Når det kinesiske statsoverhoved, Hu Jintao, i dag besøger Danmark, har Kinas indflydelse aldrig været mere synlig, end den er i dag.
Samtidig er det kinesiske statsbesøg både en historisk begivenhed og en symbolsk håndsrækning.
Historisk, da det er første gang, et kinesisk statsoverhoved besøger Danmark.
Symbolsk, fordi Hu Jintao repræsenterer en stormagt, der står på tærsklen til at overtage USAs position som verdens største økonomi og samtidig status som en af Danmarks største handelspartnere.
Samhandlen mellem Kina og Danmark er eksploderet hen over det sidste årti. Det har indtil videre fået 40 danske uddannelsessteder til at undervise i kinesisk i erkendelse af, at kontakten til Kina snart vil gennemsyre det danske erhvervsliv.
Redder lukningstruet fabrik
Senest er 120 danske arbejdspladser blevet reddet, da en lukningstruet Vestas-fabrik i Varde blev opkøbt af kinesiske Titan Wind Energy, og nu står det kinesisk kontrollerede selskab London Mining Greenland klar til at skyde 14 mia. kr. ind i Grønland, hvoraf godt 1,3 mia. kr. er øremærket til infrastruktur.
- Det er præcist det, de gør. De går ind og ser på, hvor de kan lave store investeringer, og så bygger de den nødvendige infrastruktur - ligesom de har gjort hjemme i Kina og i flere afrikanske lande. Det er jo præcis sådan, kineserne fortsætter med at have vækst, siger Verner Worm, professor på Asia Research Centre og direktør for Konfucius Instituttet på CBS.
I dag er godt 15 danske selskaber på kinesiske hænder, og stadig flere kinesiske firmaer vælger at oprette stationer i Danmark. Og Verner Worm er overbevist om, at interessen for at investere i Danmark vil stige i de kommende år.
- Kineserne er til stede i mange lande, hvor man overvejer at udvide sine forretninger. Jeg mødte f.eks. en kinesisk bankmand forleden og spurgte ham, hvad han laver i Danmark. Han sagde ’Ingenting, jeg skal bare lære Danmark at kende og se, om der er forretningsmuligheder’. Kineserne kommer jo ikke for at besætte os, de kommer for at tjene penge, siger Verner Worm.
Kulturen følger med
Selv om den kinesiske interesse umiddelbart handler om penge, vil danskerne også mærke indflydelsen på andre måder i de kommende år. I takt med at de kinesiske investeringer strømmer ind i landet, vil kulturen følge med.
- Der er ingen tvivl om, at vi får meget mere kontakt med Kina på økonomi, kultur, sprog og politik i de kommende år. Jo stærkere kinesernes økonomi bliver, des mere vil man også forsøge at sige: ’Så skal vi også have en kulturel indflydelse’. Men det er jo en gammel debat i Europa, hvor man længe har talt om, hvor meget amerikansk kultur vi vil have. Sådan bliver det også med den kinesiske, siger Verner Worm.



