Søndag morgen måtte et SAS-fly nødevakuere 135 passagerer. Blandt dem var det norske kronprinsepar. Begivenheden er dog ikke alvorlig nok til, at Havarikommissionen for Civil Luftfart vil undersøge sagen nærmere. Selvom Havarikommissionen for Civil Luftfart endnu ikke vil sætte to streger under den endelige årsagsforklaring, skulle det ligge fast, at olielækket og røgudviklingen, der forsagede evakueringen, kun ligger inden for bagatelgrænsen.
- Vi undersøger stadig på sagen, men det har ikke megen interesse for os. Havarikommissionen er til for mere alvorlige tilfælde og ikke fejlsøgninger, siger havariundersøger Kurt Færch Madsen.
Ikke en bagatel
Bristet på olierøret, der forsagede det høje knald og røgudviklingen i flyets kabine, er ikke set før i Skandinavien. Havarikommissionen mener heller ikke, at den mængde røg som passagererne har indåndet er sundhedsskadeligt. Sagen hører dog ikke blot til i småtingsafdelingen, mener tidligere SAS-pilot.
- Røg i kabinen er ikke blot en bagatel. Det er giftigt og foruroligende. Og alene det at denne hændelse ikke er sket før, bør føre til en videre undersøgelse, siger Oluf Husted, der tidligere har fløjet samme flytype som det, der i søndags måtte evakueres.
- Der sker tekniske fejl dagligt, og der kan være 1000 ting, som er engangstilfælde. Nu kan operatøren selv få lov til at gå videre med undersøgelsen, siger Kurt Færch Madsen.






















