Du kan ikke skjule dig for dine Facebook-venner

Facebook holder øje med hvor DU er

SCHOOLS/SOCIALNETWORKING

Nu kan alle dine facebook-venner, se hvor du er henne i verden, hvis du tilmelder dig Facebooks nye tjeneste. (Foto: HO) Se stort billede

Hvor befinder du dig lige nu? Facebook vil nu have dig til at vise dine præcise lokation via GPS'en på din smartphone.

På baren, hos lægen, til koncert eller i tøjbutikken. I går blev den lanceret i USA, og inden længe kan du også benytte den nye Facebook-tjeneste Places, hvor du ved hjælp af GPS'en på din smartphone kan fortælle vennerne, præcis hvor du befinder dig.

Ekspert i overvågning og sociale medier, Anders Albrechtslund fra Aarhus Universitet er ikke i tvivl om, at tjenesten vil blive udbredt herhjemme.

- Tjenesten vil give nye muligheder for markedsføring til brugerne. Det giver en udvidet viden om kunder og brugeres færden. Når brugerne er ude at spise på en specifik restaurant, indgår det mere direkte i det sociale liv på nettet. siger han.

Facebook samler oplysningerne om, hvor du befinder dig i en database, som også indeholder oplysninger om, hvad du synes godt om, hvilke grupper du er er medlem af, samt hvem dine venner er.

Det bekymrer Benny Engelbrecht, der er forbrugerordfører for Socialdemokratiet.

- Man skal passe utroligt meget på med, hvilke informationer man giver om sit privatliv. Hvis man nu også skal til at oplyse, hvor man befinder sig, er risikoen for misbrug større. Det her er endnu et skridt i retning i af et frivilligt Big Brother-samfund.

Deler ikke hvad som helst

Anders Albrechtslund mener dog ikke, at folk vil dele hvad som helst.

- Brugerne skelner mellem, hvilke typer informationer de ønsker at dele. Sådan tror jeg også, det vil gå med den her tjeneste. Brugerne vil ikke helt ukritisk dele alle oplysninger om, hvor de befinder sig med hvem som helst.

Den udlægning er Benny Engelbrecht dog ikke enig i. Han mener, at vi skal være mere bevidste om, hvilke private oplysninger vi deler på nettet.

- Folk skal vide, at de oplysninger, de lægger på nettet, ikke kan slettes igen.

Nu kan du også blive ven med B.T. på Facebook. Så bliver du opdateret om verdens gang direkte på din Facebook-profil. Tryk Synes godt om her nedenunder.

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: