Familie, venner og bekendte tager netop nu en sidste afsked med milliardæren og erhvervslederen Haldor Topsøe. Det er dog ikke mange blomster, der har fundet vej til Vedbæk Kirke. Og det er der en ganske særlig grund til.
Solen har skinnet smukt over den røde murstenskirke, og familie, venner og bekendte har samlet sig udenfor for at sige det sidste farvel, mens Haldor Topsøes hvide kiste er blevet er blevet båret hen til familiens gravsted, hvor også hans afdøde kone Inger ligger begravet.
Fredag kunne ingeniøren Haldor Topsøe være fyldt 100 år, og han havde et stort ønske før sin fødselsdag. Da han blev bekendt med, at familien havde arrangeret en kæmpestor fødselsdagsfest, der skulle strække sig over fire dage, for ham, bad den ydmyge milliardær om at, at han ikke skulle have gaver og blomster. I stedet opfordrede han gavelystne personer til at donere et beløb til velgørenhedsorganisationen SOS Børnebyerne.
Haldor Topsøe, der i 1999 blev udnævnt til århundredets ingeniør i Danmark, har nemlig gennem store dele af sit liv interesseret for velgørenhed og det at hjælpe andre. Blandt andet hjalp han sammen med sin nu afdøde kone, Inger, gadebørn i Indien.
Og det kommer nu også til udtryk efter hans død. Da Haldor Topsøe desværre ikke nåede at opleve sin 100 års fødselsdag, har familien besluttet, at hans ønske om tilgodese de fattige fortsat skal bevares. Derfor har familien i dødsannoncen opfordret til, at man i stedet for blomster donerer penge til SOS Børnebyerne.
Familien skriver på Haldor Topsøes hjemmeside, at familien sammen med SOS Børnebyerne støtter et skoleprojekt i Battambang i det vestlige Cambodia. Og at det er det projekt, som donationer på vegne af Haldor Topsøe vil blive brugt til. Skolen hjælper forældreløse og sårbare børn med at få en uddannelse og forbedre deres muligheder for en bedre fremtid.
Og det ønske har flere af de inviterede til begravelsen tilsyneladende valgt at følge. Allerede kl. 13.30 var omkring 100 personer mødt frem, primært tætte bekendte og familie til Haldor Topsøe, men der er ikke blevet båret mange blomster ind i Vedbæk Kirke, hvor sognepræst Ingrid Halkjær-Lassen har forestået begravelsen, som familien har valgt at holde under private former. Efter selve begravelsen mødes familie og venner torsdag eftermiddag til en reception.
Haldor Topsøe efterlader sig fire børn, 10 børnebørn samt 16 oldebørn. Hans kone Inger afgik ved døden i 2008.
