Udover verdensberømt mad, stod der ørefigen på menuen, da mesterkokken Rasmus Kofoed, i følge to kunder slog en ansat kok i hovedet.

Det skulle have været en helt særlig oplevelse for smagsløgene, da Jesper Egelund og hans ledsager spiste hos verdens bedste kok i København 10. maj i år..

I stedet stod der ørefigner på menuen i Geraniums verdensberømte køkken, da mesterkokken Rasmus Kofoed slog én af sine ansatte i hovedet.

- Forud for den ubehagelige episode, havde vi haft en fantastisk oplevelse, hvor vi endda havde været inviteret ud i køkkenet, fortæller konsulent Jesper Egelund til BT.

LÆS OGSÅ:

LÆS OGSÅ:

- Vi sad sådan, så vi kunne se ud i køkkenet, og der var fuldt knald på hele aftenen, men da vi når til kaffe og dessert kan vi mærke, at stemningen bliver meget højspændt. Rasmus Kofoed hæver stemmen nogle gange og råber ’service’ eller noget i den stil. På det tidspunkt, står der en fire-fem kokke omkring et bord sammen med Kofoed, og så pludselig slår han én af kokkene i hovedet.

- Han rammer ham lige over øret, og han slår med flad hånd. Den yngre koks hue falder halvt af og hænger og dingler, mens han trækker sig væk fra bordet. Han ser meget forskræmt ud, fortæller Jesper Egelund, der så episoden så tydeligt fordi han netop havde talt med sin ledsager om, hvor koncentreret de arbejdede i køkkenet, der kun er adskilt fra restauranten af en glasrude.

LÆS OGSÅ:

SE BILLEDERNE: Kokke-originalerne, der råber højt

- Vi blev begge to meget chokerede over episoden, men det mest skræmmende var næsten, at der ikke var nogen derude, der reagerede på det slag som Rasmus Kofoed lige havde givet kokken. Der stod en fire til fem medarbejdere omkring bordet, og ingen reagerede.

- Efter at have sundet sig og sat huen på plads, fortsatte kokken arbejdet som om intet var hændt. Det virkede meget ubehageligt.

Vælger at gå

Efter voldsepisoden rejser parret sig op for at gå, da de betaler, siger Jesper Egelund til tjeneren, at han ikke vil give drikkepenge på grund af voldsepisoden. Han beder tjeneren om at sige det videre til restaurantens ledelse og Rasmus Kofoed.

- I min verden hører vold ikke til på en arbejdsplads. Hverken fysisk eller psykisk vold, siger Egelund, der dagen efter skriver en mail til restaurantens ledelse.

- Der findes i min optik ingen undskyldning for, hvad vi, og ikke mindst den pågældende kok oplevede. Heller ikke selv om man er kåret til verdens 49. bedste restaurant, og har verdens bedste kok. At slå andre er udtryk for et fordærvet og på alle måder usundt syn på sine medmennesker, skriver Jesper Egelund, der kort efter modtager en mail fra Geraniums direktør og medejer Rasmus Jakobi Nøttrup, der svarer, at det Jesper og hans ledsager har set, ikke kan have fundet sted.

- Jeg vil gerne med det samme tage afstand fra enhver handling i den retning du beskriver, og samtidig slå fast, at Geranium, aldrig nogensinde har set, hørt eller selv været impliceret i noget, der bare minder om det, du beskriver. Det er mig magtpåliggende straks at undersøge sagen, og du får naturligvis en tilbagemelding omkring episoden, slutter Jakobi til Egelund 11. maj i år. men siden har Jesper Egelund ikke hørt noget fra Geranium.

BT har talt med Jesper Egelunds kvindelige ledsager, der bekræfter forløbet som beskrevet af Egelund.

LÆS MERE PÅ BT.DK I LØBET AF DAGEN. LÆS BLANDT ANDET:
* Mesterkok erkender 'episode': Det var kærlige dask