‘Kære Helle, kære statsminister,
Jeg skylder dig en undskyldning!’
Sådan indleder Ekstra Bladets journalist Jan Kjærgaard en Facebook-hilsen, hvor han giver statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og udenrigsminister Villy Søvndal (SF) en undskyldning for 3. juni 2010 at have bragt artiklen ‘Helle og Villy: Vi betaler for lidt i skat’.
Over for Berlingske Nyhedsbureau, BNB, bekræfter Jan Kjærgaard, at han har sendt undskyldningen til regeringens absolutte top. Han forklarer blandt andet, at han har været for 'ukritisk'.
- Når jeg ser på det i dag, må sige, at jeg var ukritisk, og artiklerne burde aldrig være skrevet. Der har jeg simpelthen ikke være professionel nok, siger Jan Kjærgaard til BNB.
- Jeg vil ikke have de artikler ude. Det er akkurat, som når politikere siger, 'jeg trækker det tilbage'. Det gør jeg også, for det her er ikke et professionelt arbejde, som jeg kan lægge navn til. Det skal fjernes fra artikeldatabasen Infomedia, og det skal fjernes fra ekstrabladet.dk. Det skal væk. Det skal ophøre med at eksistere, uddyber han.
Den pågældende artikel blev, ifølge Jan Kjærgaards egen forklaring, til efter et kreativt samarbejde med Troels Lund Povlsens daværende spindoktor, Peter Arnfeldt.
Da han for nylig blev afhørt i skattesagskommissionen, forklarede Jan Kjærgaard, at han aftalte et setup, hvor Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal ville komme til at se hykleriske ud, fordi de ikke ville indbetale penge på den skatte-konto, som var blevet oprettet.
Kjærgaard skriver videre på Facebook, ‘at artiklen "Helle og Villy: Vi betaler for lidt i skat", bragt i Ekstra Bladet side 16-17 3. juni 2010 blev til i et alt for ukritisk og alt for intimt samarbejde med daværende V-spindoktor Peter Arnfeldt. Artiklen burde derfor aldrig være bragt. Jeg tilbagekalder i konsekvens heraf artiklen i sin helhed - inklusive sideartikler.’
- Jeg lod mig begejstre at det setup. Jeg skulle aldrig have indladt mig på det. Det var forkert, men det blev trykt, siger Kjærgaard til BNB. Han peger dog på, at der også er kommet en god ting ud af den
kritiske artikel.
- Qua den fejl fik vi indblik i, hvordan Peter Arnfeldt arbejder, og det tror jeg, kommissionen er glad for, lyder det fra Kjærgaard.
Han afslutter sin Facebook-hilsen med at oplyse, at han har bedt Ekstra Bladets ansvarshavende chefredaktør, Poul Madsen, om at få slettet artiklerne i artikel-datebasen Infomedia.
Statsministerens spindoktor, Noa Reddington, oplyser, at hverken han eller statsministeren har nogle kommentarer til undskyldningen.
- Der er ikke mere at sige om skattesagen nu, siger han til bt.dk.
Villy Søvndal ønsker ifølge sin spindoktor, Jan Alder, ikke at kommentere undskyldningen, men har dog lagt den på sin egen Facebook-profil.
BT har forsøgt at få en kommentar fra Poul Madsen, men han er endnu ikke vendt tilbage.
Peter Arnfeldt har tidligere afvist Jan Kjærgaards påstand om et setup mod Thorning og Søvndal. Men ifølge Weekendavisen holdt Peter Arnfeldt skatte-konto-historien tilbage i mere end en uge, så den angiveligt kunne times med afslutningsdebatten i Folketinget i juni 2010.



