De to eks-ministre kan have spillet afgørende roller i en af de mest betændte skandaler i den danske koldkrigs-historie – en skandale, udenrigsminister Lene Espersen nu, 23 år senere, nægter at lade en dansk historiker undersøge.
Baggrunden er en episode fra 9. september 1988, hvor 18 østtyskere, under dække af at være turister, søgte tilflugt på den danske ambassade i Østberlin i et forsøg på at slippe til Vesten.
Danmark sendte Wolfgang i kløerne på Stasi
Men i stedet for at hjælpe de såkaldte ambassadebesættere – der blandt andet talte fem børn – ud af DDR, tilkaldte den danske ambassade det berygtede østtyske sikkerhedspoliti, Stasi. Op mod 100 Stasi-medarbejdere deltog i aktionen, hvor de sovende børn og deres forældre brutalt blev vækket, ført ud af ambassaden og indespærret i Berlins Stasi-fængsel, efter at børn og mødre var adskilt fra hinanden.
Fire dage senere var ambassaden ‘gjort ren’ efter østtyskerne, så et besøg af daværende statsminister Poul Schlüter kunne gennemføres som planlagt. Under sit besøg i Østberlin spiste Poul Schlüter også middag med DDRs leder, Erich Honecker, men den danske statsminister undlod at diskutere sagen med den østtyske diktator.
Danmark sendte Wolfgang i kløerne på Stasi
Siden frikendte et undersøgelsesudvalg under Folketinget Poul Schlüter og daværende udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen for at have andel i den kontroversielle beslutning om at tilkalde Stasi. I stedet fik den daværende danske ambassadør i DDR, Erik Krog-Meyer, ansvaret.
Undersøgelsen viste, at både Schlüter og Ellemann-Jensen først blev orienteret, da ambasade-besætterne var hentet af Stasi. Men det er uklart, om folketingsudvalget fik adgang til alle oplysninger om sagen.
Nu – 23 år senenere – har den danske historiker Lasse Rahn fra Syddansk Universitet bedt om adgang til Udenrigsministeriets dokumenter om sagen for at kunne skrive den sande historie om skandalen for at klarlægge, om ambassadøren virkelig handlede på egen hånd, eller om de borgerlige topministre eller andre var involveret.
Men udenrigsminister Lene Espersen har afslået, at historikere – der ellers normalt har særlig adgang til den slags dokumenter – får adgang til sagsmapperne med den begrundelse, at det kan skade forholdet til ‘fremmede magter’ og Danmarks ‘sikkerhed’.
Danmark sendte Wolfgang i kløerne på Stasi
Det er dette afslag, som i dag får en af Danmarks fremmeste eksperter i DDR og den kolde krig, adjunkt på Syddansk Universitet Thomas Wegener Friis, til at lange ud efter udenrigsministeren.
- Jeg havde håbet på, at Lene Espersen kunne være sit ansvar bevidst. Men det svar, hun har givet, er pinligt, siger Thomas Wegener Friis, der kalder beslutningen ’kortsigtet og skandaløs’.
Thomas Wegener Friis minder om, at DDR gik i opløsning med Berlinmurens fald i 1989, og at det således er forrykt at tale om hensyn til ‘fremmede magter’. Denne magt eksisterer ikke på 22. år.
Også én af koldkrigshistoriens veteraner, historikeren Nikolaj Petersen, mangeårig ekspert i dansk udenrigspolitik og professor ved Aarhus Universitet, stiller sig uforstående over for Lene Espersens arkiv-afslag.
Danmark sendte Wolfgang i kløerne på Stasi
- Det er lidt latterligt. DDR er jo for længst død og borte. Jeg kan ikke forestille mig noget hensyn til statens sikkerhed eller forhold til fremmede magter, som skulle motivere et afslag, siger Nicolaj Petersen, der selv tidligere har opnået adgang til dele af det arkiv, som nu synes hermetisk lukket.
Ifølge Thomas Wegener Friis fra Syddansk Universitet er mistanken, at Poul Schlüter og Uffe Ellemann-Jensen blev orienteret om ambassadebesættelsen, men alligevel undlod at hjælpe de 18 østtyskere af hensyn til Danmarks milliardstore samhandel med DDR. I stedet tilkaldte den danske ambassadør i DDR det østtyske sikkerhedspoliti.
- Embedsmændende tog tilsyneladende skraldet for ministrene og skabte en historie om, at ministrene ikke vidste noget om, hvad der skete på ambassaden, førend det hele var overstået. Men vi har ikke mulighed for at undersøge, om virkeligheden også var sådan, eller om forklaringen blev konstrueret, fordi det var belejligt for ministrene, siger Thomas Wegener Friis.
Et undersøgelsesudvalg gav 1. november 1988 den i dag afdøde ambassadør Erik Krog-Meyer det primære ansvar for forløbet. Alligevel blev Erik Krog-Meyer hverken fyret eller degraderet, men fortsatte som dansk ambassadør i DDR og siden i Finland.
Det undrer den tidligere politiker Bjørn Elmquist, der som medlem af Venstre sad i det udvalg, som fældede dommen over Erik Krog-Meyer.
- Det bekræftede mig i, at der måtte være indgået en handel – for eksempel ved, at ambassadøren ikke fortalte hele sandheden og tog hele ansvaret selv, siger Bjørn Elmquist i dag og kritiserer samtidig de vilkår, som udvalgsrapporten blev til under.
- Jeg havde klart den opfattelse, at vi ikke fik alt at vide, at der var akter, vi ikke fik, og at den fulde sandhed ikke kom frem, siger han.
Omvendt vurderer den tidligere socialdemokratiske justitsminister Ole Espersen ikke, at noget blev undertrykt i rapporten.
Han føler sig i dag overbevist om, at skylden for østtyskernes skæbne alene påhviler ambassadør Erik Krog-Meyer.
- Ambassadøren ville gerne have et godt forhold til DDR og have afviklet Poul Schlüters statsbesøg få dage senere uden ballade. Så vidt jeg husker, kunne vi dog ikke blive helt klar over i hvilket omfang, Schlüter var informeret, siger han.
De 18 ambassade-besættere blev efter afhøringer af Stasi-officerer idømt straffe på to til tre års fængsel – domme som efter massiv internationale medieomtale blev gjort betingede. Først i marts 1989 fik de, som følge af hårdt politisk pres, lov til at rejse til Vesttyskland.
Skal sandheden frem, eller er det i orden at holde visse ting hemmeligt? Deltag i debatten herunder























Lusk.
Af: CCC, Mandag den 30. maj 2011, 23:27
Hvis der er produceret en historie som ikke er sandheden, og det er givet nok tilfældet, ellers var der jo ingen grund til at skjule sandheden, hvis det er sandheden man kan finde i arkiverne.
Lusk og løgn og latin fy for satan hvor er det efterhånden flovt at være dansker. Hvad er det for nogle mennesker den danske befolkning har valgt til at forvalte butikken. En flok løgnagtige, griske mennesker der ikke har viljen til at gøre noget godt for andre end dem der har rigeligt i forvejen. Det bliver jo mere og mere tydeligt.
Det er til at kaste op over.
DDR
Af: Hansen, Mandag den 30. maj 2011, 11:17
Ja de har vist meget, der skal fejes ind under gulvtæppet!
http://blog-dyn.tv2.dk/nitakrist/entry403558.html#commentsform
Falske politikere
Af: Hansen, Mandag den 30. maj 2011, 06:54
Ja vi har nøjagtig de samme problemer med politikere og journalister i Danmark, som den spanske befolkning har med deres magthavere dernede, som de nu gør oprør mod og kræver afsat, underligt at "Vikingerne" bliver ved med at finde sig i, at blive plyndret af de hjemmerøvere fra folketinget!
"STASI lene"
Af: Henrik Jensen, Søndag den 29. maj 2011, 21:05
Hvordan kan man være imod den politik der blev ført i DDR. Alle de metoder man dengang brugte imod Borgerne samt STASI´S arbejdsmetoder, har Danmark jo taget i brug efter murens fald. lene espersen har og er jo en fortaler for at "tryne" Borgerne!
Retsstat min bare r..
Af: Jan Petersen, Søndag den 29. maj 2011, 20:36
Det danske system og magthavere er nøjagtig ligeså rådne som mange af de lande vi elsker at pege fingre og grine af..
www.bananstat.dk
En gang overløber : Altid overløber.
Af: Frank Hansen, Søndag den 29. maj 2011, 16:58
Vi var Tyskernes ludere.
Vi er Amerikanernes ludere.
Intet er ændret. Dog er intet glemt.
Demokratiet døde i ´45 da vi ikke skød en læs af vores politikere.
Det har vi, folket, lidt under siden.
Politikere og sandhed???
Af: Hansen, Søndag den 29. maj 2011, 16:30
Verden bliver styret af løgne, bedrag og korruption, hvis sandheden kom frem i alle sager, ville hele verdens befolkning gøre oprør, kræve dem allesammen arresteret og stillet for en domstol!
Borgelige skandaler
Af: Arne Juul Severinsen, Søndag den 29. maj 2011, 16:25
Ja hvorfor ikke der bliver jo ved med at rulle skandaler frem fra de borgelige, nu fra Schluters tid, jeg synes der har været nok i de sidste 10 år som har set lidt grumset ud, men lad os nu håbe de snart falder i bulen på gulvtæppet den må jo være stor efterhånden.
Flov-Flov-Flov.
Af: Sonia Reinholdt, Søndag den 29. maj 2011, 16:00
" JEG alene vide Lene E." bør tvinges til at lukke op for den modbydelige sag.
Atter engang er man flov over at være dansker, pokkers osse.
Hvem var det lige der havde travlt med Ole Sohn? og så viser det sig nu, at vi allerede dengang var et Stasi land.
Poul Schlüter spiste middag med Erich Honecker- ja så har der ikke været sparet på kindkyssene, og det bare for at vi kunne samhandle- dobbeltmoralsk så det basker.
Schlüter er nok blevet for gammel til at huske noget, men så kan Uffemanden jo passende stå frem nu !
Er det ikke nok vi var på Nazisternes side, lige indtil krigen vendte for Hitler?
Nu er der så også bevis for, at vi arbejdede sammen med Stasi !!!
Og om føje år vil der sikkert komme beviser på hvordan VI har slagtet løs, sidst nu i Libyen.
Sandelig har vi noget at være stolte over- NOT?
Champignon metoden
Af: Gitte, Søndag den 29. maj 2011, 15:05
Der er ingen som de Borgerlige, der kan føre rød politik, de gør det mesterligt - bare sørg for at holde folk hen i uvidenhed så vidt muligt, og brug næsten alle midler der er til rådighed i et såkalt demokratisk samfund.
Danmark kæmper for at få indsigt i hvad andre lander har af ting der ikke passer ind i konventionerne - men den her! Skal fanme frem i lyset. Datidens regime er i mine Jødiske øjne, at sidestille med Holocaust og andre sammenlignelige tilstande.
Det kan ikke nytte noget, at fordi Uffe Ellerman på een eller anden måde har fået et folkeligt ry, og Schlutter, ja hvad kan man sige - hvem husker ikke rottereden? -
Hvis Danskerne ikke kan få sandhederne at vide, så er det fordi noget er lidt snusket. Og det er der jo meget der er i politik - ikk?
Lene e - igen!
Af: gitte, Søndag den 29. maj 2011, 14:59
Nu er hun igen! igang med at kvaje sig.
Een ting er, at hun i min optik, aldrig har været det hurtigste dyr i skoven, hverken politisk eller på det generelle brede spektrum, men at forsøge at lægge låg på den her, det er endnu et af hendes uigennemtænkte slag i bolledejen.
Det kvindemenneske burde aldrig! nogensinde have haft en taburet, hvor hun havde magt.
Og tingene vil i sidste ende komme for en dag, og til den tid, er hun selv indrulleret i - hvad der måske er endnu en skandale, ikke blot for nogle andre danske politikere - men endnu et søm i hendes egen utilpassede "karriere". At man dog ikke snart kan slippe af med det kvindemenneske er ufatteligt, man får en underlig mavefornemmelse af, at hun har en klemme på nogen - siden alt! kan prelle af, alle hendes politiske skandaler har en evne til at forsvinde som dug for solen. Underligt! Siger jeg bare.
Stasi Skandale
Af: sonny lund, Søndag den 29. maj 2011, 13:38
det er jo nu en gammel sag, men beskidt er den, svaret fra Lene Espersen er vel at forvente...
typisk regeringen
Af: Kari, Søndag den 29. maj 2011, 13:24
At gå i selvsving og have travl henne ved håndvasken ved at sige at der ikke er noget at komme efter.
Det har vi jo oplevet mange gange før
Alt skal frem
Af: Jørgen, Søndag den 29. maj 2011, 13:22
Jeg går absolut ind for, at alt omkring stikker og DDR skal frem. Lad os få sandheden, og lad os få navne på bordet.
Jeg går ikke kun ind for sandheden i den her sag, men i alle sagerne omkring udlevering af informationer til DDR og Stasi, uanset om det er højre, centrum eller venstre side af de politiske spektrum.
For langt ude...
Af: B. Nielsen, Søndag den 29. maj 2011, 13:07
Ferie Lenes begrundelse at det kan skade forholdet til ‘fremmede magter’ og Danmarks ‘sikkerhed. er simpelthen for langt ude i hampen. Det må være et andet sted skoen trykker på Ferie Lene?
der er ikke noget at komme efter...
Af: lars vibe jespersen, Søndag den 29. maj 2011, 12:48
det generelle svar fra den nuværende regering er jo som vi har lært efterhånden, at et hvert spørgsmål der ikke bakker op om deres politik, bliver besvaret med standarden. "Der er ikke noget at komme efter" ...... og der er jo ingen fra Blå stue der lavede noget skidt under den kolde krig, eller anden verdenskrig... det var kun de andre....
Den ene hånd vasker den anden!
Af: John, Søndag den 29. maj 2011, 12:34
Hvis der ikke er noget skjult, hvorfor så ikke lade historikeren så sagens akter.
Men Ferie-Lene holder gerne hånden over partifæller og samarbejdspartnere, som de holder hånden over hende, når hun omgås sandheden lemfældigt (egen indrømmelse) i folketinget og en rigsretsag banker på døren.
Sjovt som politikkere kan lave love og regler, som kun gælder for dem selv. Man har vel gået i skole med Silvio Bertusconi.
uffe?
Af: Jesper m, Søndag den 29. maj 2011, 12:19
det er måske ham han hentyder til?
men i dette tilfælde må det jo være lene e. der laver en fejl eller to måske for at besykytte to vk´ere?
Danskerne?
Af: Knud Jensen, Søndag den 29. maj 2011, 12:13
Danskerne, de er sgu da ligeglade med den slags, find noget andet at skrive!
Danskerne, de kan jo ikke engang indse at man tager røven på Os allesammen, at regeringen rager til sig sig og skaffer de rige endnu flere penge. Herregud, de kan ikke engang indse at forbudet mod hamp er ren politik og handler om penge til fængsler,politi og restssalene! Danskerne, de er dumme som skovle og man skal ikke regne med de nogensinde kommer ud af starthullerne, de har nok i sig selv!
Klap lige i Tak
Af: Jack Melchior, Søndag den 29. maj 2011, 16:12
Hallo Knud! Gider du lige klappe i. Du aner intet om, hvad Danskerne mener. Vil du venligst nøjes med, at udtale dig på enge vegne. Det kan faktisk være rart at vide, hvad de borgerlige politikere havde af forhold til den gamle Sovjetblok.
VENSTRE VED DU HVOR DU HAR
Af: njor, Søndag den 29. maj 2011, 11:55
HELT UDE I SKOVEN
Fint nok, at du har en mening
Af: Jeppe M, Søndag den 29. maj 2011, 12:02
Hvad har artiklen lige med Venstre at gøre?
?
Af: Kaj, Søndag den 29. maj 2011, 12:31
Hvilket parti er Uffe medlem af? Stop med de dumme spørgsmål.