Strandhotel brændt ned til grunden

Hotelejer efter brand: Vi er chokerede

  • Strandhotel Sønderhav

    Strandhotel Sønderhav er fredag reduceret til en ruin efter nattens brand. 'Vi er chokerede. Vi har lagt så meget tid og kræfter i det. Men vi er selvfølgelig glade for, at det ikke er vores eget hjem, der er brændt. Hovedsagen er, at der ikke er nogen, der er kommet til skade', siger Helle Anette Jessen, der drev hotellet sammen med sin mand Niels. (Foto: Foto: Karsten Sörensen) Se stort billede

  • Strandhotel Sønderhav

    Hotellet er lukket om vinteren, og der var derfor ingen personer til stede, da branden brød ud. (Foto: Foto: Karsten Sörensen) Se stort billede

  • Stor Brand Hotel Sonderhav - Kollund

    Ilden havde så godt fat i det 200 år gamle Hotel Sønderhav, at bygningen nedbrændte totalt. (Foto: Karsten Sørensen) Se stort billede

  • Strandhotel Sønderhav

    Så flot så det 200 år gamle Strandhotel Sønderhav ved Kruså i Sønderjylland ud inden branden natten til torsdag. (Foto: SØNDERHAV Hotel) Se stort billede

Forrige knap 01|02|03|04 Næse knap

Helle Anette Jessen fik sig en en grim forskrækkelse i går eftermiddags, da naboer ringede og fortalte, at hendes hotel stod i flammer.

- 20 minutter inden var jeg kørt forbi på vej hjem fra arbejde. Der havde der ikke været noget, siger hun.

Hun driver Strandhotel Sønderhav med sin mand Niels Jessen. Så snart hun havde fået beskeden, satte hun og hendes søn sig i hver deres bil og drønede de cirka 100 meter fra hjemmet hen til hotellet.

LÆS OGSÅ: Hotel står i flammer efter eksplosion

- Der stod der store stikflammer ud af hotellet. Det er bare gået hurtigt, siger Helle Anette Jessen.

Hun og hendes søn havde ikke nået at få overtøj på, så naboer var så venlige at låne dem nogle jakker. Kort efter kom Niels Jessen også til stedet.

- Vi er lidt rystede. Vi er chokerede. Vi har lagt så meget tid og kræfter i det. Men vi er selvfølgelig glade for, at det ikke er vores eget hjem, der er brændt. Hovedsagen er, at der ikke er nogen, der er kommet til skade, siger Helle Anette Jessen.

Hun ved ikke, hvad der har startet branden. Det eneste hun kan komme i tanke om, er de varmeblæsere, der stod på første sal.

LÆS OGSÅ: Hotel udbrændt efter eksplosion

- Men jeg ved det virkelig ikke, siger hun.

Hotellet er lukket om vinteren, og der var derfor ingen personer til stede, da branden brød ud.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: