Så skal der pudses vinduer og vaskes trapper

Unge skal arbejde for kontanthjælp

Tørnæs vil være borgmester i Holstebro

(Foto: Johan Gadegaard) Se stort billede

Et bredt flertal i Folketinget mener, at kontanthjælp fremover skal byttes for arbejde.

Unge skal ikke bare kunne dandere den hjemme på sofaen, mens de modtager kontanthjælp. I stedet skal de pudse vinduer, vaske trapper eller begynde på en uddannelse, før kontanthjælpen tikker ind på kontoen hver måned. Det mener alle partier på Christiansborg, skriver Ugebrevet A4.

LÆS OGSÅ: Studerende: Forstå nu, jeg er fattig!

Opbakningen til opgøret med den passive forsørgelse på skatteborgernes regning bliver en klar hjælp for beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S), når hun inden længe skal forhandle en ny kontanthjælpsreform på plads. Det tydelige krav om uddannelse eller job til unge på kontanthjælp er nemlig hovedpunktet i forslaget til en ny reform.

- Enten skal kontanthjælpsmodtagere under en vis alder være i uddannelse eller i en eller anden form for aktivering, siger Venstres beskæftigelsesordfører, Ulla Tørnæs.

LÆS OGSÅ: 80.000 unge lever af offentlige ydelser

Også hos De Konservative er holdningen, at kravet til kontanthjælpsmodtagere skal skrues i vejret.

Afstemning

- Vi synes ikke, det er holdbart, at over 6.000 personer har været på kontanthjælp i 10 år. Kontanthjælp er og skal være et sikkerhedsnet, som hjælper dem, der har mistet fodfæstet på arbejdsmarkedet, indtil de kan komme tilbage. Det skal ikke være en livslang ydelse, siger arbejdsmarkedsordfører Mai Henriksen.

HVAD MENER DU? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN

Læs også

Your comment
Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Til Petrea .UVIDENHED

Af: Bjarne Christensen, Fredag den 20. januar 2012, 17:42

FORFØRT??????????, NEJ. Der er jo nogen af os der holder os til realiteter og sandheder, sådan er det, jeg og andre VED, du ikke ligefrem er nok viden, omkring det du snakker så meget om. Hvad fanden har sammenbruddet i Østblokken, med Enhedslisten at gøre, Enhedslisten har ikke en skid med Østblokken eller DDR, eller Sovjetunionen at gøre, vi er et ganske almindeligt Folketingsparti, som alle andre partier, med forskellige meninger omkring Politik, så jeg er såment ikke "forført" af nogen som helst, prøv at tænke lidt mere end kun lige til spidsen af din næsetip. Du er godt nok en der ikke tænker ret langt, andet end negativt, når du ikke får din vilje

Til Petrea

Af: Bjarne Christensen, Torsdag den 19. januar 2012, 13:05

LEV DU VIDERE PÅ DIN ENORM STORE UVIDENHED. FYLD DU BARE FOLK MED DINE LØGNE, OMKRING DIN STORE UVIDENHED

Til Bjarne

Af: Petrea, Torsdag den 19. januar 2012, 18:29

Inderst inde, tror jeg du er et godt menneske, (godt nok med et grimt sprog)du er bare blevet forført, det kan du jo ikke selv gøre for.

Til Petrea. Uvidenhed lønner sig ikke

Af: Bjarne Christensen, Onsdag den 18. januar 2012, 13:26

Ja, når der IKKE, er belæg overhoved, for det du har skrevet, og det også er usandt, SÅ, er det soloklart, man forsvarer sig. Du, der ikke VED, noget om det du skriver om, så skulle du først og fremest sætte dig end i det du vil debattere om, i stedet for, bare at spille smart

Til Bjarne

Af: Petrea, Onsdag den 18. januar 2012, 18:57

Lev du bare videre i din fantasi verden, god bedring.

Til Petrea..IGEN uvidenhed

Af: Bjarne Christnesen, Onsdag den 18. januar 2012, 11:08

Revolution????, forstå det som du vil. Revolution er en, eller nogle ting man endelig får igennem, det er sådan revolution, i Enhedslisten skal forstås, så jeg er lige glad med om du vil forstå det negativt......Systemskifte, JA, vi SKAL have et systemskifte, og det har vi fået, ved at få en ny regering, bedst med en Rød regering......JA, den herskende klasse skal der ændres på, derfor skal de rige også betale mere skat til Staten.........Og, JA, de multinationale selskaber skal til at betale skat, du er åbenbart OGSÅ, uviden omkring hvem der ikke betaler skal af de multinationale selskaber, og hvor god olie-aftale den Blå Blok gav Mærsk, Shell og Chevron og de efterfølgende har fået store valg-kampsbidrag fra Mærsk, Shell og Chevron, de har fået 76,8 miliarder ekstra ud af aftalen, og vi kan få 46,7 miliarder ud af en genforhandling af olie-aftalen, SÅ lærte du det. Uvidenhed, IGEN, der er 2 ældre Kommunister tilbage, ellers er der KUN, mest unge medlemmer i Enhedslisten, der IKKE er Kommunister, det eneste vi i Enhedslisten vil, er at hjælpe dem der er i nød, så hold dit lort for dig selv, du er så forbandet betaget af Østblokken så du er blevet sindsyg, du ved IKKE, NOGET, som HELST, omkring Enhedslisten, ligegyldig HVAD, du så end siger, det er rent ud sagt, skide uinteressant at snakke med dig, der ikke ved hvad du snakker om.

Til Bjarne

Af: Petrea, Onsdag den 18. januar 2012, 12:03

Jeg ved at socialisterne, kommer op i det RØDE felt, når de hører sandheden.

til Petrea

Af: Bjarne Christensen, Mandag den 16. januar 2012, 18:09

skiderikkerne, øhhh jeg griner af dig, viden, den får du aldrig. Jeg er i Danmark, DINE tanker ER i Østblokken, FLYT FOR FANDEN, du ER for uviden som jeg siger, du er ikke vær at spilde tid på, du er for ung og uviden

Til Bjarne

Af: Petrea, Tirsdag den 17. januar 2012, 14:28

Politisk program for revolution
Enhedslisten går ind for revolution i Danmark for at gennemføre de forvirrede ideer om nationalisering af landets private virksomheder. I partiprogrammet pr. 2011 kunne man eksempelvis læse:

»Derfor er det nødvendigt at gennemføre en revolution - i betydningen et gennembrydende systemskifte, hvor en mobiliseret og velorganiseret arbejderklasse og dens allierede fratager den herskende klasse de enorme magtmidler, den reelt bestyrer i dag. Konkret drejer det sig om overtagelse af de økonomiske nervecentre (arbejderovertagelse af de større virksomheder, demokratisk kontrolleret samfundseje af bank- og kreditvæsen), men også om at erstatte de centrale dele af statsapparatet med nye folkemagtsorganer.«

Socialisme er forvirrede menneskers ideologi. Naive tumper i Danmark tilbeder stadig de gamle sadistiske sovjetdiktatorer. På deres skatteyderbetalte pamperkontorer på Christiansborg sidder de og tilbeder ondskabsfulde psykopatiske politikere, der slagtede og undertrykte de østeuropæiske befolkninger. De tilbeder socialistiske regimer, der spærrede systemkritikere og politiske modstandere inde på sindssygehospitaler. De lefler for et politisk system, der opfandt koncentrations- og udryddelseslejrene. Adolf Hitler og nazisterne var ligeledes meget imponerede over disse socialistiske opfindelser. KZ-lejrene i nazityskland var simple efterligninger og komfortable dagligstuer i forhold til Stalins arbejdslejre.

Socialistiske politikere praler af at være de svages beskyttere. De præker solidaritet, lighed og broderskab. Tag fra de rige og giv til de fattige. Når de træder ned fra talerstolen, praktiserer de det stik modsatte. De raaaaaager til sig, det bedste de har lært. Det kaldes hykleri. Det er socialisternes varemærke.
Man kan kun undre sig over, at nogle mennesker lader sig narre af disse plattenhejmere. Hvis du virkelig er socialist, så rejs dog til Rusland eller Nordkorea og mød nogle rigtige socialister. Lad være med at spilde dit liv på platugler.

Til Petrea. Du er stadig, et barn uden viden

Af: Bjarne Christensen, Mandag den 16. januar 2012, 14:17

Flyt til enten DDR eller USSR, de lande må sige dig meget.........Jeg klapper i mine hænder, jeg ved ikke hvem du har fået til at skrive det der er fremstammet, men det er en uviden og person

Til Bjarne

Af: Petrea, Mandag den 16. januar 2012, 14:30

Lille Bjarne, det er ikke så mange år siden sammenbruddet i Østblokken skete, så jeg kender godt Kommunisternes politik. Hvis du havde været lidt mere vidende, havde du ikke støttet skiderikkerne.

Til Petrea

Af: Bjarne Christensen, Søndag den 15. januar 2012, 16:43

jeg vidste du ikke er ret gammel, ellers kan man da ik´komme med sådan et indlæg, skriv med nogen på din egen alder, jeg vil ikke en gang kommentere ud fra det barnelige indlæg du skriver,du ved ikke noget om politik

Til Bjarne

Af: Petrea, Mandag den 16. januar 2012, 07:54

Jeg ved nok mere end dig. Hvis EL fik magt som de har agt, skal vi leve af at klippe hinanden, alle private firmaer vil været flyttet til udlandet, eller nationaliseret. De lande som har haft den styreform, har kun, kunne eksistere ved tvang og i yderste fattigdom.
Nu får Danskerne heldigvis øjnene op for, deres landskadelige politik, så ved næste valg, kommer de under spærregrænsen, så kan de gå til de evige jagtmarker, sammen med DDR og USSR.

til Petrea

Af: Bjarne Christensen, Lørdag den 14. januar 2012, 22:29

Bare fordi DU, ikke GIDER og lave noget, behøver du ikke at komme med et indlæg, der INTET, siger noget. Kom igen når du kan debatere

Til Bjarne

Af: Petrea, Søndag den 15. januar 2012, 16:17

Det er kun arbejdssky, der stemmer på EL.

God ide.

Af: Rasmus Holm Jakobsen, Fredag den 13. januar 2012, 17:00

da jeg selv er på kontanthjælp synes jeg at det er super god ide at der skal ydes før der kan nydes.!

Kontanthjælpsmodtagerne skal ud og arbejde for pengene

Af: Bjarne Christensen, Fredag den 13. januar 2012, 15:52

Imens man er på kontanthjælp, skal man ud og arbejde for pengene, så man ik´ falder hen, uheldigvis er der jo en del, der gør det, så man skal kunne tage ansvar for sig selv, så er der større chance for at kontanthjælpsmodtagerne søger job, så de kan få flere penge end de fik før, som kontanthjælpsmodtager. Hvis man som kontanthjælpsmodtager ikke VIL arbejde, når man er i systemet, skulle det gøres sådan at man ikke er berettiget til Pengene som kontanthjælpsmodtager.

Til Bjarne Christensen, 15:52

Af: Petrea, Fredag den 13. januar 2012, 16:22

Ja alle må knokle, Johanne har inviteret hele verdens fattige, til at slå sig ned her.
Så du må også ud at hakke roer.

NEJ

Af: rikke, Torsdag den 12. januar 2012, 21:42

Ang. de syge, er lovene gode nok, hvis de blev overholdt, men kommunerne bestemmer, så ingen syge kommer på førtidspension. Det er en tilfældig kontornusser som sender de syge ud på arbejdsmarkedet.

Tag jer nu sammen, lorte politikere!

Af: Dildo, Torsdag den 12. januar 2012, 21:00

Unge uden børn der er på kontanthjælp får slet penge nok til bare at kunne sidde på deres flade derhjemme. Kontanthjælpen er i forvejen så lav, at den tvinger mange af de unge i arbejde alligevel.

Men hvorfor er det kun de unge der skal arbejde for deres kontanthjælp? Folk over 25 får flere penge, det vil sige de har større grund til at fise den af derhjemme.

Måske politikerne skulle opleve samfundet selv, før de kommer med deres lorteforslag!

Dildo

Af: Trine, Torsdag den 12. januar 2012, 21:16

Alle har pligt til at forsørge sig selv.

Arbejdsløsheds kasse

Af: Petrea, Torsdag den 12. januar 2012, 20:02

Hvorfor er man ikke i en arbejdsløsheds kasse, så har man da et par år at finde job i.

unge skal arbejde for kontanthjælp!?

Af: Peter, Torsdag den 12. januar 2012, 19:20

Jeg er selv i den uheldige situation at jeg er blevet arbejdsløs og er under 25. Min økonomi er i ruiner grundet nogle forkerte valg jeg har truffet tidligere i mit liv.

Kontanthjælp er mit last resort. Der er intet jeg hellere vil end at arbejde, da det er der pengene ligger så jeg kan komme videre i mit liv.

Desværre er virkeligheden en anden da jobcentret nægter at hjælpe mig med at finde et job.
Da jeg er under 25 år er jeg tvunget til et uddannelsespålæg der gør at jeg inden en måned skal være tilmeldt en uddannelse hvis ikke jeg skal miste min kontanthjælp.

Dette betyder at jeg skal tage en uddannelse jeg ikke kan bruge til noget som helst blot for at få en indtægt.

forstå mig ret.
jeg har intet imod at uddanne mig. jeg har en gymnasial uddannelse og jeg vil gerne tage en bachelor i Sociologi og/eller Psykologi. Problemet ligger i, at der først er studiestart i september og jeg skal i uddannelse NU!

Bevares, jeg mangler matematik B for at komme ind på ovennævnte uddannelser, så her tænker jeg så:
Fint lad mig så tage matematik B så jeg kan komme ind til september. Men det må jeg ikke ifølge min ungevejleder da der er for få timer om ugen til det er SU berettiget.

så ja ja. lad os få de unge i uddannelse så de ikke nasser på os andre. fint med mig. MEN SÅ LAD VÆRE MED AT MODARBEJDE OS NÅR VI VISER INITIATIV OG VILLIGHED TIL AT TAGE EN RELAVANT UDDANNELSE!

Om jeg er på kontanthjælp eller SU kan da komme ud på et, da begge dele er en ydelse betalt af statskassen?

jeg får (undskyld mit dansk) lange løg af at høre på folk der bliver ved med at påstå kontanthjælpsmodtagere er dovne og bare nasser på samfundet.

På det jobspor jeg går på nu er vi 26 mennesker i alle aldre. og ikke én af disse mennesker har lyst til at være i denne situation (og ja, jeg har spurgt)

I mine øjne er det ikke kontanthjælpsmodtagerne der er problemet, men derimod den meget hullede og stærkt bureaukratiske lovgivning! Når selv vejlederne på jobspor og jobcentre, off the record, indrømmer at lovgivningen er helt af helvede til, så er der sgu nok noget om det!

LÆS HELLE THORNING

Af: poul pava , Torsdag den 12. januar 2012, 16:24

veldfærd LÆS IGEN

Af: poul pava, 09:08

Når DANMARK vedbliver med at være et JEG samfund, hvor velfærden er et stort ta´ selv bord, og hvor for mange mennesker venter på at de STEGTE DUER FLYVER IND I KÆFTEN AF SIG SELV, så er turen ned af bakke uundgåelig. HVIS ikke vi vil være et VI samfund.
så fortsætter nedturen, og det er ikke kun pamperne, der har sejret af helvede til. Diverse aktiespekulanter har også været med. Begge sider har så at sige skabt en lønboble der gør, at Danmark ikke kan klare konkurrencen om det globale marked. Spekulanterne forlanger større og større afkast, pamperne vil have større og større løn til medlemmerne. Alt sammen en kurs der har sejret så meget, at helvede er kommet tæt på, bogstavelig talt.
Diverse fagforeninger i dette land skubber rigtig godt til den SLÆDE, DER KØRER NED AD BAKKE. Pamperne /politikerne og embedsmændene skal nok klare NEDKØRSLEN, Spørgsmålet er, om du falder af.
Ligesom de elever i klassen her, de behøver læsehjælp, og biblioteket ved siden af fyrer 4 medarbejdere omkring de 50 år. Der skal spares, og der er nul, absolut nul udsigt til at de kommer i gang foreløbigt. De ryger over på en borgerløn/overførselsindkomst mange år frem. De fyrede folk keder sig alle gevaldigt i deres nye liv, og vil gerne hjælpe de 4 elever med at læse, så de ikke bliver en byrde for samfundet og dermed os alle, MEN det må de ikke for systemet Danmark. Det virker helt forkert på mig, at en stor gruppe veluddannede mennesker ikke må gøre gavn til vores alles fordel. Mit simple eksempel her er blot en af rigtig mange veje, der fører Danmark og dermed os alle ud over kanten, godt og grundigt.
De unge mennesker er Danmarks fremtid og forsørgelse engang i fremtiden, men hvordan skal de egentlig kunne det, hvis ingen hjælper dem der har brug for støtte og vejledning i en periode.
Danmark er en båd, en flot båd, men kan om få år blive til en ubåd hvis ikke alle raske hænder for lov til at deltage aktivt. Hjælpe til og sikre vores dejlige land PP

Kontanthjælpsmodtagerne skal ud og arbejde for pengene

Af: Bjarne Christensen, Torsdag den 12. januar 2012, 15:46

Imens man er på kontanthjælp, skal man ud og arbejde for pengene, så man ik´ falder hen, uheldigvis er der jo en del, der gør det, så man skal kunne tage ansvar for sig selv, så er der større chance for at kontanthjælpsmodtagerne søger job, så de kan få flere penge end de fik før, som kontanthjælpsmodtager. Hvis man som kontanthjælpsmodtager ikke VIL arbejde, når man er i systemet, skulle det gøres sådan at man ikke er berettiget til Pengene som kontanthjælpsmodtager. Der er forskel på arbejdsløshedsunderstøttelse og at være kontanthjælpsmodtager, man HAR selv betalt en del til sin egen arbejdsløshedsunderstøttelse, og man har IKKE betalt sin del af kontanthjælpen, så derfor skal man arbejde for den hjælp

Passer ikke ...

Af: Beno, Torsdag den 12. januar 2012, 18:20

Bjarne, folk der har arbejdet i mange år har betalt ind over skatten. Så noget er absolut betalt af kontanthjælpsmodtageren selv - medmindre man aldrig har været i arbejde. Men det er umuligt proportionelt at regne ud, hvor meget af skatten, der er gået til hvad. Man må heller ikke glemme, at en bestandel af det rige samfund, vi har haft igennem mange år er baseret på, at der netop IKKE skulle eksistere egentlig fattige mennekser (undtaget dem man med rimelighed kunne kalde selvforskyldte). Bare at hamre løs på folk uden beskæftigelse som generalitet er ikke rimeligt. Mange uden arbejde vil utroligt gerne i arbejde igen og arbejder faktisk på sagen. Men har man ikke prøvet det selv, kan det være svært at forstå, hvor vanskeligt det er, når der er flere hundrede ansøgere pr. opslået stilling. Og glem heller ikke, at folk på kontanthjælp, der tvinges til at arbejde for pengene, let kan komme til at skubbe andre normalt ansatte væk fra pinden. Det er der allerede mange eksempler på.

HMM

Af: kurt, Torsdag den 12. januar 2012, 15:19

Har man ikke altid skulle det vis man er arb dygtig.Jeg skulle da da jeg en overgang var på kontanthjælp og alle dem jeg kender der er det,så kan da ikke se noget nyt der???

At skulle arbejde for kontanthjælpen.

Af: Merethe Egeberg Holm, Torsdag den 12. januar 2012, 15:07

Selvfølgelig skal man arbejde for sin kontanthjælp. Den berømte Carina har ikke arbejdet i 20 år, bor i bolig til godt 8.000 kr. og har tillagt sig to børn, men arbejde kan hun da ikke, fordi hun har dårlige nerver, ikke bryder sig om at være sammen med mange mennesker osv. Hold da op. En ung kvinde i dyrt tøj og ditto briller ville heller ikke arbejde - hun var i TV - fordi hun var genert over at være samme med andre. Har man kendt mage. Den slags folk vil jeg ikke betale til. De får alt for mange penge. Hvad får lige en folkepensionist, som ikke har en chance for at komme på arbejdsmarkedet pga. alder. De to damer her får det dobbelte af en på folkepension.

Arbejde for penge

Af: Charlotte , Torsdag den 12. januar 2012, 15:02

Man kunne også lade de unge, og alle andre på overførselsindkomst, hjælpe de gamle og svage i vores samfund.
Hvis man sidder på plejehjem og er pensioneret kan man ikke få hjælp til noget som helst - nogle ville ha stor glæde af hjælp til f. eks. at komme på biblioteket - alt andet kreativt og socialt er jo fjernet fra dem. Det siges at alt for mange timers fjernsyn om dagen ikke er sundt - men de har jo ikke andet at give sig til!

En "farlig" vej, at betræde.

Af: Sandy Haae Høyrup, Torsdag den 12. januar 2012, 14:59

Det ses allerede nu, at fx kommuner har fyret folk i faste stillinger (sparerunder kaldes det).
Men i virkeligheden kassetænkning! Men når fx en leder i det kommunale regi, ikke vil tage en person i aktivering, fordi personen har lønnet arbejde ind i mellem og nogle gange over lange tider - 14 dage/måned, men ellers arbejdsløs.

Udelukkende fordi lederen IKKE kan/vil vente på arbejdskraften fra den aktiveret.
Det er det daglige arbejde lederen vil have!
I min verdens optik! Er det, det samme som manglende arbejdskraft og lig en fuldtids stilling! - Når og hvis der er, et behov for arbejde fra en ledig. Er aktiveringen helt forkert!
Man udfylder altså en arbejdsplads, for en billig penge og uden forsikring fra arbejdspladsen.
Skulle fx en der modtager "fattighjælp" og derfor skal arbejde for disse penge, komme galt af sted på arbejdet, er de IKKE dækket af arbejdsgiverens forsikring.
Så får man offentlig ydelser, - lovmæssigt og berettiget - de har selv betalt via skat og andre afgifter, eller kontingenter.
Men i det moderne danske samfund, er EU firmaer fx fra polen kommet herop og arbejder til så lav en løn, at en dansk herboende end ikke kan leve af den. OSV. OSV:

Det skal ikke lyde som bedre viden, men når det danske samfund efterhånden er kommet til at bestå, af dåsetænkere, der tager færdige meninger som konserves.
Og bare æder løs, uden egen tanke, så er samfundet for langt ude.
Derfor kan man jagte rygerer, med forbud for rygning på arbejdspladsen, - hvad ALLE ANDRE sniger sig til af pauser - har ingen interesse. - Næste gang er det overvægtige og handicappet, der var så "tåbelig" at få aktivering for den offentlige ydelse.

Det perfekte samfund - de unge, de smukke og de rige?
At få kommunismen ind ad bagdøren med fedt afgifter, der påberåber sig folkets sundhed, er lige så meget fis i en hornlygte, som at sige at tobak er skadeligt - derfor tager vi os tre dobbelt betalt!
Hvad med alle sport idioter der bliver så skadet, at de får pension? Måske senere fra det offentlige i direkte ydelse, men forsikrings selskaberne tørrer betalingen af på det offentlige via skat.
Hitler startede NETOP med at udelukke nogle befolkningsgrupper, for at give plads for hans "nye Europa" med ET fællesskab. Tyskland over alle!
Og hvad har vi fået? Et Tyskland, der kan smække pengekassen i, når det måtte passe dem i forhold til EU.
Dette tumpede barn af nutiden - har intet formået i forhold til Europa.
Men alle klapper i deres luffer, af begejstring over at euroen kan bevares.
Så overskriften burde måske være: Jeg en idiot!

ret og rimeligt

Af: Ellen, Torsdag den 12. januar 2012, 14:55

divider kontanthjælpen med overenskomstmæssig løn og så har man det antal timer der skal arbejdes.
Fordi folk er på overførselsindkomst er det ikke meningen af samfundet skal udnytte dem som billig arbejdskraft.

Helt ved siden af

Af: Steen K Thomsen, Torsdag den 12. januar 2012, 14:54

Unge skal kvalificeres til det arbejdsmarked der eksisterer.
Det kan, som i Odense, være med en massiv indsats for at få de unge i uddannelse i en eller anden form.
Vi spiller fallit den dag vi lader arbejdsløse gå under slaveforhold fordi vi ikke vil bruge skattekroner på et bestemt serviceniveau...
Aktivering holder ikke - det gør uddannelse.

Det ender med, at systemet presser de unge helt ud - og så handler overlevelse for nogle om kriminlitet i stedet.

Helt ved siden af

Af: Steen K Thomsen, Torsdag den 12. januar 2012, 14:54

Unge skal kvalificeres til det arbejdsmarked der eksisterer.
Det kan, som i Odense, være med en massiv indsats for at få de unge i uddannelse i en eller anden form.
Vi spiller fallit den dag vi lader arbejdsløse gå under slaveforhold fordi vi ikke vil bruge skattekroner på et bestemt serviceniveau...
Aktivering holder ikke - det gør uddannelse.

Det ender med, at systemet presser de unge helt ud - og så handler overlevelse for nogle om kriminlitet i stedet.

SÅ ER DET SLUT MED AT ARBEJDE SORT...

Af: Peter Zandorff, Torsdag den 12. januar 2012, 14:47

...MENS KONTANTHÆLPSMODTAGERE ER PÅ OFFENTLIG FORSØRGELSE! SKAT OG POLITIET TAGER IGEN OG IGEN OG IGEN TONSVIS AF KONTANTHJÆLPSSVINDLERE PÅ FERSK GERNING PÅ MARKEDER, FESTIVALER, I KIOSKER, RESTAURANTER, BAGERIER OSV. I AT ARBEJDE SORT VED SIDEN AF! NU KAN DET VÆRE NOK! GLÆDER MIG TIL AT SE ALLE DE STORNASSENDE OG TYVAGTIGE SVIN BLIVE SPARKET UD OG RENSE LOKUMMER FOR MINE SKATTEKRONER, SÅ DE IKKE SAMTIDIG HAR MULIGHED FOR AT HAVE ET SORT JOB , HAHAHA!!! OG HUSK LIGE AT SPARKE "FATTIG" CARINA OG HENDES VENNER SAMME VEJ!

@Peter Zandorff, 14:47

Af: Petrea, Torsdag den 12. januar 2012, 18:38

Din Caps Lock sidder fast.

Husk aftalerne

Af: Knud Sørensen, Torsdag den 12. januar 2012, 14:28

Efter mange år på arbejdsmarket håber jeg at vore politikere husker de overenskomster , der er på arbejdsmarket . Vi skal ikke have mennesker ud på arbejdsmarket til en sulteløn for at tilfredsstille nogle hjernedøde politikere og arbejdsgivere . De skal arbejde til overenkomsmæssig løn , ellers skal de gå i fred og søge rigtige jobs .

Lad os nu lige se...

Af: Kasper, Torsdag den 12. januar 2012, 14:17

Jeg er selvstændig, jeg ahr brug for arbejdskraft - hvad skal jeg gøre?

1) jeg kan ansætte en person til en 100 - 120 kr i timen.

2) jeg kan få en ung på kontanthjælp i såkaldt aktivering.

Damm jeg vælger nr 2 så er der mere profit til mig, mindre Skat til Staten og større ledighed, jowjow det skal nok gå altsammen.

Se dog for hel... på de erfaringer der allerede er, det hjælper ikke og skaber kun større ledighed da ingen animeres til at ansætte folk.

Endnu værre bliver det når vi taler de internationale virksomheder, så er der både gratis arbejdskraft og nul skattebetaling - hvem sagde uland?

Hvor er stoltheden venner

Af: Michael, Torsdag den 12. januar 2012, 14:07

I gamle dage havde befolkningen stolthed. Hvis de fik hjælp af staten, ville de også betale tilbage i form af arbejde. Tørvemoser, snetegn, rengøring i parker osv.
En socialdemokrat havde stolthed.

Idag vil de ligge på sofaen og se tv med 40 kanaler, og hygge på facebbok, skønt grafitti og rod i opgangen overses med vilje.

Folk kræver og kræver, spørg : hvad kan du gøre for staten.

Pludselig masser af arbejde

Af: Beno, Torsdag den 12. januar 2012, 14:01

Det var svært at finde arbejde til de mange unge, men lige pludselig vrimler det med arbejde, når bare det er til dumpingløn = kontanthjælpsydelse. Og det kan man jo så spekulere over, hvorfor det er sådan.

De Beeeeep politikere

Af: JP, Torsdag den 12. januar 2012, 13:44

jada det er da det der skal til, hold folk på kontanthjælp, og hvis vi kan fyre endnu flere af dem der er ansat til rengøring så kan de jo også komme på kontanthjælp, og derved arbejde for staten til under mindstelønnen.

Så skab dog de job og ansæt folk i stedet for at bruge slavearbejde.

Beskæftigelsesordfører Ulla Tørnæs.

Af: Holger F, Torsdag den 12. januar 2012, 13:31

Når nu Ulla Tørnæs måske bliver borgmester der ude vestpå et eller andet mærkeligt sted, så skal kontanthjælpsmodtagerne vel arbejde gratis for hende og hendes mand, med f. eks. vinduespudsning på svinestalden.

Synes det er i orden ar man skal yde for at kunne nyde.

Men familien Tørnæs skulle hellere opføre sig anstændigt, benytte dansk arbejdskraft, og aktiviteterne de har i udlandet, her bør de behandle ansatte ordentligt, fremfor som SVIN.

fjern det fjollede grin!

Af: thorbjørn nilsson, Torsdag den 12. januar 2012, 13:30

ingen kan beordre nogen til noget. I gamle dage var politikere, skolelærere,
politi, sundhedspersonale en del af magtapparatet i samfundet. Idag er de efter eget ønske blevet konsulenter.
Gode råd, ikke andet.

Det er et rigtigt godt

Af: Janne Petersen, Torsdag den 12. januar 2012, 13:17

tiltag, fordi nydelse og ydelse hænger sammen, og lediggang er jo som bekendt roden til alt ondt.
Det er dog stadigt hjemmets ansvar, at børn og unge har daglige pligter, så de er forberedt på det liv der venter. Janne.

Det skal ikke kun gælde studerende

Af: Steen Petersen, Torsdag den 12. januar 2012, 13:14

Det skal ikke kun gælde studerende

Når man køre rundt i Aarhus og ser alle de hættemåger der går rundt de kunne få en kost i hånden og så gøre lidt gavn, f.eks. store torv lørdag og søndag morgen der er der kun danskere der rydder op hvorfor, kan alle de der kulturberiger ikke også lave det, nå nej det må de ikke for deres religion men så skal de heller ikke have noget, tænk alle de ældre der ikke kan få gjort rent, men dem ude fra de skal have, det er trods alt vores ældre der er årsag til hvordan vi har det i dag, er man efter danskere det må man godt, men dem der har været for længe i ovnen, dem må man ikke være efter da man så diskriminer dem.

Det var dengang

Af: Grethe Hansen , Torsdag den 12. januar 2012, 12:45

Jeg er en årgang 46, MIN Far var Tømre og om Vinteren var der tit intet at lave -- SÅ blev Han jaget ud for at Kaste Sne forskellige steder ..Hvis ikke Han gjorde det vankede der NUL Penge,,

hmm.

Af: Jan Hansen, Torsdag den 12. januar 2012, 12:30

Hvem andre end kontanthjælps modtageren kan have et problem med at man ikke får penge for at sidde derhjemme når man sagtens kan passe et arbejde ?

..

Af: Missa Jungle, Torsdag den 12. januar 2012, 12:44

Alle dem som kan se hvad den plan vil føre til.

GU SKAL DE ARBEJDE FOR "LØNNEN"

Af: Bo Rasmussen, Torsdag den 12. januar 2012, 12:11

De kan ordne alle offentlige toiletter så kan det stadig være gratis at tisse, de kan også handle ind for de gamle og gøre rent og pudse vinduer, også på plejehjemmene.

luge ukrudt i vejkanten.........

der er masser af samfundsnyttige jobs de kan lave.

Samfundsnytte jobs

Af: Nissen, Torsdag den 12. januar 2012, 12:45

Så giv dem overensmæssig løn

...

Af: Missa Jungle, Torsdag den 12. januar 2012, 12:22

Så de skal overtage nogen andre menneskers job på arbejdsmarkedet, således at de istedet bliver arbejdsløse? Good thinking...

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: