Pinligt! Deltager stemt ud før tid

Kæmpe Big Brother-brøler

  • Stine Solgaard - Big Brother

    Produktionen bag årets store Big Brother-satsning kom - lidt for tidligt - til at stemme den 29-årige Stine Solgaard ud af Big Brother-huset. Se stort billede

  • Stine Solgaard - Big Brother

    Produktionen bag årets store Big Brother-satsning kom søndag aften til - lidt for tidligt - at sende den 29-årige Stine Solgaard ud af huset. (Foto: SBS TV) Se stort billede

  • Stine Solgaard - Big Brother

    135 kilo. Så meget vejede den 29-årige Stine Solgaard, inden hun fik en gastrisk bypass-operation i 2006. For hende var Big Brother 'et personligt projekt' efter livet som overvægtig. (Foto: Privatfoto) Se stort billede

Forrige knap 01|02|03 Næse knap

’Stine er ude af Big Brother 2012. Se hendes ups- and downs her’ kunne man søndag aften læse på Kanal 5's hjemmeside. Men sms-afstemningen var langt fra slut, og det var - officielt - ikke afgjort, hvem der skulle ud af huset.

Produktionen bag årets store Big Brother-satsning sad søndag med røde ører, efter det pludselig blev offentliggjort, hvem der skulle ud af huset - endnu før seerne var færdig med at sms-stemme.

- Afgørelsen ligger i jeres hænder, proklamerede Big Brother-værten Maria Egede i liveshowet søndag aften.

LÆS OGSÅ: Stine ville hævne årene som fed

Eller gjorde den? For inden sms-afstemningen var slut, kunne man på Kanal 5’s hjemmeside se, at den 29-årige telekonsulent Stine Solgaard var færdig i Big Brother-huset. 'Stine er af Big Brother 2012. Se hendes ups- and downs her’ stod der på Kanal 5's hjemmeside.

Umiddelbart efter forklarede SBS TV selv, at det blot var, fordi de havde forberedt sig på, at alle tre nominerede - Stine, Alexander og Umar - kunne ryge ud.

- SMS-afstemningen er stadig i gang. Derved er stemmerne slet ikke talt op endnu. Så det er stadig helt uvist, hvem som må forlade huset i aften, blev der skrevet fra SBS TV på Big Brothers officielle Facebook-side.

Afstemning

Men den forklaring tog Stine Solgaards søster ikke for gode varer.

- Hvorfor er Stine så den eneste, der er forberedt til jeres video-arkiv på Kanal5.dk? skrev en oprørt Pernille Solgaard. 

Og en anden Facebook-bruger kommenterede det således:

- Kanon pinagtig, at en person er offentliggjort udstemt, før det annonceres live. At man tillige forsøger at få folk til at stemme og bruge penge er da vist strafbart.

Afstemning

Hos SBS TV er man flove over fejlen:

- Vi lægger altid tre versioner klar, men det var selvfølgelig ikke mening, at Stines skulle være tilgængelig. De har naturligvis røde ører i vores web-afdeling. Og det kommer ikke til at ske igen. Men jeg garanterer, at afstemningen stadig er helt åben. Det er helt sikkert, sagde informationschef ved SBS TV, Jesper Jürgensen til bt.dk inden afstemningen blev lukket klokken 22.15.

Da det så - klokken netop 22.15 - viste sig, at det blev Stine Solgaard, der røg hjem, begyndte konspirationsteorierne naturligvis at spire blandt seerne. Men hos SBS TV fastholder man, at man ingen finger har med i spillet.

- Det er helt op til seerne, hvem der stemme hjem. Det har intet at sige, at Stines udstemningsvideo lå klar. Det gjorde de to andre i princippet også, siger Jesper Jürgensen til bt.dk.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: