Efter B.T.'s afsløringer om druk for 30.000

Nu betaler Frank Jensen pengene tilbage

Til BT: Frank Jensen

Frank Jensen fotograferet hos TV2 nyhederne. Nu betaler han penge tilbage efter seminar, hvor der blev drukket for 30.000 kr. (Foto: Sisse Stroyer) Se stort billede

Københavns overborgmester har sammen med andre politikere og embedsmænd besluttet at betale i alt 10.000 kr. tilbage, fordi de fråsede med pengene på seminar. Det sker efter B.T.'s afsløringer om druk.

Københavns overborgmester Frank Jensen (S) erkender i lighed med andre politikere i Borgerrepræsentationen og embedsmænd i Københavns Kommune, at de spiste og drak for mere, end det var rimeligt, på et budgetseminar i januar.

Derfor har deltagerne i seminaret besluttet at betalte i alt 10.000 kr. tilbage, oplyser Frank Jensen i en pressemeddelelse. Det sker efter B.T.'s afsløringer sidste måned.

Budgetseminaret fandt sted på Hotel Hesselet på Østfyn, og ifølge overborgmesteren levede regningen ikke op til retningslinjerne på området.

De siger, at politikere og embedsmænd maksimalt bør bruge 1000 kr. pr. kuvert på middage, som det offentlige betaler.

De syv borgmestre med Frank Jensen i spidsen havde efterladt en barregning på 33.560 kroner, da de holdt spareseminar på Hotel Hesselet i Nyborg i januar.

De i alt 30 deltagende politikere og embedsmænd havde blandt andet drukket 29 flasker vin, 30 cocktail, 72 special-øl, seks glas af en 18 år gammel æblebrændevin og 12 Hennessy XO Cognac til 195 kr.
 
I alt spiste og drak politikerne og embedsmændene fra København for 1.584 kroner per mand på seminaret, der samlet kostede skatteyderne 130.000 kroner.

Frank Jensen erkender, at han som politisk chef for økonomiforvaltningen må påtage sig det fulde ansvar, når forvaltningen ikke havde sikret sig, at reglerne blev overholdt.

- Der er i Økonomiudvalget bred enighed om, at den regning er for høj. Derfor var der også bred enighed om, at vi selv betaler en del af beløbet, fastslår overborgmesteren.

Det hedder endvidere i pressemeddelelsen, at kommunen nu vil stramme procedurerne, så lignende sager kan undgås i fremtiden.

/ritzau/chris

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: