søndagsavisen: Citathistorie: Wordfeud slår ny rekord
**** RITZAUS BUREAUS CITATTJENESTE ****
//OBS! Anvendelse af Ritzaus citattjeneste og materiale herfra forudsætter accept af vilkårene nedenfor (se bunden af denne meddelelse)
1.150.000 voksne danskere spiller Wordfeud på mobilen. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Søndagsavisen. Det er 200.000 flere end, da Søndagsavisen undersøgte fænomenet tilbage i februar. Stigningen overrasker Anne Mette Thorhauge, der forsker i computerspil på Københavns Universitet. Hun troede spillets popularitet havde toppet, fordi den type 'passive spil' som regel har en kort levetid. »Måske har flere genfundet spillet i sommerferien, hvor folk pludselig har tid til at sidde og nørkle med det,« giver spilforskeren som en mulig forklaring. En anden forklaring kan være, at de ældre generationer nu er kommet med på bølgen af bogstavspil. Der er stadig flest unge under 35 år, der spiller Wordfeud. Men den største stigning er sket inden for de ældre aldersgrupper. I februar spillede seks procent af alle 55-74-årige Wordfeud. I dag er tallet fordoblet. Wordfeuds største konkurrent, Rumble, bliver 'kun' spillet af 435.000 - svarende til hver 10. voksne dansker - skriver Søndagsavisen.
**** DETTE STOF ER VIDEREFORMIDLET AF RITZAUS BUREAU PÅ VEGNE AF ANDRE ****
//Betingelser for aflevering til Ritzaus citattjeneste:
- Stof på Ritzaus citattjeneste er udsendt på ansvar af det citerede/afsendende medie.
- Stof til Ritzaus citattjeneste skal afleveres som færdigredigeret citathistorie (inkl. kildehenvisning) i en sådan form, at Ritzaus abonnenter frit og uredigeret kan anvende hele teksten med kildehenvisning.
Deeplink i Citattjenesten:
Afsendermedier kan henvise til den indtastede artikel eller artikelkompleks på eget site ved nederst i brødtekstfeltet at indtaste link/URL (f.eks.: Læs mere på http://www.XXmedie.dk/artikelXX )
Modtagermedier opfordres til at bringe linket ifm. publicering på digitale platforme.
//Betingelser for brug af materiale fra Ritzaus citattjeneste:
- Forkortelser kan foretages i overensstemmelse med god citatskik.
- Et citat må forkortes, men ikke tilføjes stramninger eller udtryk, som afsenderen ikke kan stå inde for.
- Det skal tydeligt fremgå, hvilket medie citatet kommer fra. Ansvaret herfor ligger hos mediet, der anvender materialet - også hvor afsender måtte have glemt at inkludere kildehenvisning ved aflevering.
- Ritzau må ikke krediteres for citatet eller angives som kilde.
- Materialet må ikke videreudnyttes kommercielt andet end i egne udgivelser.



