Dumper Rigmor Zobels tv-optræden

Ekspert: Zobel er færdig

Henrik Byager

Henrik Byager mener ikke, at Rigmor Zobel kommer styrket ud på den anden side efter sin fremtræden i "21 Søndag". Se stort billede

Rigmor Zobel valgte søndag aften at stille op til interview i '21 Søndag' på DR. Her talte hun med Reimer Bo om den narkosag, der i de sidste syv måneder har forfulgt hende.

Men hendes optræden i tv var ifølge kommunikationsrådgiver Henrik Byager rigtig skidt.

- Det var elendigt. Hun er dømt for at være i besiddelse af kokain, og i stedet for at udtrykke anger, benytter hun lejligheden til at beskylde politiet for trusler, og hun navngiver en bestemt politimand. Hun antyder jo, at politiet er korrupt. Det er ikke særlig smart, siger han til bt.dk.

Rigmor Zobels udtryksform sad ifølge Byager heller ikke lige i skabet.

- Hun virker kold, og signalet er helt ude i skoven. Hun skulle have beklaget sig og ikke erklæret krig mod politiet. Der er ikke mange, der sidder tilbage og tænker, at det er synd for hende. Hun virkede slet ikke stærk. Hun er færdig. Hvis man skal vække sympati, er det ikke klogt at anklage politiet, sagde en meget ærlig Henrik Byager.

DEBAT: HAR DU ÆNDRET SYN PÅ ZOBEL EFTER HUN ER STÅET FREM?

Læs flere eksperters vurdering af Rigmor Zobels fremtræden i B.T. mandag.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Bil og camping

Find den laveste værkstedspris

30/01 10 kr
Sundhed

Slip for lus og lopper

10/01 9 kr
Mad og vin

25 års amerikansk succes

30/01 5 kr
Sundhed

Spar tusinder på tænder

12/01 10 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: