Kommer stærkt igen efter kold vinter

Nu kommer dræber-goplerne

Dræbergople

Dræbergoplen blev første gang set nær Danmark i 2006 og spredte sig med voldsom fart. (Foto: Hans Ulrik Riisgaard) Se stort billede

Forskerne troede og håbede, at dræbergoplerne holdt sig væk i år. Men forskernes seneste togt tyder på, at de nu vender tilbage efter en kold vinter.

Efter at have sovet rævesøvn hele vinteren er dræbergoplen vågnet op til dåd og baner sig i hobetal vej ind i de danske farvande.

Det viser nye optællinger fra et hold biologer under ledelse af professor Hans Ulrik Riisgaard fra Biologisk Institut, Syddansk Universitet, som de seneste år har holdt øje med den altædende gople.

- Vi fangede store mængder dræbergopler med vores særlige goplenet i den centrale del af Limfjorden. Men optællingerne er endnu ikke færdige, så vi kan ikke sige, om der er flere eller færre i år end i de sidste tre år, siger han til videnskab.dk.

Dræbergoplen er uønsket, fordi den æder det zooplankton, der udgør et vigtigt led i havets fødekæde. Der er mange eksempler på, at goplerne har truet fiskebestanden og ødelagt fiskeriet rundt omkring i verden.

Under gopletogter i april og juni fandt forskerne usædvanligt få dræbergopler i Danmark. Det blev set som udtryk for, at dræbergoplen holder sig væk i år.

Men under det seneste togt med forskningsskibet "Limgrim" har forskerne fundet rigtigt mange gopler i Limfjorden.

Især i Skive er der en sand invasion af dræbergopler. Men også i Kerteminde har forskerne for første gang i år set dræbergopler både i havneindløbet og i bugten.

- Det ser ud til, at dræbergoplerne nu breder sig hastigt ind i de indre danske farvande. Men vi aner ikke, hvor de kommer fra. Reinvasion efter den kolde vinter fra den sydøstlige Nordsø har været foreslået, men det er kun en teori, siger Ulrik Riisgaard.

Forskerne efterlyser lokale indberetninger fra strandgæster, fiskere og sejlere. De opfordres til at tage et billede af observerede dræbergopler og sende dem til e-mail-adressen hur@biology.sdu.dk med præcise oplysninger om, hvor dyret er blevet set.

/ritzau/

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: