Regeringens ambitioner er langt fra at løse udfordringerne

Ny rapport: Offentligt ansatte arbejder for lidt

Hjemmepleje

Arkivfoto: En hjemmeplejebil fra Håndværkerforeningens Hjemmepleje. De offentlig ansatte skal til arbejde langt mere, hvis vi skal kunne løse de økonomiske udfordringer. (Foto: Jens Nørgaard Larsen) Se stort billede

Hvis Danmark skal bevare sin velstand, må hjemmehjælpere, pædagoger og lærere arbejde mere, viser rapport fra DA.

Arbejdsstyrken skal udvides med 200.000 personer, hvis Danmark fortsat skal være blandt verdens ti mest velstående lande i 2020, lyder det fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA).

SKAL DE OFFENTLIGE ANSATTE ARBEJDE MERE? HVAD MENER DU? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN.

Det er langt over regeringens eget mål på 59.000 personer, som ellers kan blive svært nok at nå, skriver Berlingske.

I en ny rapport, som arbejdsgiverne offentliggør i den kommende uge, står der, at regeringens ambitioner »langt fra vil løse de finanspolitiske udfordringer, som Danmark står over for, og slet ikke målsætningen om øget vækst.«

- Det bliver ingen søndagsudflugt, vi skal ud på, siger direktør Henrik Bach Mortensen fra DA.

Arbejdsgiverne efterlyser en slankere og smartere offentlig sektor, hvor færre leverer mere service. Det spørgsmål har allerede givet ballade mellem lærerne og Kommunernes Landsforening (KL), som ønsker, at lærerne underviser mere end 39 procent af deres tid, hvilket torsdag i denne uge fik lærerne til at holde en ekstraordinær kongres med voldsomme protester mod den hetz, de føler sig udsat for.

Ifølge DA er der dog ingen vej udenom. For eksempel viser den nye rapport, at næsten halvdelen af problemet med holdbarheden i Danmarks finansielle politik ville løses, hvis man sløjfede de offentligt ansattes betalte frokostpause, og de arbejdede de to timer ekstra om ugen. Desuden er der stadig problemer med alt for højt sygefravær mange steder i den offentlige sektor: En gennemsnitlig social-og sundhedsassistent i Høje-Taastrup Kommune har flere end dobbelt så mange sygedage om året som kollegerne i Vallensbæk. Over 22 dage om året lægger de sig syge.

Michael Svarer, professor i nationaløkonomi ved Aarhus Universitet, siger, at vi alle kommer til at arbejde mere, også privatansatte:

- Derfor skal den offentlige sektor nødvendigvis til at gøre tingene bedre. Den er meget arbejdskraftstung, der er ikke længere nogen vej uden om effektiviseringer og nytænkning, siger han til Berlingske

Skal de offentlige ansatte arbejde mere? Hvad mener du? Deltag i debatten herunder. De bedste indlæg bliver bragt i B.T. mandag.

Læs også

Your comment
Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Jamen så har man hørt det med

Af: RK, Onsdag den 15. februar 2012, 21:10

Nu nævnes pædagoger specifikt i artiklen.
Jeg kender selv en del pædagoger der arbejder deltid. Ikke fordi de vil arbejde deltid, men fordi størstedelen af de pædagogstillinger der slås op er 32 timers stillinger, og man aldrig får grønt lys til at gå op på 37 timer.

Jeg har selv prøvet at få lov til at bruge plustids-ordningen på mit arbejde et par gange (og gå op på 42 timer fra 37). Svaret fra ledelsen har været nej.

Jeg selv - og mange af mine kolleger - ytrer ofte ønske om at få afspadsering udbetalt i stedet for at skulle tvinges til at holde fri. Svaret fra ledelsen er nej.

Samme historie med udbetaling af 6. ferieuge.

Og når snakken falder på lange ventelister og en af os vover at åbne munden for at foreslå midlertidige FEA aftaler (frivilligt ekstra arbejds - f.eks. udvidet "åbningstid" i hverdage og på lørdage), så bliver det skudt ned inden man når at sige sætningen færdig.

Så der er faktisk en del af os "varme hænder" der gerne ville arbejde noget mere. Men vi får ganske simpelt ikke lov, tro det eller ej.

ak ja

Af: hansen, Tirsdag den 14. februar 2012, 10:55

En lille komentar om de offentlige ansaatte. Jeg har i over et år kæmpet med en magtsyg sagsbehandler på kommunen angående at kommunen mener at jeg skyldte dem 4500 kr i for meget udbetalt sygedagpenge. Der skulle 8 møder til og lige så mange høvdinger til før de fattede at det var dem der havde lavet en regnefejl, og hvergang jeg forsøgte telefonisk kontakt så var vedkommende til møde, var syg, til frokost, havde kaffepause eller havde ferie og der var ikke andre som kunne besvare mine spørgsmål .
Se det kalder jeg "service"......
Det beklagelige ved denne sag er at den kunne havde været ordnet på ½ time hvis vedkommende gad at se på lønsedlerne og ellers kunne regne og ikke bare have den indstilling at det ihvertfald ikke var hende der havde lavet en fejl men derimod mig der var snot dum.
Jeg bliver så ederspændt rasende når jeg ser hvordan det køre inden for det offentlige (er selv ansat i det private som håndværker), de skal komme ind i kampen og se at komme på i tempo for hvis de var ansat i det privat så var de blevet fyret for længe siden
Det skal være slut med
betalte pauser, de kan bare lukke telefonerne i den ½ time den varer og så ved folk jo at de ikke skal ringe til dem i den ½ time.
hvor svært kan det være??????????????

Dårlig holdning overfor deres børn

Af: Balder, Mandag den 13. februar 2012, 21:20

De ansatte i hjemmeplejen under Københavns Socialforvaltning har Verdens Hårdeste Job. Intet mindre. Det viser den seneste opgørelse over sygefraværet i Københavns Kommune. Af den fremgår det nemlig, at de gennemsnitligt er syge en måned om året – eller mere nøjagtigt: har 29,4 sygedage pr. næse.

Ret imponerende. Men endnu mere imponerende er fagforeningen FOAs holdning til sygefraværet.

Mari-Ann Petersen, faglig sekretær i FOA, mener, at arbejdet simpelthen er så hårdt, at det gør de ansatte syge i et omfang, der næsten svarer til en dag ugentligt. Hun vil derfor have undersøgt det fysiske og psykiske arbejdsmiljø, for det må være i særklasse hårdt for at forklare det uhyrlige fraværstal.

DET ER USERIØST, ER DET INDVALIDEPENSIONISTER SOM ER ANSAT, ELLER PERSONER MED EN FLOSSET MORAL OG DÅRLIGE HOLDNINGER.
Stakkels børn, som har disse forældre, de er dårlige forbilleder.

ØV ØV ØV ØV

Spis vitaminpiller, mere stabilitet ønskes

Af: Lars J, Mandag den 13. februar 2012, 21:16

Mange ansatte i det offentlige er en stor undskyldning over alle deres sygedage, gratis frokost, rygepauser, kagepauser, og alligevel er de der ikke , når man har brug for dem.

Der er for mange som får for lang snor, det lyser ud af dem at de er ligeglade og uarrangeret, de mangler ildsjæl.

Jeg tror at dem som ikke fik elevplads i private arbejdsmarked, da de blev gennemskuet som grå, mutte og svage .. kom til kommunen.

DET ER DEM VI ER BELASTET AF NU..

Der er for mange som får stress af ingenting, tjek dit privatliv.. der er nøglen !!!

Pauser giver affektive medarbejdere. . .

Af: Helle Eskildsen, Mandag den 13. februar 2012, 19:11

Pauser i løbet af dagen er vigtig for både sjæl og legeme, og ignorerer man behovet for åndehuller, er konsekvensen stress og blodpropper.
Altså flere sygedage, hospitalsindlæggelser osv osv
Så det vil koste kassen.

Hvis en socialrådgiver har 12 min ud af en time til at lave sit reelle arbejde, og resten af tiden går med at udfylde papirer, holde lange trættende møder,(som man måske hellere skulle kikke på ), så vil det ikke blive spor mere effektivt om man så stjæler deres ferie. . . .

Effektiviten kommer af mennesker, der har ansvar,og kan tage beslutninger.

Du snakker om NYTÆNKNING, det er ikke engang nødvendigt, det er bare at få fjernet alt det lort (nye love og reglementer, og hvad de medfører af papirarbejde), så folk kan være effektive, og måske endda få lyse ideer i deres velfortjente pauser. . .

Pauser giver affektive medarbejdere. . .

Af: Helle Eskildsen, Mandag den 13. februar 2012, 19:11

Pauser i løbet af dagen er vigtig for både sjæl og legeme, og ignorerer man behovet for åndehuller, er konsekvensen stress og blodpropper.
Altså flere sygedage, hospitalsindlæggelser osv osv
Så det vil koste kassen.

Hvis en socialrådgiver har 12 min ud af en time til at lave sit reelle arbejde, og resten af tiden går med at udfylde papirer, holde lange trættende møder,(som man måske hellere skulle kikke på ), så vil det ikke blive spor mere effektivt om man så stjæler deres ferie. . . .

Effektiviten kommer af mennesker, der har ansvar,og kan tage beslutninger.

Du snakker om NYTÆNKNING, det er ikke engang nødvendigt, det er bare at få fjernet alt det lort (nye love og reglementer, og hvad de medfører af papirarbejde), så folk kan være effektive, og måske endda få lyse ideer i deres velfortjente pauser. . .

Mangler arbejdsmoral

Af: Jane, Mandag den 13. februar 2012, 17:53

Mon SoSuerne i Høje Taastrup kommune er udsat for mere end dobbelt så meget smitte, end SoSuer fra Vallensbæk? Ihvertfald er det lige oplyst, at SoSuer i Høje Taastrup melder sig syge mere end dobbelt så mange dage om året, end SoSuer fra Vallensbæk. Og lad os se tallene om sygeplejersker. Jeg vædder på, at det er langt mindre. Vi vil nok blive nødt til at erkende, at det ikke er smitte, men arbejdsmoralen, det er galt med.

til Jane

Af: Nielsen, Tirsdag den 14. februar 2012, 00:38

Ja, det er sikkert et ledelse problem, hvis ledelsen ikke kan motivere og giver anderkendelse til sit personale giver det som regel mere sygefravær.

?

Af: Holger Danske, Mandag den 13. februar 2012, 15:26

Når krybben er tom så bides hestene

Sådan er det bare men hvorfor er den tom?

Lavede lommepenge i vej og park

Af: Winnie, Mandag den 13. februar 2012, 13:04

Da jeg i sin tid arbejdede i Helsingør Kommune, blev der holdt fælles morgenkaffepause en halv time hver dag! Fint at de nu strammer op - der er flere års pauser der skal indhentes. Min var i vej og park, de skiftes til at gå tidligt hjem. De lagde også fortovsfliser og fliser i arbejdstiden. Men det er 15 år siden, der er nok strammet op, men hvor meget ?

De gider ikke lave noget.

Af: Jan, Mandag den 13. februar 2012, 12:21

Som det er nu, tager de ikke engang telefonen.

De er svære at komme i kontakt med, dem som skatteyderne betaler til.

Det går af helvede til i kommunen.

Vågn op

Af: Werner, Mandag den 13. februar 2012, 12:18

Uanset offentligt ansatte eller private, så bør man nok skrue lidt ned for hyggen, og lidt op for effiktiviteten i Danmark og Europa .

Hvis ikke, så bliver der nemlig bare rigtig meget tid til at hygge når de asiatiske og indiske masser holder det tempo de nu engang gør. VÅGN OP .. Danmark ... se problemerne i øjnene og tag ansvar.

Gavmild, de andre betaler

Af: Hansen, Mandag den 13. februar 2012, 12:14

Det er helt grotesk, at skatteborgerne skal betale for de offentligt ansattes frokost- og kaffepauser. Det er så let at være gavmild på andres bekostning

pauser og rundstykke

Af: bomme, Mandag den 13. februar 2012, 12:12

Jeg syntes helt ærligt at lægen, sygeplejersken, politimanden og brandmanden selv skal betale for at sidde ned og spise et fødselsdagsrundstykke. De kan jo bare lade hele lortet brænde og folk passe deres eget, for så de har nemli' fri og skulle de blive forstyrret i deres pause, bliver det med overtid, forskudt-tid, genetillæg samt afspadsering

Det er for meget hjemmebag

Af: Hanne, Mandag den 13. februar 2012, 12:10

Jeg er selv ansat i en offentlig sektor, vi spiller meget tid med kaffepause, afsked, nyansat, fredagsmøder, føsdag osv. det bliver for meget. Når vi holder vores små møder lader vi telefonen ringe..

Jeg har tit dårlig samvittighed, men det er svært at ændre på den gamle kultur blandt kollegaer.

YNK

Af: Per, Mandag den 13. februar 2012, 12:06

forskellen er, at de penge der udbetales i det offentlige tjenes af de private.Og i modsætning til det offentlige, så er der i det private ingen mulighed for at hæve skatten når der mangler penge. Kun hæve arbejdstiden.Og må jeg minde dem om Hr. Jensen, at det offentlige i forvejen får betalt frokost hvilket svarer til 2½ time om ugen som man IKKE får i det private.

Sæt de off.ansatte i arbejde

Af: Gunnar Nyby, Mandag den 13. februar 2012, 09:40

Det har heddet sig, at de off. ansatte skulle stå til rådighed i deres middagspause eller lign. pauser.
Det har de aldrig gjort.Jeg taler af erfaring. Jeg har arbejdet sammen med sagsbehandlere igennem 30 år.
Jeg gætter på, at kun 50 % af deres arbejdskraft bliver udnyttet. Men der er desværre ikke nogen der hidtil har turdet gøre noget ved det. KOMMUNALPOLITIKERE- FÅ NU NOGET GJORT VED DET !
Eller skal det virkelig være røde Helle der tager affære.

Rygning på skatteborgernes regning.

Af: Aase Christensen, Mandag den 13. februar 2012, 09:11

k
Kødranden rundt om offentlige bygninger, der står og ryger på skatteborgernes regning, der er megen god arbejdstid og tage af, der burde stemples ud og ind, så de mange daglige ektrapauser er selvbetalte, det er ikke skatteborgernes problem, man er ryger!

pauser

Af: marie, Mandag den 13. februar 2012, 09:06

Hold dog op hvor de private ansatte er hellige. Rakker ned på offentlige. Min mand som arbejder hos privat oplever at når de i perioder skal have lavet noget af ex. håndværkere, så kører de" pludselig "i flere timer og hvis hans firma ikke er opmærksom på dette så er det skrevet på regningen som om de har udført arbejde.de skriver 8 timer selv om de kun har været der i 5, og hvad med pauser. Så skal de lige ryge en smøg en gang i timen. Effektiv, de er ofte værre end de offentlige ansatte. Og har hørt om flere steder hvor voksne store mænd er oftere syge end andre. Udnytter det så deres kollegaer kan få overarbejde på den bekostning.fin måde at tjene ekstra penge på.

Du skal ikke betale for plat

Af: leif, Mandag den 13. februar 2012, 13:09

Du skal selvfølgelig ikke betale for plat, men det styrer du selv.

Hvis du bliver dårligt behandlet på kommunen, venter forgæves i timevis kan du ikke sende en regning for tidsspilde..

De ofentlige har monopolstatus, der er stor forskel i forhold til en lille dum håndværker.

Har du arbejde som offentlig ansat?

Af: Tina, Mandag den 13. februar 2012, 06:50

Jeg tror ikke mange af jer som skriver her, har været offentlig ansat, I skriver ud fra en viden som ikke er rigtigt, men har en forhånds indtaget indstilling. ja til betalt frokost, men så er der ikke nogle sevice, i tidsrumet hvor pausen afholdes:

Københavns kommune og en fodboldbane

Af: Jens, Mandag den 13. februar 2012, 00:49

På en fodboldbane er 2 hold med 11 på hver. Det passer til banens størrelse og spillerne er glade og bolden sparkes fint rundt. det er en succes og der kommer mange tilskurer. TÆNK HVIS

Man satte 50 mand på hvert hold, ialt 100 på fodboldbanen ??

Ingen ved hvor bolden er ? folk er stressede og skændes ! underholdningen forsvinder og spillerne mister gnisten .. tilskurerne forsvinder og klubben mangler indtægter - sponsorer løber væk ... vi er konkurs ..
Det hedder : KØBENHAVNS KOMMUNE ... og det passer !

Lovbrud

Af: Holger Danske, Mandag den 13. februar 2012, 00:45

Ja alt er vildt kaos her efterhånden Postbude der kører knaller på fortovet Og ikke kan stå ud af en bil for at aflevere posten

Politikere der forbyder rygning smtidig med de køber rygekabiner til dem selv på vores regning

Og de selvsamme politikere betaler ikke deres skyldige skat Og kører i leasingbiler fra Tyskland

Og nu det sidste et mord som ledelsen på den institution har travlt med at vaske deres hænder på de burde skamme sig og stilles for en dommer som meddelagtige

Man køber og betaler et nyt system både til politiet og til DSB for så at skrotte dem Er de ikke engang købmænd Men redde hele EU og Grækenland Og nu er der også krigsliderlige partier som vil til syrien og slås De kan ikke engang få det til at hænge sammen herhjemme hvordan skulle de så kunne frelse hele verden

Det er på tide vi går på barikaderne og gør modstand mod systemet Nogle af dem er ikke engang folkevalgte bare kommet ind på kammerateri Sådan fungere det når demokratiet har spillet falit ( bare læs nedenstående artikkel)

Thor Möger Pedersen (født 31. januar 1985) er Danmarks skatteminister og dansk politiker. Han var tidligere strategisk rådgiver for SF og har desuden været formand for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning (DGS) og talsmand for STOP NU-initiativet.

Thor Möger Pedersen blev student fra Frederiksborg Gymnasium i 2004, og har siden da ikke færdiggjort nogen uddannelse [1] .

Efter at have afsluttet sit engagement i DGS, blev han først sekretariatsleder (2005-06) og dernæst landsledelses- og forretningsudvalgsmedlem (2006-2007) i Socialistisk Folkepartis Ungdom. Herefter blev han ansat som kampagnekoordinator på SF's partisekretariat på Christiansborg, hvor han bl.a. stod bag SF's valgkamp i 2007.

På SF's landsmøde i april 2010 blev Thor Möger Pedersen i en alder af 25 år valgt til partiets landsledelse, der efterfølgende valgte ham som næstformand for partiet.[2] Efter massiv intern kritik i partiet for at have for meget magt og ikke at have et folkeligt mandant, har Thor Möger Pedersen trukket sig som næstformand.

Thor Möger Pedersen stillede op for Socialistisk Folkeparti ved folketingsvalget 2011, men blev ikke valgt ind i Folketinget, han fik 684 personlige stemmer. Dermed blev han 3. suppleant for Københavns Omegn efter Holger K. Nielsen, Bilal Inekci og Pernille Frahm.

3. oktober 2011 blev Thor Möger Pedersen udnævnt til skatteminister som del af Regeringen Helle Thorning-Schmidt. Han var ved udnævnelsen 26 år, hvilket betyder, at han er den yngste danske minister nogensinde. Udnævnelse førte til uenigheder i SFs bagland, hvor mange kritiserede udnævnelsen og mente, da man ikke mente han havde hverken kompetencerne eller vælgermæssigt mandat til at indtage denne position.

Thor Möger Pedersen er kæreste med Nanna Westerby.[3] De to fik i 2010 en datter. Han er søn af direktør Torben Möger Pedersen og storebror til Gry Möger Poulsen, formand for DGS 2007-2008 og senere medlem af landsledelsen for Socialistisk Folkepartis Ungdom.

Servicetelefon mod ondt i maven over dårlig kollega

Af: Mogens Jeppesen, Mandag den 13. februar 2012, 02:15

Jeg mener at man bør oprette en `servicetelefon `til offentlige ansatte som ikke passer deres job i henhold til ansættelsesbrev.

Det kan være svært for en teamleder, eller ansvarlig indenfor det offentlige, at overvåge alle medarbejdere.

Det sker at kollegaer, gentagne gange går over stregen indenfor alle fagområder, der er ansat over 500.000 i den offentlige sektor.

Dette vil være med til at mindske svindel og korruption. Opret et anonymt call center til indberetninger.

Der går mange offentlig ansatte rundt med, med ondt i maven pga. kollegaers uansvarlige optræden i jobbet.

gider ikke at være offenlig ansat

Af: Nielsen, Mandag den 13. februar 2012, 00:31

Hvem gider snart at passe jeres gamle og syge, med den holdning mange af jer har her på debatten. Kylling og så meget andet bliver vi kaldt. Tag sagen Judy, og hvad besparelser kan medføre, Judy arbejdede sikkert også til lav løn med livet som indats.
Det kunne være din datter, kone,eller mor, men det kunne også have være din syg søn som gjorde denne ugerning. Det er som at vinde i lotteriet,man ved aldrig som offentlig ansat i lavtlønsgruppen hvad dagen bringer.

Postbudet .. Per post

Af: Wily, Mandag den 13. februar 2012, 03:00

Nu når postbudet har fået nye hurtige cykler, og postkasser nemt ude på fortovet, så skal ruten gøres længere.. DET ER KLART.

Der effektiviseres, og resultatet skal se og måles.

Som i det private erhvervsliv, men det et de kommunale ikke vandt til, det plejer at være nok, bare at møde op.

ny løsning

Af: Kalle, Mandag den 13. februar 2012, 00:43

Ansat en østeuropæer, og sat skatten ned.

Misforståelser kontra sygdom fra danskeren ... de vil nå det samme arbejde .. med østeuropæeren vil kunne dansk efter 3 -4 år og vi kan få skatten ned, + at vi vil få en mere glad og smilene medarbejder, som så vil overhale og yde mere for den danske stat.

I gamle dage, med færre ansatte

Af: MadsP, Mandag den 13. februar 2012, 00:28

I GAMLE DAGE KØRTE DSB TIL TIDEN, DENGANG FUNGEREDE DET OFFENTLIGE.

DE ARBEJDSLØSE FIK SNETEGN, SOCIALDEMOKRATEN VAR STOLT, OG VILLE SOM EN SELVFØLGE YDE FOR SOCIALHJÆLP

FOR 45 ÅR SIDEN :

SKATTEN VAR MEGET BILLIGERE; MOMS MEGET LAVERE, RENTERNE KUNNE TRÆKKES FRA, DER VAR IKKE LEJEVÆRDI AF EGEN BOLIG, FOLK VAR GLADERE :-)

SÅ BLEV DER FLERE ANSAT INDENFOR DET OFFENTLIGE, RIGTIG MANGE OG UDGIFTER OG SKATTEN STEG MARKANT OG VI MISTEDE VORES KONKURRENCE EVNE !

DERFOR HAR VI DET SVÆRT IDAG; VI ER BLEVET ET KRÆVERSAMFUND, HVAD KAN STATEN GØRE FOR MIG, OG IKKE OMVENDT.

FAGFORENINGERNE GJORDE DANSKERE GRÅDIGE, OG NU ER DET SVÆRT AT TRÆKKE MAVEN IND

I Tyskland er de 25 % færre, til det samme arbejde indenfor det offentlige, men de har også en anden arbejdsmoral.

Vores moral blev flosset, da vi blev opdraget til dovenskab, og hvad kan staten gøre for dig, og ikke omvendt. Vi blev udlært af socialdemokratiet gennem generationer til moderne tiggere.

Det har vi vist i mange år, hvis man er bruger af det offentlig

Af: Peter, Mandag den 13. februar 2012, 00:17

lDet bliver ingen søndagsudflugt, vi skal ud på, siger direktør Henrik Bach Mortensen fra DA.

Arbejdsgiverne efterlyser en slankere og smartere offentlig sektor, hvor færre leverer mere service

Ifølge DA er der dog ingen vej udenom. For eksempel viser den nye rapport, at næsten halvdelen af problemet med holdbarheden i Danmarks finansielle politik ville løses, hvis man sløjfede de offentligt ansattes betalte frokostpause, og de arbejdede de to timer ekstra om ugen. Desuden er der stadig problemer med alt for højt sygefravær mange steder i den offentlige sektor.

Det har vi vist i mange år, som bruger af det offentlige.

Det skulle være stoppet for mange år siden.
Det private erhvervsliv kan ikke trække en stor tung gammeldags
russisk damper, som sejler langsomt og er dyr i drift og vedligeholdelse.

VI BEKLAGER ... DEN SAMME SANG

Af: Micheel, Mandag den 13. februar 2012, 00:12

De offentligt ansatte får hurtigt stress, hvis de får lidt arbejde at udføre. Derfor en masse fejl uden konsekvenser eller fyring.

De siger hele tiden og hvergang.
-- VI BEKLAGER :-(

Det kan man nøjes med når man er et monopol.
-- Skam jer.

Offentlige kontorer er langsommelige / sløve

Af: Muhammed, Mandag den 13. februar 2012, 00:06

Jeg kommer på motorkontoret i Nærum / Tåstrup hos SKAT p.t..

Har været indenfor bilbranchen i mange år, og kommet på de nedlagte kontorer i Rødovre og Ballerup.

Jeg har mange gange stået timevis i kø for at hente nummerplader, og alle ansatte går som planlagt til frokost uanset hvor mange 100 mennesker som venter.

De er kolde, og de giver den ikke gas når venterummet er fyldt op til renden. De hyggesnakker og går rundt i slowmotion som om intet er hændt.

DET ER SKRANKEPAVER...

Der kan ydes meget mere,
kunderne som skal hente nr.plader bliver ignoreret.

Kunderne indenfor det offentlige, bliver betragtet som kvæg og man kan mærke at de er ansat indenfor staten / monopol. De har ingen konkurrenter,

Prøv en kundetilfredsundersøgelse af de faste brugere ...
De burde skamme sig.... som skatteyder føler man sig til grin.

Dårlig ledelse og købmandskab

Af: Mads P, Mandag den 13. februar 2012, 00:03

Den KÆMPE KÆMPE forskel er at offentlige myndigheder er umanerligt dårlige til at stille spørgsmålstegn ved om en funktion er pengene værd.

Modsætningen er den offentlige sektor hvor dårlig og ineffektiv ledelse ikke betyder at denne funktion forgår. Et glimerende eksempel er DSB som med skandaler som DSB First og Rejsekortet var gået konkurs for længst, og som på trods af at vore billetpriser i Danmark er ca. dobbelt så høje som i Tyskland ikke kan få driften til at hænge sammen.

Problemet er den manglende konsekvens af dårlig ledelse/effektivtet. Det er de ANDRE der skal finde pengene...

Det er skammeligt at komme på et Dansk hospital og se hvor elendigt tingene fungerer, og så komme til Tyskland hvor der er 25% færre ansatte og hvor tingene forløber utrolig effektivt og i meget højere kvalitet.

Det er muligt at statens front personale, politiet, ambulance, brandvæsen, skadestue, traumecentret har travlt og pressede situationer.
Men der sidder flere hundrede tusinde administrative ansatte, som gemer sig med en vinduesplads i yderst rolige rammer

Betalt frokost er et overflødighedshørn

Af: William, Søndag den 12. februar 2012, 23:59

Betalt frokost er et overflødighedshorn.

Hvor er politiet når man skal bruge dem ?

Hvor mange syge ligger i timer med afførring i bukser ?

Hvor mange ældre er ikke blevet vasket i flere dage ?

Sneen flyder, og bliver ikke ryddet ?

Danmarks radio viser kun genudsendelser ?

Sygehusene er møgbeskidte, og man bliver endnu mere syg af indlæggelse !
osv osv

Som kunde indenfor det offentlige, er der lang vente tid, men i fremtiden vil åbningstiden være 30 minutter længere.

Det er da positivt for skatteborgerne, som betaler til verdens dyreste fælleskasse !

Jeg ved at der er mange ældre som vil blive glad for at sygeplejesken arbejder 30 minutter længere, så kan man håbe på en værdig behandling.

I gamle dage kørte DSB altid præcis til tiden !

De har høj løn

Af: Johannes Jensen, Søndag den 12. februar 2012, 23:55

De har 1/2 time mindre arbejde hver dag ...

De har 1 uges mere sygdom/pjæk

Sygdom med fuld løn.

De har pension, som mange ikke har i det private.

På bosteder og andre steder kan man spise med beboerne for 12 kr om dagen... middag - kaffe og hvidt brød.

Læse beboernes aviser

Misbruge facebook og dating.

Arbejde i langsommere tempo..

Dette har en værdi af kr. 69.000 kr. for en alm lønmodtager.

De offentligt ansatte ved ikke hvor godt de har det.

Husk, at når I sammenligner løn, er det ikke basisløn, alle tillæg skal medregnes, det er den samlede løn som du betaler skat af.

Hallo hallo hallo .. hvor gemmer I jer

Af: Bodil, Søndag den 12. februar 2012, 23:50

Hvor er politiet når man skal bruge dem ?

Hvor er sygeplejeskerne når man skal bruge dem ?

Hvor er rengøringspersonale på sygehuset, man kan ikke se at de har været der ... man får staffylikokker !

Hvor er vejvæsnet, vejene er glatte ?

Hvorfor er sagsbehandlingen så langsom på kommmunen i alle afdelinger ?

Der er endnu flere ansat i forhold til for 20 år siden ? Det er dokumenteret.

I har flere sygedage, det er dokumenteret ?

I arbejder 30 minutter for lidt hver dag, + 12 minitter Helle T

Hvor gemmer i Jer ? HAAALLOOOO HAALOOOO

??

Af: Hansen, Mandag den 13. februar 2012, 11:13

Hvorfor bliver du ved med at skrive det samme indlæg ? Er du dum eller hvad ?

Der er mange kyllingr ansat i kommunen

Af: vibeke, Søndag den 12. februar 2012, 23:46

Frokosten skal inddrages, vi kan ikke blive ved med at hænge i fortiden, og acceptere at det offentlige er noget som skal drænes for penge og en slap arbejdsindsats.

Akutafdelingerne, som politi, skadestuen, brandvæsen, kan man måske tale om betalt frokost ? Men de har også mange pauser, hvor de laver fællesmad og hygger hvis der ikke er udrykning ... så ...

Der er hundredetusinde ansat på offentlige kontorer, som gemmer sig bag et skrivebord, og som spiser rolig stabil GRATIS frokost hver dag.

Hvis de offentligt ansatte havde FÆRRE sygedage end i det private som arbejder længere, ville jeg få lidt respekt.

Der er for meget ligegyldighed indenfor stat amt og kommune

??

Af: Hansen, Mandag den 13. februar 2012, 11:17

Hvor ved du fra at sygefraværet er lavere i det private ?? Det vil jeg gerne vide !
Har selv haft 2 (TO) sygedage sidste år og året før 0 (NUL) Kan du slå den ?? Er offentligt ansat og de fleste af dem jeg arbejder med har heller ikke flere sygedage, så før du bare slår alle over en kam så undersøg lige sagerne først ikk' ?

gratis frokost er frås

Af: Jan Hansen, Søndag den 12. februar 2012, 23:40

Frokosten skal inddrages, vi kan ikke blive ved med at hænge i fortiden, og acceptere at det offentlige er noget som skal drænes for penge og tilsat en slap arbejdsindsats.

Akutafdelingerne, som politi, skadestuen, brandvæsen, kan man måske tale om betalt frokost ? Men de har også mange pauser, hvor de laver fællesmad og hygger hvis der ikke er udrykning ... så ...

Der er hundredetusinde ansat på offentlige kontorer, som gemmer sig bag et skrivebord, og som spiser rolig stabil GRATIS frokost hver dag.

Hvis de offentligt ansatte havde FÆRRE sygedage end i det private som arbejder længere, ville jeg få lidt respekt.

Der er for meget ligegyldighed indenfor stat amt og kommune

SNYDER OS ALLE

Af: mads madsen, Søndag den 12. februar 2012, 22:47

KAERE EVERS !
DE PRIVAT ANSATTE KNOKLER HVER DAG FOR SIG SELV OG SAMFUNDET. VI KAN GODT BLIVE LIDT BITRE, NAAR VI KONSTANTERER, DE OFFENTLIG ANSATTE STADIG HAR MANGE "SYGEDAGE" OG FAAR BETALT DERES FROKOSTPAUSE, 6. FERIEUGE, PE
NSIONER M.M. FOR VORES ALT FOR HOJE SKATTER. JEG FORSTAAR GODT, MANGE IKKE GIDER ARBEJDE MERE.

Arbejdsgivere !

Af: Evers, Søndag den 12. februar 2012, 22:24

Hvorfor er det lige at så mange privat ansatte tror de er chefer og arbejdsgivere for offentlige ansatte ?
Er de offentlige ansatte en slags andenrangs borgere ?
Vi kan jo ikke få dette samfund til at fungere hvis vi ikke havde hinanden.
Hvad vil de private ansatte byde ind med for at redde samfundet ? I har jo rigtig mange bud på besparelser for det offentlige !

Elementært

Af: Jesper P, Søndag den 12. februar 2012, 22:43

Det private skal byde ind med mere vækst og indtjening, så flere kommer i arbejde, forbruget stiger, men helst uden at den offentlige sektor spiser det hele.

Du kan jo ikke spare på det private arbejdsmarked, de skal helst vokse, for det er jo der pengene i dette samfund tjenes. Og dem har vi brug for flere af.

Det offentlige tjener ingen penge, så her kan man næsten kun spare eller omrokere. Desværre.

offentlige ansatte

Af: Vagn, Søndag den 12. februar 2012, 22:05

Det er der vel ingen der er i tvivl om,de får betalt uendelige lange pauser grais mad og kaffe,hvis pauserne blev overholdt som i private virksomheder,og arbejdstiden blev effektiv vil det reduksere ventetider overalt i pampersystemet

FRAVAER

Af: mads madsen, Søndag den 12. februar 2012, 21:57

JEG GLEMTE AT SPORGE OM, HVORFOR HAR OFFENTLIG ANSATTE 4 GANGE SAA MANGE "SYGE" DAGE SOM PRIVAT ANSATTE??
FORDI DE PJAEKKER PAA VORES REGNING, UDEN NOGEN GOR NOGET VED DET!!!!!!!!!!! SKANDALOST OG UTROLIGT.

Wow !

Af: Viggo !, Søndag den 12. februar 2012, 22:09

Kære Mads ! Hvis du er standarden for de privat ansatte, så er Danmark ilde stedt !
Jeg har aldrig set så mange fordomme,latterlige udsagn, ekstrem uvidenhed som i disse indlæg fra diverse private ansatte !

DE .SKULLE SKAMME SIG

Af: mads madsen, Søndag den 12. februar 2012, 21:48

DE OFFENTLIGE ANSATTE HAR I MANGE MANGE AAR NASSET PAA OS ANDRE, UDEN VI HAR KUNNET GOERE NOGET VED DET. HAABER MEGET DER NU BLIVER LIGE REGLER FOR ALLE, SAA OGSAA DE SELV BETALER FOR DERES FROKOST.

pauser?

Af: bjeps, Søndag den 12. februar 2012, 20:57

Fint man selv skal betale sine pauser.
Min dagligdag: 2 aftenvagter til 18 beboere, hvoraf mange er komplekse, 3 stk. der går fra hjemmet, samtidig man skal varme mad i microovn, tage bb på toilet osv, hente dem der går hjemmera,men lad os da endelig få vores pauser. Så vidt jeg ved skal man ikke stå til rådighed når man selv betaler pauserne, og på hvilket tidspunkt skal disse pauser ligge? Med 18 bb og 2 ansatte må man jo skiftes, + skal man betale for sin pause ((jeg har nu aldrig oplevet at have en) så må der jo være 1 person til at sørge for varm mad og madning toiletbesøg osv. for skal jeg selv betale må der skulle indrettes et rum, hvor jeg kan sidde og glo en halv time, mens min kollega passer de 18?

Hjemmehjælpen udfører godt arbejde

Af: Guri Dybsand, Søndag den 12. februar 2012, 20:40

Det er både tåbeligt og udtryk for dyb uvidenhed om de opgaver som hjemmehjælpen dagligt løser for os, der ikke mere kan selv, når man tror at besparelser på dette område kan hjælpe landets økonomi på fode. Vi er mange og vi har vidt forskellige behov for hjælp - men vore daglige problemer løses - hvor forskellige de end er - af vor hjemmehjælp.

2-3 timer om dagen...

Af: jens p, Søndag den 12. februar 2012, 20:14

...arbejdes der i gennemsnit om dagen
i det offentlige. Har selv været ansat i det offentlige i 30 år, så jeg ved hvad jeg snakker om.
ikke en gang 10% af de offentlig ansatte ville kunne få et job i det private hverken nu eller før.

Vrøvl

Af: Niels, Søndag den 12. februar 2012, 21:24

Jeg har aldrig hørt magen til vrøvl Jens !!!
Jeg har arbejdet i 35 år. 15 år i det offentlige og 20 år i det private. 3 forskellige steder i det offentlige og 6 forskellige steder i det private. Jeg kan slet ikke genkende det udsagn du kommer med. Det er virkeligt latterligt og åbenlyst løgnagtigt. Det handler om personer ikke om hvor de arbejder henne. Jeg synes da også jeg ved hvad jeg taler om !!!

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: