Flere danskere er allerede ramt

Advarsel: Ny ond orm truer din Facebook-profil

Facebook

Mange danskere er allerede er hoppet på ormens bedrag. Se stort billede

Facebook er under orme-angreb. Ormen overtager kortvarigt din profil, og opdaterer din status med en spam-besked, som spreder ormen til dine venner.

Det er en af de hurtigst spredte orme på Facebook, og flere danskere er allerede ramt.

Ormen er en Facebook-applikation, og i det samme du godkender applikationen, opdaterer den din statusopdatering med en spam-besked.

Ind til videre er det nogenlunde den samme besked, der sendes videre hver gang: “I thought this survey stuff was GARBAGE but i just went on a shopping spree at walmart thanks to FB." Sådan lyder beskeden med enkelte ændringer fra gang til gang.

Tryk ikke på linket, hvis dine venner skriver dette i deres status. Der er tale om snyd, og du vil sandsynligvis selv blive inficeret.

Gerningsmændene har også fundet ud af, hvordan de får ormen til at sende private beskeder til alle dine venner.

Ingen har ind til videre rapporteret om virus på grund af ormen. Til gengæld kommer du frem til en side, hvor du skal udfylde en form med dine private oplysninger.
 
Lad vær med dette. Dine oplysninger bliver sandsynligvis misbrugt.

Fjern applikationen igen, hvis du har tilføjet den. Tryk på 'konto' og gå til applikationsindstillinger. Herinde kan du fjerne applikationer. Da ormen spredes via forskellige applikationer, er det svært at sige, hvad den hedder. Hvis du lige er blevet inficeret, er det sikkert den seneste applikation, du har tilføjet.

Du kan se hvilke danskere, der er blevet inficeret ved at klikke her. Søg på sætningen ’I thought this survey’, og søg under opslag af alle.

Nu kan du også blive ven med B.T. på Facebook. Så bliver du opdateret om verdens gang direkte på din Facebook-profil. Tryk Synes godt om her nedenunder.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: