Politiet er på jagt efter en sort Volvo, efter 350 bigballer blev sat i brand søndag aften ved Præstø
Søndag aften stod 350 bigballer i lys lue på en mark ved Dyremarken i Præstø i Sydsjælland. Kort før det skete, blev en »funklende sort« Volvo set køre væk fra stedet.
Derfor mener politiet ikke, at der var tale om et uheld.
- Vi arbejder ud fra, at der er tale om en ildspåsættelse. Vi har et vidne, som tog et billede af en sort Volvo køre hurtigt fra stedet, og den efterlyser vi nu, siger vagtchef i Sydsjællands Politi, Stefan Jensen, til eb.dk.
Politiet mener, at der var flere gerningsmænd i Volvoen, der havde udenlandske nummerplader.
Branden er under kontrol, men er endnu ikke slukket. Og de store halmballer, der vejer cirka 500 kilo pr. styk, kommer formentlig til at brænde i dagevis.
Brandvæsnet har valgt ikke at slukke ilden, da der ikke skal efterlades en kæmpemæssig bunke våd halm på marken. I stedet er der tilkaldt ekstra mandskab fra Beredskabsstyrelsen, der skal holde vagt ved branden.



