Overlevende tager med

Familien til druknede drenge rejser til Norge

rejser til norge - 1

De nærmeste pårørende til de, efter alt at dømme, druknede Thomas Hermansen, Henrik Hyrup Møller, Nikolaj Munk Nielsen og Jakob Skovgaard Andersen skal til Norge for at se, hvor kæntringen fandt sted. (Foto: Scanpix/Redningsselskabet) Se stort billede

Forældrene til de druknede skal se stedet, hvor jollen kæntrede.

Forældrene til de fire mænd, der for snart to uger siden kæntrede i havet ved Norges kyst, rejser, i et forsøg på at bearbejde sorgen, om kort tid til Norge for at se, hvor den tragiske ulykke fandt sted.

Politichefen ved Mandal Politi Bjart Gebrielsson bekræfter, at de nærmeste pårørende til Thomas Hermansen, Henrik Hyrup Møller, Nikolaj Munk Nielsen og Jakob Skovgaard Andersen har takket ja til en invitation fra Mandals borgmester om at komme op og ved selvsyn se stedet, hvor deres kære forsvandt, efter at deres jolle kæntrede i høj sø onsdag den 18. august.

Derudover kommer de to eneste overlevende fra kæntringen, Søren Thuesen og Niels Højlund, også med på turen, og de kan dermed gense stedet, hvor de i timevis kæmpede sig igennem bølgerne for at komme i land.

Fandt bådrester 200 km væk

- Jeg kan sige, at de har alle sammen sagt ja til at komme på en dagstur til Mandal. Turen vil foregå sådan, at familierne først på land vil blive informeret om, hvad der præcis skete i forbindelse med ulykken, og hvad myndighederne har gjort. Bagefter skal de med ud at se, hvor kæntringen skete,« fortæller Bjart Gabrielsson til B.T.

Politichefen oplyser også, at der fortsat ikke er nogen spor af de fire druknede unge mænd.

Sidste weekend fandt myndighederne en taske over 200 kilometer længere oppe ad den norske vestkyst, der tilhørte en af de druknede, og rester af båden blev også spottet i samme område, men siden er der ikke fundet mere.

Hårdt ramt af sorg

Faderen til 24-årige Henrik Hyrup Møller er en af de pårørende, som skal med på turen til stedet, hvor den tragiske ulykke indtraf.

Han har ellers tidligere sagt til B.T., at han var så hårdt ramt af sorg, at han ikke var sikker på, at han kunne overkomme at tage derop.

- Det er en del af bearbejdelsen af den store sorg over at have mistet min søn at komme op at se stedet, hvor det skete, siger Per Hyrup Møller.

Religiøse familier

Familierne til de efterladte er alle kristne, og de har siden ulykken holdt flere møder sammen for at tale om og bearbejde deres sorg.

- Sorgen over tabet af de fire savnede unge mænd og savnet af dem er ubeskriveligt stort, og for os, der tror på Gud, er spørgsmålene til både Gud og mennesker mange.

Vi har som nærstående familiemedlemmer først og fremmest brug for at tale med hinanden og være sammen og give frit løb for et kaos af følelser, stod der i en fælles pressemeddelelse fra de pårørende, som blev sendt ud forrige lørdag.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: