Hacker udgav sig for at være minister
I en pressemeddelelse truer handelsminister Pia Olsen Dyhr med at lukke for adgangen til Google og Facebook. Men pressemeddelelsen var falsk.
I en pressemeddelelse truer handelsminister Pia Olsen Dyhr med at lukke for adgangen til Google og Facebook. Men pressemeddelelsen var falsk.
Danskere skal ikke længere have mulighed for at gå på Facebook, Youtube, Google og andre sider, hvor brugere deler links og billeder.
Det mener handelsminister Pia Olsen Dyhr (SF) - i hvert fald ifølge en pressemeddelelse, som blev sendt ud til danske medier natten til søndag.
Men pressemeddelelsen er falsk. Berlingske Nyhedsbureau kontaktede søndag morgen SFs kommunikationsafdeling, der nægtede ethvert kendskab til den. Hos kommunikationsbureauet Presswire, der har udsendt mailen til de danske medier, kendte man heller ikke noget til pressemeddelsen.
Den blev efterfølgende slettet fra bureauets hjemmeside og efterfulgt af en ny pressemeddelelse fra Presswires daglige leder, René Hjetting.
- Alt tyder på at nogen på ulovlig vis har skaffet sig adgang til vores administrationsområde og derefter udsendt pressemeddelelsen via vores presseservice. Vi beklager meget, at dette kunne ske og har selvfølgelige prompte lukket for yderligere adgang, udtaler han.
Til Berlingske Nyhedsbureau fortæller Presswires webredaktør, Simon Drost, at hackeren sandsynligvis er kommet ind i systemet ved at gætte sig til kodeordet.
- Det er første gang, det sker for os. Der er ikke tale om en fejl i systemet, men de folk, der er aktive i debatten om internetrettigheder, er ekstremt dygtige. Nu strammer vi naturligvis sikkerheden op, siger han.
Endnu har ingen taget ansvar for den falske pressemeddelelse, men det ligger fast, at Pia Olsen Dyhr har været udsat for voldsom kritik fra aktivistkredse, efter hun har gjort sig til fortaler for den internationale handelsaftale, ACTA.
Aftalen skal beskytte rettighedshavere, men ifølge kritikerne er den med til at begrænse friheden på internettet.
I den falske pressemeddelelse bliver hun citeret for at sige »Det er vanvittigt, at der kan findes sider, der i så høj grad linker til, eller indeholder ulovligt indhold. Vi har i Danmark allerede blokeret for Piratebay, så jeg kan kun se det rimelige i, at disse sider også bliver blokeret«.
Pia Olsen Dyhr ønsker ikke at kommentere sagen, men fortæller via sin særlige rådgiver, at hun er irriteret over de metoder, som hackerne bruger.