Finalehund 2007: Pingo fra Næstved

Den to-årige berner sennen Pingo fra Næstved kåret til Sydjællands sødeste hund.
Det bliver kælepotten berner sennen Pingo, som bor i Næstved, der fredag kl. 20.00 skal forsvare Sydsjælland i den direkte "Danmarks sødeste hund"-finale på TV 2.
Pingo er kåret af de mange Vi med Hund-læsere, der siden den 10. august har afgivet stemmer på netop deres favorithunde her på sitet.
Pingos ejer, Jane Hansen, er lykkelig for resultatet: - Det er fantastisk, at Pingo er kommet med i finalen. Jeg er virkelig glad for det og stolt over ham! Men Pingo selv tager det helt afslappet. Han har nemlig lige opdaget, at der er noget, der hedder tæver i løbetid!
- Jeg har ingen forventninger til finalen, selvom jeg da håber på, at han bliver blandt de tre højest placerede hunde. Men lige meget hvordan det går, er Pingo verdens sødeste hund.
Pingo bor til dagligt sammen med Jane, hendes kæreste og katten Oscar.
Og selv tror Pingo, han er en skødehund. Han ynder at læne sig op af folk, så de er lige ved at vælte. Pingo vejer nemlig hele 53 kg.
Læs også:
Finalehund 2007: Buster fra Odense
Finalehund 2007: Naomi fra Skanderborg




