Hvis du skal have kontanthjælp, så skal du møde op til aktivering og kurser, være aktivt jobsøgende. Og ellers gøre, hvad jobcenteret beder dig om. Det var der rigtig mange kontanthjælpsmodtagere, der ikke gjorde i 2011.

30,3 procent af alle kontanthjælpsmodtagere modtog sidste år en økonomisk lussing i form af en såkaldt »rådighedssanktion«, fordi de ikke opfyldte rådighedskravene. Det er den højeste andel nogensinde og en voldsom stigning i forhold til 2006, hvor 12 procent af de ledige blev trukket i kontanthjælp. Det viser nye tal fra jobindsats.dk, som Dansk Arbejdsgiverforenings magasin, Agenda, har fået fat i.

I nogle kommuner blev flere end halvdelen af kontanthjælpsmodtagerne ramt af en eller flere rådighedssanktioner i 2011.

- Mange ledige føler ikke, at det er så vigtigt at for eksempel komme til tiden, når det bare er til en samtale i jobcenteret eller til et aktivt tilbud som for eksempel aktivering, siger Erik Schultz til Agenda. Han er jobcenterchef i Varde, hvor godt hver anden jobklar kontanthjælpsmodtager en rådighedssanktion i 2011.

Michael Svarer er professor på Aarhus Universitet og har forsket i sanktioner. Han er overrasket over det høje tal, men har svært ved at tro på, at næsten en tredjedel af de danske kontanthjælpsmodtagere bevidst overskrider reglerne. Han begrunder den voldsomme stigning med, at det er blevet mere uoverskueligt for de ledige.

- Der er kommet flere krav til kontanthjælpsmodtagerne, og det tager måske lidt tid, før man lærer de nye krav at kende. Og det tager måske også lidt tid, før kommunerne lærer, hvornår det er vigtigt at sanktionere, og hvornår det er knap så vigtigt, siger Michael Svarer til Berlingske Nyhedsbureau.

I Herning blev kun 13 procent sanktioneret for ikke at leve op til jobcenterets krav i 2011. Det skyldes dog ikke en modvilje mod at straffe de ulydige ledige i Herning.

- Vi har ikke en strategi om, at vi ikke skal sanktionere eller for den sags skyld det modsatte. Vi sanktionerer, når betingelserne for en sanktion er opfyldt, siger Hernings jobcenterchef, Troels Kjærgaard, til Agenda. Han kan ikke umiddelbart forklare, hvorfor de sanktionerer så meget mindre end landsgennemsnittet.

Professor Michael Svarer opfordrer til, at reglerne gås efter i sømmene, og at man får undersøgt, hvad der ligger til grund for den voldsomme stigning i antallet af rådighedssanktioner.

- Det tyder på, at der er et system, som mange kontanthjælpsmodtagere har svært ved at navigere i. Der er nogle regler, som måske er lidt rigide i forhold til kontanthjælpsmodtagerne, siger Michael Svarer.

I alt blev der uddelt 82.000 rådighedssanktioner i 2011. 74.000 af dem var såkaldte periodesanktioner, hvilket for eksempel uddeles, når den ledige møder op til aktivering en dag for sent. Det vil i de fleste tilfælde betyde, at personen får trukket en dags kontanthjælp. Næsten 5.000 gange blev kontanthjælpen helt stoppet, for eksempel hvis en kontanthjælpsmodtager har afvist et tilbud om aktivering totalt.