Forsvarsminister Søren Gades (V) spindoktor Jacob Winther beder nu politiet gå ind i sagen om lækage om jægersoldater.
http://www.bt.dk/politik/spindoktor-vil-have-politi-ind-i-laekagesag
Journalist og filminstruktør Christoffer Guldbrandsen kan nu få politiet på nakken i sagen om lækage om danske jægersoldaters mission. Guldbrandsen har sagt, at forsvarsminister Søren Gades (V) spindoktor Jacob Winther lækkede de fortrolige oplysninger til pressen.
Det får nu Jacob Winther til at bede politiet om at gå ind i sagen, oplyser hans advokat Hans Sønderby Christensen.
- Christoffer Guldbrandsen har i medierne rettet udokumenterede beskydninger mod Jacob Winther for i 2007 at have lækket fortrolige oplysninger til pressen om danske jægersoldaters udstationering i Irak, skriver Hans Sønderby Christensen til Ritzau.
Sagen har været undervejs i et stykke tid, og en lang række politikere har efterlyst en politianmeldelse, så der kan komme klarhed over, hvem der lækkede oplysningerne.
Guldbrandsens advokat Anders Nemeth har hævdet, at han har en optagelse, der dokumenterer, at Jacob Winther stod bag lækagen. Optagelsen er dog ikke lagt frem endnu.
DR har efterfølgende sagt, at en DR-medarbejder har lavet optagelsen og i strid med stationens politik udleveret den. Derfor kræver DR at få udleveret lydklippet fra advokaten.
Synes du, at det er vigtigt at få opklaret, hvem der lækkede oplysningerne om Jægerkorpset til TV2 i 2007 eller er det en gammel sag, som ikke burde få så meget opmærksomhed?God debatlyst.
Hvad tror du har udgjort den største risiko for danske jægersoldater? Thomas Rathsacks bog om Jægerkorpset eller lækket om, at Jægerkorpset skulle til Irak?
Indlæg i tråden bliver bragt i B.T. i morgen.
Venlig hilsen
Rolf Pedersen, debatredaktionen




Øh.....Er det sidste nye ikke at den omtalte pressechef er gået i flyverskjul og under jorden ??????
Godt set, Hvis man ikke har ideer til dagens problemer vælter man et par gamle papirkurve for at tale om noget andet.
Man har da heldigvis gemt en hel rad af gamle papirkutve for tilfældet skyld. Bakspejlet er øjensynligt mere interessant end frontruden
B. Hansen
Hvis det kan kaste lys over pressens arbejdsmetoder, så meget gerne.
Jægersagen,er uden betydning for os almindelige dødelige,men
for venstrefløjen er det alt afgørende,så er man fri for at focuserer så meget på vigtigere ting.
Der har aldrig været så mange samråd i historie som nu,om ligegyldige ting.
Og af de korte klip vi har set på tv fra disse,har man ikke lige frem på fornemmelsen at detstudenterhuen der trykker.