Vildt vintervejr igen i dag

Syd- og sønderjylland ramt af snebomber

Sne i Nordjylland 2

(Foto: Henning Bagger) Se stort billede

Fredag morgen sner det kraftigt i den sydlige del af Danmark. Meteorologerne taler om "snebomber".

Snebomber i syd! Snebyger i øst!

Sådan ser fredagsvejret ud - meget kort fortalt.

Fredag morgen sner det voldsomt i Syd- og Sønderjylland. Der falder så kraftige snebyger på kort tid, at der ligefrem er tale om snebomber.

Efterhånden driver de kraftige snebyger ud over Østersøen og ned mod vore tyske naboer. 

I resten af landet kommer der kun enkelte snebyger i løbet af dagen, og først stedvis nogen sol, men i løbet af dagen bliver det mest skyet, og der kommer snebyger lidt flere steder.

Fredag eftermiddag er det den østlige del af landet, der får glæde af sneen, men præcis hvilke dele af regionen, der får snebyger ved DMI endnu ikke med sikkerhed. 

Og det bliver igen en kold dag. Helt ned til fem graders frost. Først svag til jævn skiftende vind, men i løbet af eftermiddagen frisker vinden op fra øst og nordøst.

Til gengæld kan vi se frem til en både pæn og kold lørdag med helt ned til fem minus grader i dagtimerne. Søndag kommer sneen så igen.

Har du oplevet snebomberne, eller har du gode billeder, så send dine billeder på linket. Tip B.T. HER.

Breaking:
Læs nyhederne, mens de sker. Tilmeld dig BT.dks Breaking News tjeneste, og bliv opdateret på de vigtigste begivenheder i Danmark og verden, straks efter de er sket – det er gratis!

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: