Himlen natten til mandag er udset til at blive et festfyrværkeri af smukke stjerneskud. Og de interesserede kan glæde sig over, at skyerne holder sig væk i det meste af landet, så der er frit udsyn til stjernehimlen.
Det oplyser Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) til BT.
- Chancerne er ret gode, men der kan godt være lokale forskelle rundt omkring i landet. Nogle steder kan der periodevis komme skyer og dække for himlen, så man ikke får så mange stjerneskud at se. Men det er altså kun i perioder, siger Lars Henriksen, meteorolog hos DMI.
Og det er vestjyderne, som uforstyrrede kan hvile øjet i stjernekikkerten. Her vil himlen nemlig være helt klart, mens det er østpå, at meteorologerne spår lidt periodevise skyer.
- Prognoserne viser lidt flere skyer i den sydøstlige del af landet - Sjælland og Østjylland. Men skyerne i den østlige del vil kun være periodevis, så her skal man nok få stjerneskud at se også, siger Lars Henriksen.
Nattens sværm af stjerneskud bliver også kaldt perseiderne, fordi sværmen kommer fra stjernekonstellationen Perseiderne eller Perseus. Og natten til mandag skulle det hele altså toppe.
Ifølge DMI bliver temperaturen omkring 13 grader i nat. Perseiderne kan ses hele natten, og de kommer fra nordøst. De bedste chancer for at se stjerneskuddene er mellem 23 - 1 i nat.



