Se hvor: Ekstrem efterårsvarme kan give op til 20 grader

Varm luft strømmer op fra Sahara

Varm luft fra Sahara giver sol, varme og op til 20 grader lokalt på Sjælland og i Sønderjylland - men regn og køligere vejr til store dele af Nord- og Vestjylland.

Er du én af de heldige, der lige nu nyder efterårsferien, så er det bare med at springe i gummistøvlerne og tage ungerne i hånden og slæbe dem ud i skoven. En tur på fortovscafé skulle der såmænd også blive vejr til. Faktisk kan det være, du får brug for både shorts og liggestolen i haven både fredag og lørdag.

- Det bliver rigtig lækkert vejr, så det er bare med at komme ud at nyde det, lyder det var Jens Ringgaard fra TV2 Vejrcenter.

Hvis du vel at mærke bor 'det rigtige' sted i Danmark!

- De kan få 20 grader på Midtsjælland samtidig med, at de får 12 grader og regnvejr i det jyske.

Så uretfærdig lyder prognosen nemlig for de kommende dage fra Jens Ringgaard.

LÆS OGSÅ: Unormal sensommer- varme på vej til landet

For 'rigtig' vil i dette tilfælde sige den sydligste del af Jylland, Als, Lolland og den centrale del af Sjælland. Det er nemlig her, der fredag og lørdag er bedst chance for at ramme de 20 grader, men også folk i den øvrige del af Østdanmark kan være sikker på dejligt vejr.

Varm luft fra Sahara strømmer nemlig op over Danmark og giver os nogle rigtig flotte efterårsdage, men en frontzone over Jylland forhindrer, at alle jyder får del af de gunstige vejr-goder.

- Allerede i eftermiddag er der mange, der kan køre uden jakke, men jyderne skal huske både paraply og regnfrakke, siger han.

Torsdag får den sydøstlige del af Danmark mellem 16 til 17 grader, men i Nordvestjylland bliver det køligere, og der kommer perioder med regnvejr.

- Vi har faktisk ikke haft den sensommer, som vi plejer at have i september. September var en møg-måned, men nu vil mange opleve, at hov, nu får vi noget af det vejr, som vi ikke fik i september, siger Jens Ringgaard.

Også fredag og lørdag ser rigtig fine ud i den østlige del af landet, mens det nordvestjyske får køligere vejr med byger. Og selv om vi fra på søndag går lidt køligere vejr i møde, er Jens Ringgaard sikker på, at vejret også den kommende uge bliver 'hæderligt'.

- Det bliver ikke så pænt, som de kommende dage, men alligevel pænt og solrigt, siger han.

Læs også:

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her