Fremover kan olieregningen blive afgørende for, om du har råd til at købe dit drømmehus.

Ifølge Det Internationale Energi Agentur vil en tønde olie koste 150 dollar i 2020, og derfor kan varmeregningen ende med at overstige udgifterne til huslånet, skriver Nordjyske Stiftstidende.

Det kan betyde, at familier med oliefyr vil blive spændt hårdt for økonomisk fremover, vurderer direktør i den grønne tænketank Concito, Thomas Færgeman.

- Mange familier vil simpelthen komme til at opleve, at de får en langt større varmeregning end husleje, hvis de varmer op med oliefyr, siger han til Nordjyske Stiftstidende.

LÆS OGSÅ:{embedded type="node/multipage_article" id="18005811"}

LÆS OGSÅ:

En landsdækkende undersøgelse fra Spar Nord viser, at husstandenes gennemsnitlige udgifter til el og varme allerede i dag overstiger det, det koster at finansiere huset. Derfor ser bankens rådgivere på eksempelvis varmeforbrug i stedet for salgsprisen, når der skal lånes penge til en ny bolig.

- For et par år siden var det stor set kun købsprisen, man så på. Nu har vi en situation, hvor energiudgifterne mange steder er den vægtigste post på budgettet. Derfor har vi også fokus der, siger pressechef Leif Lind Simonsen fra Spar Nord.

LÆS OGSÅ:

LÆS OGSÅ:

I dag spiller de næsten 150.000 oliefyr i landdistrikterne en vigtig rolle i de pågående energiforhandlinger. Venstre kræver, at regeringen ændrer sit krav om, at oliefyr skal udfases inden 2030, fordi indbyggerne på landet sjældent har billige alternativer som naturgas og fjernvarme.