Sneen vælter nu ned over stort set hele landet. Og Især i Midtjylland, Østjylland og Sønderjylland er snestormen så voldsom lige nu at flere veje er ved lukke helt til at sne.
- Det er ikke mængden af sne, men mere fordi det fyger voldsomt, at vi lige nu hører, at mange veje i Jylland er ved at lukke til, siger Klaus Kristiansen, kommunikationsmedarbejder hos Falck.
I alt har Falck siden midnat rykket ud 1.906 gange og Klaus Kristiansen vurderer, at Falck kommer op på det dobbelte antal udrykninger i løbet af snestormen.
Lige nu er snestormen nået til Århus, hvor sigtbarheden er under 200 meter, og Østjyllands Politikreds oplyser al unødvendig udkørsel på hele Djursland.
Det betyder skolelukninger på stribe og aflyste busruter og togtrafikken er hårdt ramt.
I Jylland kører InterCityLyn ikke mellem Århus H og Aalborg, InterCity togene kører ikke mellem Lindholm og Aalborg og mellem Vejle og Holstebro kører kun regionaltog. Regionaltogene mellem Århus H og Kolding kører heller ikke.
På Sydals er er alle skolebusser aflyst og både Tønder Gymnasium og Businesss College Syd i Sønderborg har snelukket.
Sneen og ikke mindst den kraftige fygning i det syd- og sønderjyske område giver store problemer på vejene. Også på motorvejene. Uheldene har forårsaget spærringer flere steder - senest omkring Kruså.
- Vi har nu sneglatte veje over hele landet, siger Brit Lind, vagtchef i Vejdirektoratets Trafikinformationscenter til bt.dk.
Med en tiltagende vind og massivt snefald på 10-15 centimeter kan især sjællænderne vente sig store problemer i trafikken i dag, for fygningen sætter for alvor ind samtidig med myldretiden ud på eftermiddagen.
- Det bliver nok værst på Sjælland, hvor det er koldest i øjeblikket. Det største problem er, at det bliver værst mellem klokken 15 og 19, og det er jo lige midt i myldretidstrafikken, forklarer vagtchef hos DMI, Leif Andersen.
Sneen når Bornholm først på aftenen, og de østlige egne ventes i det hele taget at blive hårdt ramt.
Omkring klokken 14, vurderer Danmarks Metereologiske Institut (DMI), at hele landet vil være klædt i en tyk, hvid snedyne.
Der er dog lys forude for de morgenramte vestjyder. Ud på eftermiddagen bliver der nemlig opholdsvejr i de sydvestlige egne med lunere temperaturer, oplyser DMI.
Bt.dk efterlyser de bedste snebilleder fra snestormen, når den rammer landet. Har du derfor et godt, sjovt eller spændende billede fra snestormen, så send det til os HER






















