Nu skal der eddermaneme samles ind til fattige børn

Mads Vangsø raser mod Joachim B. Olsen

BamseMads

Tag dén Joachim B. Olsen!Mads Vangsø med nogle af de 5000 bamser som velstillede børn har doneret, så fattige danske børn også kan få en Glædelig Jul. Bamserne sælges til højest bydende imorgen, mandag, fra klokken 11.00 i Tivoli ved Restaurant Madklubben. (Foto: Claus Bech) Se stort billede

- Det er et ekstremt dårligt signal at sende, at der ikke er fattige i Danmark, siger tv og radiovært Mads Vangsø, der nu kæmper for at få en million ind så Mødrehjælpen kan give fattige danske børn en ordentlig Jul.

Hvis Joachim B. Olsen vil gøre skaden god igen, kan han komme i Tivoli mandag 19. december og købe en bamse til overpris.

LÆS OGSÅ: Derfor mangler der penge til de fattiges jul
 

Både Mødrehjælpen og komiker, tv- og radiovært Mads Vangsø mener nemlig, at Joachim B. Olsens udmelding om, at der ikke er fattige i Danmark, er skyld i, at Mødrehjælpen indtil videre har været nødsaget til at give 500 fattige forældre med børn afslag på julehjælp.

- Vi mangler en million kroner, og der er for mig ingen tvivl om, at det skyldes, at der har været stillet spørgsmålstegn ved, om vi overhovedet har fattige i Danmark, siger kommunikationschef Jakob Kjøller fra Mødrehjælpen til B.T.

- Det er uanstændigt, at Joachim B. Olsen sammenligner nødlidende afrikanske børn med danske børns situation. Selvfølgelig er der også fattige mennesker i Danmark, siger Mads Vangsø, der i øvrigt også synes SF'eren Özlem Cekic har forplumret debatten med sit meget dårligt valgte 'Carina'-eksempel.

LÆS OGSÅ:

- Selvfølgelig er der fattige. Der er folk der er syge, dårligt stillede, førtidspensionister, misbrugere, og mange andre, der ikke har en klejne tilovers til nogetsomhelst, siger Mads Vangsø i et direkte modangreb på Liberal Alliances kuglestøder.

- De mennesker beder om en hånd, så de kan give deres børn en ordentlig Jul, og det mindste vi kan gøre er, at tage imod den hånd og sige; 'ja, gu vil vi hjælpe'. Det er i sig selv grænseoverskridende, at bede om hjælp. Tro mig, jeg ved det, siger Vangsø, der i morgendagens B.T. afslører, at hans egen familie selv var nede at skrabe bunden, da finanskrisen ramte.

LÆS OGSÅ: S: Joachims skyld at de fattige ikke får hjælp

- Alt hvad jeg havde sparet op og investeret i, måtte sælges til en meget billig pris. Hvilket blandt andet betød, at vi ikke kunne betale for vores datters vuggestueplads.

- Alt har en pris, og jeg klynker ikke. Jeg var så heldig at have et netværk, der kunne træde til, men det er altså ikke alle, der har det, siger Mads Vangsø, der stiller op i Tivoli mandag sammen med blandt andet Søs Fenger, Joye Moe og Laust Sonne, der vil give en minikoncert, mens Mads Vangsø sælger de bamser, han har samlet ind gennem de sidste uger fra børn i hele landet.

- De sødeste børn fra hele landet har doneret deres elskede bamser, og mandag kan de købes til overpris, så fattige danske børn også kan få en glædelig Jul.

- De børn har, som alle andre, også ret til at få en god jul, og til at have nogle dejlige juleminder at tænke tilbage på, når de engang selv er voksne og har børn. Og forhåbentlig ikke er afhængig af andres hjælp mere, siger Mads Vangsø.

Bamseboden åbner klokken 11 ved Restaurant Madklubben i Tivoli mandag 19. december.
Koncerten, der transmitteres direkte i Radio 100, starter omkring klokken 15.00 samme sted.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: