsel, kunne jeg slet ikke høre det gode i hendes stemme mere. Jeg synes hun har en slidt og skinger stemme, der ikke kan andet end at skrige sangene ud. Jeg prøvede virkelig at abstrahere fra det hun havde gjort, og bare bedømme hende på stemmen, men nej. En grim personlighed ødelægger alt. Jeg er faktisk lidt rystet over hvor stor indflydelse det har, det er godt man ikke kender alle de grimme sider ved sine idoler, så havde man nok ikke ret mange af slagsen :-)
chokeret
Af: Dorthe, Lørdag den 25. februar 2012, 23:18
Jeg er virkelig ckokeret over at så mange kan gå med i den hetz der er mod Liv. Liv har fra starten vist at hun er en meget følsom sjæl og kærlig mor. Rosa og Liv virker til at være meget omsorgsfulde over for hinanden.Burde Virkeligvære til stor inspiration for mange...Selvfølgelig bliver Liv dybt påvirket af Rosa´s reaktion, da hun bliver stemt ud og ønsker KUN at være der for hendes datter !!!!! Da Liv skulle synge en lille bid af næste del af konkurrencen, sang hun smerten ud og den gik lige igennem til dem der kunne mærke den ! Fantastisk ! Hvordan kan man få sig selv til at trampe på en der i forvejen ligger ned ???? Det er det i gør, når i sviner Liv til på den mest primitive måde....håber dem der gør det, får det bedre af det...Hvis Liv læser det, håber jeg at hun kan tørre det af og ved at det ikke handler om hende, men om dem der skriver det.
Godt gået Liv
Af: Line Jensen , Lørdag den 25. februar 2012, 22:42
Flot Liv, du formåede at ligne en røv der er træt af at skide, under hele udsendelsen :-(((
Men nu sidder du vel og fryder dig over at Mathias ikke vandt. Du er og bliver en Bitter-fisse.
Nemesis
Af: Sidsel Søe, Lørdag den 25. februar 2012, 21:59
Det gode sejrer altid over det onde til sidst. Den onde har fået som hun har fortjent. Nemesis er hævnens gudinde, og hun har sejret i dag :-)
Nemesis
Af: Sidsel Søe, Lørdag den 25. februar 2012, 21:59
Det gode sejrer altid over det onde til sidst. Den onde har fået som hun har fortjent. Nemesis er hævnens gudinde, og hun har sejret i dag :-)
pulverheksen
Af: mette vilslev, Lørdag den 25. februar 2012, 20:56
Sidder og gyser over pulverheksen Liv i Voice. Fuck hvor er hun bare kold i røven, modbydelig, fuldstændig blottet for følelser. Hvor er det skræmmende. Jeg fatter bare ikke at hun ikke har trukket sig i aften. Gå hjem og vug din datter. BITCH!!!!!!!
Ud
Af: Gitte, Lørdag den 25. februar 2012, 18:40
Liv Skotte... håber du ryger i dag
Hmmm
Af: KPM, Lørdag den 25. februar 2012, 18:17
Din tid er over bodega mama,
magen til klam kost skal man lede
længe efter, fy for satan da......
Bare hun ryger ud
Af: Morten Madsen, Lørdag den 25. februar 2012, 17:39
Så Liv din tid må være talt her i Voice'.
Du er simpelthen ikke en værdig vinner, med en sådan opførsel.
Min gamle mor på 85 har stemt på dig, men det er slut nu hun stemmer på Mathias i aften
Dårlig opførsel
Af: Henning Rost, Lørdag den 25. februar 2012, 15:05
Dårlig opførsel kan ikke undskyldes.
Hun får ikke min stemme.
Henning.
Så kan hun måske lære at opføre sig ordentligt i fremtiden.
Du har mister min stemme nu
Af: John Nielsen, Lørdag den 25. februar 2012, 14:24
Den opførsel Liv Skotte viste i sidste uges program har gjort at hun ikke får min stemme, jeg mener absolut det var dumt at bære sig sådan ad.
Jeg kan godt forstå at liv var ked af at datteren ikke kom længere men sådan er det i denne slags konkurrencer.
Tab og vind med samme sin kan man ikke det skulle man holde sig væk.
Sande jeg
Af: claus steen, Lørdag den 25. februar 2012, 13:51
Det er ens sande jeg, der træder frem, når man bliver presset.
Liv har så sandelig vist sin personlighed.
Den opførsel fortæller alt.
Forsøg på forklaringer holder ikke.
Liv - det er sgu for dumt!
Af: christina rasmussen, Lørdag den 25. februar 2012, 13:47
Liv har ellers en god stemme. Så også programmet sidste lørdag, og var rystet over hendes opførsel, og tænkte at sådan en usympatisk kvinde må aldrig vinde sådan et program. Min stemme går helt sikkert til Mathias, dejlig stemme og et vindende væsen...
hvis hun vil være stjerne
Af: Louise, Fredag den 24. februar 2012, 13:15
Hvis Liv gerne vil have stjernestatus, så skal hun lære at opføre sig som en.
Det er da Mathias, der mangler situationsfornemmelse..
Af: Martin, Torsdag den 23. februar 2012, 16:34
Hold dog op med det pladder. Det er da Mathias, der komplet mangler situationsfornemmelse. Han er da en mærkelig en, at man ikke kan se, at kvinden lige skal have lov at sunde så i to sekunder. Straks falder han over hende, som en anden golden retriver. Hvad havde han regnet med? En buket blomster og en æske chokolade. Hendes datter har lige forladt scenen helt knust. Det er da utroligt, at det ikke siver ind, at man lige her skal give Liv lidt luft til at kapere de store følelser, der naturligvis måtte være. Han er da komplet socialt uintelligent.
Se det i øjnene !!!
Af: Ole Jepsen, Torsdag den 23. februar 2012, 09:26
Hvis man deltager i "en" konkurence så er der nogle der taber og en der vinder, og man kan vist sige at du har tabt inden finalen er begyndt "Liv", for med sådan en usmagelig opførelse kommer man ikke langt, måske derfor du aldrig har fået en pladekontrakt. Den side du viste kunne vi danskere godt være foruden. Så se det i øjnene!
Der miste du stemmer
Af: John, Onsdag den 22. februar 2012, 16:21
Helle vores familie ville havde stemt på dig lige som vi gjorde i lørdags, men ak nej med den opførelse kan vi ikke stemme på dig, så nu få Mathias dem
Mistede alt respekt for hende!
Af: Frederik, Tirsdag den 21. februar 2012, 08:19
Jeg ville have stemt på hende i finalen, nu har hun ihvertfald tabt min stemme. Det er godt nok ikke smart...
opdaget
Af: sofie , Tirsdag den 21. februar 2012, 08:04
Ja det kan godt være Liv er "opdaget" for længe siden, men nu har vi desværre også opdaget hendes mindre pæne side :-(
kedelig affære
Af: Maria, Tirsdag den 21. februar 2012, 01:23
Jeg mener ikke dette er en hetz men et spørgsmål om at få luft for sin foragt. Liv har helt sikkert skidt i nælderne og måske fortryder hun, hvem ved? Jeg håber ved gud hun er stolt, hun får jo en masse omtale. Hvordan pokker kan en voksen kvinde komme i tanke om at udvise en sådan adfærd, hun havde tid nok til at falde ned og tænke sig lidt om, der skulle jo gives point og hun skulle synge, inden hun kom over til de andre finaledeltagere. Ja hun har undskyldt sig over for Mathias og fyldt os alle med en gang pladder om at hun er mor, har spansk blod og mange følelser, men det er vel i et forsøg på at redde egen røv. Håber inderligt at alle vi andre mødre med mange følelser har lært lektien, vis aldrig vores børn at vi har så grim en side.Nogle her på siden mener, det er noget alle mødre har i sig. Ønsker de tre andre deltagere god vind på lørdag
Liv er en vinder
Af: Nulle, Mandag den 20. februar 2012, 22:42
Liv er den eneste af finalisterne, vi stadig lytter til om 5 år. Det er fuldstændig ligegyldigt om hun vinder eller ej, hun ER opdaget.
Det er menneskeligt at fejle!!!
Af: Lisa, Mandag den 20. februar 2012, 19:20
Det er sgu mere pinligt med den hetz i kører her, end Liv`s opførsel lørdag aften.. Ja, det var upassende, men kan vi alle virkelig sige os fri for, at have reageret uhensigtsmæssigt i en følelses ladet situation???Liv har indrømmet sin fejl og Mathias bærer ikke nag. Hvorfor gør i??
PINLIGT
Af: IRIS ANDERSEN, Mandag den 20. februar 2012, 17:59
DET VAR IKKE KUN PINLIGT, MEN UPASSENDE, UMODNET, DUMT, UPROFESSIONELT M.M.
JEG BRYDER MIG SLET IKKE OM SÅDEN NOGEN MENNESKER. HUN SKAL UD MED ET BRAG. JEG KAN SLET IKKE LIGE HENDE LÆNGERE EFTER HENDES OPFØRSEL. JEG HÅBER VIRKELIGT AT HUN IKKE VINDER OG AT FOLK BAG PROGRAMMET TAGE HENSYN TIL DET, SOM ER SKET.
Stop nu
Af: Pia Sørensen, Mandag den 20. februar 2012, 17:19
Ja det var dårlig opførsel af Liv, men det ændrer ikke på at hun har en knald god stemme, og det er det man i sidste ende skal gå ud fra.... Stop nu den hetz og kom videre
Stop nu
Af: Pia Sørensen, Mandag den 20. februar 2012, 17:19
Ja det var dårlig opførsel af Liv, men det ændrer ikke på at hun har en knald god stemme, og det er det man i sidste ende skal gå ud fra.... Stop nu den hetz og kom videre
liv
Af: hanne, Mandag den 20. februar 2012, 16:40
ærgelig opførsel Liv du var ellers min storfavorit
...
Af: Kristian Bruun, Mandag den 20. februar 2012, 17:44
...ja for den opførelse ændrede faktisk hendes stemme, således at hun ikke synger så godt mere. Det er alligevel utroligt at de to ting har noget med hinanden at gøre, men sådan er naturen vel så lunefuldt indrettet.
Farvel 1 plads
Af: Skipper Lauge, Mandag den 20. februar 2012, 16:36
Det eneste rigtige er at sætte sin stemme på en af de andre. Liv har ikke nogen grund til at lade det gå ud over Mathias. Det var ikke ham der stemte Rosa ud, men publikum.
Det er ikke værdigt som deltager, ikke at kunne se at der er en konkurence og at alle kan ryge ud. Det som Liv har gjort, er at gøre det personligt... Dårlig stil.
Men lad os se om ikke hun betaler på lørdag... det ville kun være retfærdigt.
Liv Skotte - Synd du ikke har fået din kontrakt før
Af: Linda Svendsen, Mandag den 20. februar 2012, 16:31
Jeg tror på, at grunden til at Liv havde et skarps blik på, var, at den sang hun sang, havde haft en stor betydning for hende i hendes liv, hvilket hun også gjorde opmærksom på. Det var svært for hende at holde koncentrationen uden at følelserne løb af med hende, så det var derfor hendes blik blev skarpt. Håber du går hele vejen Liv, du har en kæmpe gave med din stemme. Du har min stemme på lørdag.
Dronning eller primadonna med nykker
Af: Ole, Mandag den 20. februar 2012, 16:26
Vil man have primadonna-nykker, så stemmer man på Liv! Det vidste hun tydeligt at hun har og var. Det klæder sig ikke for en dronning! Ærgerligt - det var 1. pladsen der røg der!
Hold da op hvor er i hellige
Af: L.Petersen, Mandag den 20. februar 2012, 16:19
Det var da helt vildt så mange frelste og hellige mennesker vi har her i DK.
Vis respekt Liv
Af: torben gaasdal, Mandag den 20. februar 2012, 16:16
Liv Skotte må gerne vise respekt overfor Mathias fordi hendes datter blev stemt hjem
Du vil ALTID blive husket-
Af: Jens, Mandag den 20. februar 2012, 16:11
Men, ikke for noget godt!Det er netop
sådan vi har lært vores børn ,at de
absolut IKKE må være. Jeg ville grave
mig ned hvis jeg var dig, ihverfald
ikke stille og på lørdag, Rosa vil græde
hele aftenen, det kan du ikke byde
hende!!!
Stakkels jer kolde mennesker?
Af: Jeden, Mandag den 20. februar 2012, 16:04
Lad nu værd, tror i selv i kunne stå på en scene se jeres barn falde fuldstændig fra hinanden og dertil reagere fuldstændig koldt som intet var hent. STOP DET! Typisk DK når en person viser menneskelige sider så skal man bare ned med nakken, i er da nogle fjolser. GO LIV! Jeg nægter hvertfald ikke at stemme på dig blot fordi du er menneske. Til gengæld falder der ikke en stemme på de danske Voice fans opførsel.
Liv- du er et dårlig eksempel!!!
Af: Karen, Mandag den 20. februar 2012, 15:55
Som mor er det naturlig, at man vil sit barn det bedste. Men jeg tænker- hvilket
forhold mellem mor og datter,det virker
sygeligt!!!De var nærmest ikke til stede,
kun for hinanden!!!Mathias må have følt
sig til side sat, ønsker det må ham
rigtig godt på lørdag,det har han fortjent!
Så la' dog vær' ...
Af: Hansen, Mandag den 20. februar 2012, 15:30
med at melde jer til sådan et program sammen, hvis I ikke magter, at en af jer bliver stemt hjem. Det er din datter, bevares, men du blev så fundet bedre end hende - sådan er livet, og kan I ikke tåle mosten, så lad være med at stille op...!!! Kors for en opførsel - direkte pinligt!!! Håber for alt i verden ikke du går videre i finalen - FØJ for en dårlig stil!
skam dig LIV
Af: Jan petersen, Mandag den 20. februar 2012, 15:30
Sikke en opførelse af en moden kvinde og mor. Skam dig Liv. Der mistede du alt.
Liv skotte
Af: ena frederiksen, Mandag den 20. februar 2012, 14:46
Sikke en opførsel af liv. Jeg håber virkelig at hun bliver stemt ud. Hun hører overhovedet ikke til i det program. Det kan da aldrig være de andre deltageres skyld, at datteren ikke kom videre. Skam dig. Du er med din opførsel grund til, at jeg ikke vil se mere voice.
Liv Skottd
Af: Inger Rasmussen, Mandag den 20. februar 2012, 14:32
Syntes at det var hvad man kunne forvente af den skrapt udseende dame.På mig har hun hele tiden virket "Her kommer jeg"
Skam dig.
Af: Britta, Mandag den 20. februar 2012, 14:22
Ja, jeg hoppede i stolen af forargelse over din opførelse. Fy, skam dig Liv..... det var ikke elegant gjort. Husk: Tab og vind med samme sind!!!!!
Kom dog videre...
Af: Mette Nielsen, Mandag den 20. februar 2012, 13:44
Jeg har oplevet Liv mange gange live. Hun er en knald-hamrende dygtig sanger. Hvis alle skulle dømmes så hårdt for deres opførsel, så var der vist ikke mange der optrådte på en scene. Så kom dog videre, og gem al jeres had og forbandelser væk.
Du da dum at høre på..
Af: Maria, Mandag den 20. februar 2012, 15:27
Hendes opførsel var da fuldstændig til grin!!! Hun skulle tage sig sammen, og opføre sig ordentligt.
Mage til dårlig taber altså..
Go tur hjem
Af: Thomas, Mandag den 20. februar 2012, 13:36
Med den attitude er der kun en vej, god tur hjem Skotte :-(
nu
Af: hubert, Mandag den 20. februar 2012, 13:56
og det er NU
nu
Af: hubert, Mandag den 20. februar 2012, 13:56
og det er NU
rolig nu
Af: Marie Fischer, Mandag den 20. februar 2012, 13:31
Husk nu det er en sang konkurence der er startet ud med at det er udelukkende stemmen der skal føre til en pladekontrakt.
Og vi seere elsker åbenbart lidt drama og behov for at "svine" en eller anden til hvis de træder lidt ved siden af. Prøv I selv at stå som mor og se ens datter bryde fuldstændig sammen uden at måtte trøste eller hjælpe fordi der et tv-show igang. Helt klart at følelserne kommer på spil og den umiddelbare reaktion kan virke stødende på nogle mennesker - men mon ikke de kære deltagere selv har fundet ud af det med hinanden. Og husk nu luk øjnene og lyt til stemmen...........
SÅ ER DET TID TIL AT FEDTE SIG IND IGEN
Af: sune, Mandag den 20. februar 2012, 13:18
Sikke noget pis- Du var så sammenbidt og tosset over din datter, Så at du gik videre opdagede du ikke engang. Fis i en hornlygte, vi hader folk der fedter efter at have skabt sig som en gammel gås- Jeg håber du taber stort det fortjener du
A
Af: A, Mandag den 20. februar 2012, 13:09
Uacceptabelt.... Håber at det får indvirkning på hendes stemmer i finalen. Matthias skyld bliver det aldrig, tabte alt for Liv, da man kunne mundaflæse hende, "du skal ikke røre mig...." Til Mathias´tillykke... Vi sad måbende hjemme, chokeret over denne opførsel.... stakkels de andre deltagere... Tab og Vind... Liv... Du får IKKE vores stemme, en vinder bliver du aldrig...