Studerende: Vi vælger, hvad vi vil læse - ikke hvor
I Sydjylland er de videregående uddannelser frustrerede over det københavnerfattige studiemiljø. Danske Studerendes Fællesråd (DSF) mener, at problemet er i gang med at løse sig selv.
I Sydjylland er de videregående uddannelser frustrerede over det københavnerfattige studiemiljø. Danske Studerendes Fællesråd (DSF) mener, at problemet er i gang med at løse sig selv.
De sydjyske uddannelser optager flere udlændinge end danske unge uden for regionen, skriver JydskeVestkysten. Formanden for Danske Studerendes Fællesråd (DSF), der taler de universitetsstuderendes sag, forstår frustrationen i det sydjyske, men fastslår, at den seneste udvikling peger i en anden retning.
- Det er selvfølgelig ærgerligt for de enkelte studieretninger, men sidste optagelsesrunde viste, at de studerende i højere grad er begyndt at kigge på, hvad de gerne vil læse og ikke, hvor de gerne vil læse, siger Torben Holm, formand for DSF, til Berlingske Nyhedsbureau.
Uddannelsesinstitutionerne, som oplever problemer med at lokke de studerende til deres region, er blandt andet Erhvervsakademiernes og Syddansk Universitets (SDU) afdelinger i Esbjerg, Kolding og Sønderborg,
Torben Holm mener imidlertid ikke, at der er noget odiøst i, at unge søger de steder hen, hvor de i forvejen har en social platform. Det sociale netværk kan også være med til at hjælpe studerende igennem den første hårde tid på studiet, lyder det.
- Jeg har forståelse for, at SDU er trætte af, at de ikke kan få ansøgere fra hele landet, men jeg vurderer, at det er i gang med løse sig selv, når jeg kigger på, at der blev søgt bredere end hidtil ved seneste optag, siger han.
De studerendes formand bekræfter dermed den opblødning over for provinsen hos københavnske unge, som Torben Theilgaard, leder af Studievalg København peger på i JydskeVestkysten.
Men der er dog et stykke vej igen. På sociologi og kulturanalyse på SDU i Esbjerg har man indført en pendlerordning, fordi man erfarede, at de nye studerende flygtede fra byen, hurtigt efter de var begyndt. Ordningen betyder, at studerende har mulighed for at bo i Odense eller København og stadig læse i Esbjerg.
Hvis man vil uden om den slags ordninger i fremtiden, mener Torben Holm, kræver det en indsats fra uddannelsesinstitutionernes side, så de studerende kan falde til på fremmed jord.
- Det er klart, at uddannelserne har en opgave i at få etableret et godt socialt miljø hurtigt, siger han.