I mailen fra Lars Poulsen står, at 'Bureauet har i en årrække samarbejdet med Abild for at sikre, at han afstår fra at presse DSB i medierne' og 'Vi løber - og har løbet - en voldsom risiko, for DSBs skyld'.
Lars Abild oplyser nu, at han har hørt medarbejdere fra Waterfront fortælle, at de frygtede at blive overvåget af direktør Lars Poulsen.
- Jeg har talt med en tidligere medarbejder, der direkte fortalte mig, at der var mistanke om computerne blev hacket, så ledelsen kunne se, hvad de ansatte lavede.
Så du tror, at det er hacking foretaget fra Waterfront?
- Jeg kan bare sige, at jeg har hørt, at man skulle passe på sin datatrafik før som efter jeg løste opgaver for Waterfront. For et par måneder siden fandt jeg via et program såkaldte backdooragents på min computer, som jeg slettede. Nu har Telia så fortalt mig, at min computer er blevet hacket, og at det hele skal geninstalleres.
Vil du gå videre med sagen, eventuelt politianmelde den?
Nu vil jeg lige se, hvad Telia svarer på de spørgsmål, jeg har fremsendt. Jeg er på vej med én sag til Datatilsynet vedrørende DSB og Waterfront. Nu tager vi et skridt ad gangen.
Direktør hos Waterfront Lars Poulsen afviser purre at stå bag hacking af Lars Abild eller nogen andre medarbejderes computere.
- Jeg har aldrig hacket nogen som helst. Til gengæld kan jeg konstatere, at mine private mails er havnet i medierne, siger Lars Poulsen.
