22-årig dansker fundet druknet

Ligfund i Norge var Nikolaj

Privat

Nikolaj Munk Nielsen er fundet druknet i Norge. (Foto: Privat) Se stort billede

Den døde mand, der mandag blev fundet ud for Mandal i Sydnorge, er en af fire danskere, som har været savnet siden en bådulykke for tre uger siden

Den druknede Nikolaj Munk Nielsen er blevet fundet i farvandet ud for Mandal i Norge. Det bekræfter norsk politi over for det norske nyhedsbureau NTB.

Den 22-årige dansker har sammen med tre andre danskere været savnet, siden deres båd kæntrede for tre uger siden.

Liget af den unge århusianer blev fundet i farvandet i Mandal i mandags af en fisker, og politiet har nu identificeret personen.

- Manden som blev fundet lige ud for Skjernøy er identificeret som en af de savnede efter bådulykken den 18. august. Den afdødes navn er Nikolaj Munk Nielsen, siger politioverbetjent Nils Olav Holbek fra Agder Politi til NTB.

Den omkomnes familie er blevet underrettet om, at den 22-årige er blevet fundet.

/ritzau/

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: