Stadig sprøjtegift i grundvand

Færre rester af sprøjtemidler i grundvandet, men en tredjedel af de undersøgte stoffer er fundet i koncentrationer over grænseværdien.

Forekomsten af sprøjtegifte i grundvandet i Danmark falder, men i 12 ud af 40 undersøgte pesticider, dvs. 30 procent, er der stadig koncentrationer over grænseværdien for drikkevand, oplyser GEUS - De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland.

Stofferne er gentagne gange fundet i en meters dybde, og to stoffer er fundet i så store mængder, at de nu er blevet helt eller delvis forbudte. Det er stofferne metribuzin og terbuthylazin.

Hovedparten af de undersøgte sprøjtemidler udgør ingen trussel mod drikke- eller grundvand. 70 procent af de undersøgte stoffer blev enten ikke fundet eller kun i årlige koncentrationer under 0,1 mikrogram pr. liter (grænseværdien), oplyser GEUS.

Det er "Varslingssystemet for udvaskning af pesticider i grundvandet" (VAP), der står for undersøgelserne for Miljøstyrelsen. VAP skal fortsætte indtil 2016 som led i regeringens udspil om "Grøn vækst".

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: