Den tidligere cykelrytter Brian Holm, der selv i 2004 fik konstateret kræft, er mildest talt vred over Suzanne Bjerrehuus' angreb på Kræftens Bekæmpelse. Hun sætter på sin Facebook-profil spørgsmålstegn ved, om den ellers så velansete organisation overhovedet bekæmper kræft.
- Den der praksis med at kalde sig kræftens BEKÆMPELSE, hvis de ikke bekæmper kræft, er det så ikke at bilde folk noget ind. Af og til skal der trædes på en hellig ko, skriver Suzanne Bjerrehuus blandt andet på sin Facebook-profil, hvor hun også undrer sig over, hvad alle donationerne går til, hvis ikke de går til at bekæmpe kræft.
Og det kan Brian Holm ikke forstå.
- Det er sørgeligt, at hun angriber en organisation, der faktisk prøver at hjælpe. Selvom der også er penge, der går til alt det administrative, så hjælper organisationen virkelig mange, der har fået konstateret sygdommen og måske helt er blevet opgivet af lægerne, siger Brian Holm og fortsætter:
- I stedet for at sætte spørgsmålstegn ved Kræftens Bekæmpelse på Facebook i et offentligt forum, burde hun bare have kørt ud til dem og spurgt dem selv direkte. Spurgt dem om, hvad der foregår. Så skulle hun nok at fået sit svar.
Selv har Brian Holm også samlet penge ind til bekæmpelse af kræft, og det er noget, han bruger meget tid på. Men ifølge ham får man ofte mere ris end ros for at prøve at hjælpe.
- Det er en meget tung sag, kræften. Det er ikke nogen smuk død. Derfor skal man ikke angribe nogen, der rent faktisk prøver at hjælpe og give håb. Tænk på, hvor mange mennesker, de faktisk har hjulpet, siger Brian Holm, der selv var til stede under lørdagens indsamlingsshow til fordel for Kræftens Bekæmpelse.
- Jeg var der sammen med nogen, der har fået konstateret kræft, og som er blevet opgivet af lægerne. Og ifølge dem var det den bedste aften, de nogensinde havde haft. For dem, var det en meget opløftende aften, fortæller Brian Holm, der nu er sportsdirektør for Omega Pharma-Quick Step.
- Men så kommer de hjem og kan læse, at Suzanne Bjerrehuus har skrevet sådan noget om det. Det er jo nærmest at gøre grin med dem og alle de deltagende, som virkelig prøver at hjælpe og bekæmpe kræften ved at støtte Kræftens Bekæmpelse. Det er dårlig stil, slutter han.
Brian Holm udgav i 2009 bogen 'Den Sidste Kilometer' om at få konstateret og leve med en kræftdiagnose.
HVAD MENER DU OM SUZANNE BJERREHUUS' KRITIK AF KRÆFTENS BEKÆMPELSE? Deltag i debatten her:




kræftens bekæmpelse
Skrevet af bjarne hansen, Tirsdag den 11. december 2012, 16:08
desværre dukker de sædvanlige indlæg op der altid er kritisk over for
alt det er det der er den danske syge vi er de mest utilfredse kværu-
lanter der findes vi er blevet en flok forkælede individer der brokker
sig over alle ting det eneste der tæller for mange danskere er hvad
for jeg ud af det pyt med sidemanden
Skal - Skal ikke...
Skrevet af Dennis , Onsdag den 21. november 2012, 12:00
Selvfølgelig skal der bakkes op om støttearbejde imod sygdomme...
Men fair nok, er det tilladt at være kritisk overfor brugen af midlerne.
Men kære Suzanne, skal vi så heller ikke støtte op om hjertesygdomme, leversygdomme, HIV, disse sygdomme er vist heller ikke udrydet!
Jeg har nu aldrig taget den kvinde særligt alvorligt.
Suzanne vil blot gøre opmærksom på at hun stadigvæk lever, og at de småborgerlige dyder stadigvæk er her.
De hjælper på så mange planer!!
Skrevet af Dorte Skadhauge, Tirsdag den 13. november 2012, 12:34
Blot en lille kommentar fra en, som netop er kommet gennem kræftbehandling. Kræftens Bekæmpelse er ikke blot nogle, som bekæmper sygdommen , men i høj grad også nogle, som støtter os undervejs og bagefter med bla. samtaler, rekreation, forståelse.... ja egentlig bare hjælp til at forsøge og komme videre.
Så Kræftens Bekæmpelse har i den grad sin berettigelse, og selvfølgelig vil der være administrations omkostninger.
De hjælper på så mange planer!!
Skrevet af Dorte Skadhauge, Tirsdag den 13. november 2012, 12:34
Blot en lille kommentar fra en, som netop er kommet gennem kræftbehandling. Kræftens Bekæmpelse er ikke blot nogle, som bekæmper sygdommen , men i høj grad også nogle, som støtter os undervejs og bagefter med bla. samtaler, rekreation, forståelse.... ja egentlig bare hjælp til at forsøge og komme videre.
Så Kræftens Bekæmpelse har i den grad sin berettigelse, og selvfølgelig vil der være administrations omkostninger.
Føj Suzanne
Skrevet af Bjarne Grundt, Søndag den 11. november 2012, 22:01
Som en der har mistet både mor og bror til kræften, er jeg dybt forarget over Suzanne udtalelser. Når men hun duede jo heller ikke som konservativ politiker. Både min mor og bror fik en fantastisk støtte af KB under deres sygdom.
Med venlig hilsen.
Bjarne.
Ps. Jeg er både medlem og indsamler, samt deltager i alle lotterierne.
Føj Suzanne
Skrevet af Bjarne Grundt, Søndag den 11. november 2012, 22:01
Som en der har mistet både mor og bror til kræften, er jeg dybt forarget over Suzanne udtalelser. Når men hun duede jo heller ikke som konservativ politiker. Både min mor og bror fik en fantastisk støtte af KB under deres sygdom.
Med venlig hilsen.
Bjarne.
Ps. Jeg er både medlem og indsamler, samt deltager i alle lotterierne.
Korrupte humanistiske organisationer og kendis fup!
Skrevet af Hansen, Fredag den 2. november 2012, 15:56
Det er GODT debatten om Kræftens Bekæmpelse kommer op, for hovedparten af den logisk tænkende befolkning er enig med Suzanne, men det helt store problem er bare, at Suzanne er bannerfører for den voksende forargelse over, at KB og kendisser laver plat på den slags fup foretagender, for de fleste lidt ældre mennesker husker vel klart, Suzannes deltagelse i en Røde Kors indsamling, hvor hun skulle have 75.000 kr for sin deltagelse i TV som nummerpige!
Fik du de penge den gang Suzanne? Hvis du gjorde, har du så dårlig samvittighed, eller nogensinde betalt dem tilbage til Røde Kors?????
Vedr Susanne Bjerrehus
Skrevet af Karin Mathiasen, Tirsdag den 30. oktober 2012, 21:59
Jeg synes Susanne skulle skamme sig. Hvordan mon de kunne helbrede hende for kræft. Hvor længe har Jane Åmund ikke levet med sin kræft, og mange andre kendte kan jeg nævne, men også mange ukendte. Jeg kender også flere der er døde af kræft. I dag vaccineres der mod livmoderhalskræft, som bla. en dansk forsker har været med til at finde frem til. Hvis kræften blev opdaget tidligere, kunne flere reddes. Hvis folk gik til læge når noget føltes anderledes end normalt. Nej Susanne, du vil vist bare høres, men det kan vi altså godt undvære. Hvor ved du fra hvad familier med kræft ønsker? Da min mor var syg af kræft havde hun bestemt ikke et ønske om ferierejse, eller ophold i sommerhus. Jeg synes du skal blande dig udenom.
Hun har ret, Suzanne Bjerrehuis
Skrevet af Helle Bay, Tirsdag den 30. oktober 2012, 15:58
Alene det faktum, at antallet af kræftpatienter stiger om kap med donationerne, viser, at pengene kunne bruges bedre, på de syge.
Glem forskningen og hjælp kræftpatienterne med deres problemer i dagligdagen.
Hun har ret, Suzanne Bjerrehuis
Skrevet af Helle Bay, Tirsdag den 30. oktober 2012, 15:58
Alene det faktum, at antallet af kræftpatienter stiger om kap med donationerne, viser, at pengene kunne bruges bedre, på de syge.
Glem forskningen og hjælp kræftpatienterne med deres problemer i dagligdagen.
støt læger uden grænser KB
Skrevet af Bo, Tirsdag den 30. oktober 2012, 15:19
Altid været sådan at administration for dyr
Susanne har ret
Skrevet af Lars Mikkelsen, Tirsdag den 30. oktober 2012, 09:23
Ifølge Radiodoktoren overlever kun 2 % en kemobehandling efter 5 år. Altså næsten som at gå med til et selvmord.
Kræftens Bekæmpelse støtter vel nærmest kræften?
Kræftens Fremme tænker jeg om organisationen.
De undersøger slet ikke, hvad der sker mennesker, der fravælger systemmet og i stedet bruger noget andet - naturbehandlinger.
Sæt jer dog ind i sagen
Skrevet af jan, Tirsdag den 30. oktober 2012, 09:16
Kig på årsregnskabet på www.cancer.dk i stedet for de dumme bemærkninger, så kan i læse årsregnskabet for 2011
En stor Illusion!
Skrevet af Pedersen, Tirsdag den 30. oktober 2012, 00:56
Alle disse VELMENENDE mennesker, der synes de har gjort en rigtig god gerning ved at støtte K.B., Røde Kors, Flygtningehjælpen, Scientologi, u-landshjælp og lign.- :
Snart vil de sande, at de har været umådeligt naive at støtte Mørke, magt-og pengegriske, selviske organisationer, der udretter MEGET lidt,- men som jo skal se ud af MEGET!!!
VÅGN dog OP!!
Usmageligt angreb på en der blot efterspørger fakta
Skrevet af Bent, Tirsdag den 30. oktober 2012, 00:26
Der er desværre mange godhedsfarisærer som Brian Holm, der for alt i verden vil lukke kajen på de kættere der formaster sig til at sætte spørgsmålstegn ved godhedsindustrien påstande, motiver og (manglende ?) resultater.
Faktisk mener jeg at mange flere burde sætte spørgsmålstegn ved godhedsindustriens utallige virksomheder og institutioner.
DOPING Brian
Skrevet af Søren, Mandag den 29. oktober 2012, 22:58
DOPING ER DÅRLIG STIL - det mener jeg.
Hvad med at holde dig til sagen
Skrevet af Søren Hansen, Tirsdag den 30. oktober 2012, 19:43
Det har jo intet med doping eller ej at gøre - Holm udtaler sig udelukkende om en udtalelse fra Bjerrehus omkring kræftens bekæmpelse...og du skulle måske prøve at holde dig til samme emne.
Kritik
Skrevet af Søren, Mandag den 29. oktober 2012, 22:55
Susannes kritik er absolut beretiget !!!!!!
Regnskab
Skrevet af Søren, Mandag den 29. oktober 2012, 22:38
Tilslutter mig 100% Susanne
Hvor kan man finde deres regnskab.
Det er usmageligt TV2 kører på i over en uge med KNÆK CANCER kampagne
Godt Suzanne!
Skrevet af Lilli, Mandag den 29. oktober 2012, 22:06
Suzannes kritik af Kræftens "Bekæmpelse",- er på tide,- og medfører garanteret, at denne PENGEslugende organisation,- nu får langt mindre i pengebøsserne, samt i donationer,- men dog alligevel ALT for meget for praktisk talt ingenting!!!
Har ikke brudt mig om kræftens bekæmpelse
Skrevet af Rethe, Mandag den 29. oktober 2012, 20:52
siden de spamede mig med vamle tiggerbreve.
Og jeg vil da også gerne vide, hvad alle de mange penge som ikke går til kræftforskning så går til... at noget administrativt personale sidder og krydrer røv.
Kræftens bekæmpelse er ikke mere hellige end andre store organisationer.
@Jytte Petersen
Skrevet af Hansen, Mandag den 29. oktober 2012, 19:46
Tror du ikke din veninde havde været mere tilfreds, hvis hun og mange andre ikke havde fået fjernet et bryst, Kræftens Bekæmpelse burde måske have samarbejdet med og henvist hende til Burzynskis behandling, og blivet kureret uden at skulle have et bryst fjernet???
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/06/11/burzynski-...
Men hvis Kræftens Bekæmpelse havd samarbejdet med ham om et system, som rent faktisk kan kurere kræftramte mennesker, uden at lemlæste og plage dem på alle måder, så havde den slags indsamlinger til højt lønnede kendiser jo ikke været mulig!
Hallo Hansen
Skrevet af Bitte, Mandag den 29. oktober 2012, 20:52
Du er da godt nok meget naiv ,tror du virkelig man ville ignorere et middel som kan helbrede Kræft, kom dog tilbage til virkeligheden.
Kom ud af Illusionen!
Skrevet af Pedersen, Mandag den 29. oktober 2012, 21:28
Jeg giver Hansen helt ret!
Folk,- er utroligt naive,- når de totalt overgiver sig til vores såkaldte system,- både m.h.t. organisationer, lægestanden, lægemiddelindustrien, -ja den Såkaldte "regering",- det Offentlige system,- AND SO ON......!!! Det er KUN baseret på at plyndre folk for penge,- og for magtens og de fine titlers skyld!
Man skal gå helt andre veje,- og TÆNKE SELV!
Man kan roligt starte med at få ryddet op i det hele,- og få luget alle de sorte, brodne kar væk,- så ville der næsten ikke være noget tilbage!
Men nu bryder det hele også snart sammen, så kan folk begynde at tænke over hvor forførte de er og har været!
Godt Brian
Skrevet af Bitte, Mandag den 29. oktober 2012, 18:38
Det er godt skrevet Brian, jeg er selv blevet opereret for en galloperende æggestof canser med 20% chance for at overleve, at jeg er her i dag , skyldes dygtige læger, Kræftens Bekæmpelse, og min utrolige dejlige familie .
Kræftens Bekæmpelse hjalp også økomomisk, det var på tide der kom en landsindsamling , man har altid haft så travlt med at lave indsamlinger til nødlidende i andre dele af verden, kun for at udsætte deres lidelser , så drop alt det der negative om KB og glæd jer over at vi trods alt er en del der klare den ikke også Suzanne .
Rygning
Skrevet af Munk, Mandag den 29. oktober 2012, 18:27
NU har fr. Haustrup-Clemensen - i FLERE år, haft blikket på bl.a. rygerne - nu er antallet af rygere kun 1/3 del af tidligere - ER antallet af kræft-tilfælde, så OGSÅ faldet - nu? - Eller var/er det bare for at "lovliggøre", at fruen får den FØRSTE mill. af de INDSAMLEDE midler i "løn", fra dem, der ER/HAR været ramt, og gerne vil hjælpe?
HUN er jo IKKE den eneste i den "forening" - lad os nu se, de TOTALE "løn-omkostningerne" ialt - hos Kræftens Bekæmpelse!
KUN for, at dem der bidrager af godt hjerte - kan se, hvad deres kroner bliver brugt til!
Suzannes kommentar
Skrevet af Poul Erik Dithmer, Mandag den 29. oktober 2012, 18:08
Suzanne har fuldkomment ret!. Tænk lige på hvad der ville ske hvis der var en forsker der fandt den ultimative løsning på kræftsygdommene, så ville alle pengestrømmene stoppe med et. Det er man jo overhovedet ikke intereseret i for så stopper den enorme pengestrøm fra bund ulykkelige mennesker der har sygdommen helt tæt på, som i håbløsheden gerne donere deres surt opsparede penge fra et helt liv i håb om de vil finde en løsning tænk lige på Kræftens bekæmpelse bruger en meget stor del af de donasioner til ejndoms inversteringer. De har forsket i hele min tid 59 år . Mankan i dag reparere hjerter,lever nyre nye knæ,Hofter ja virus inden for alt,det er da lidt tankevækkende man ikke er længere inden for kræft på alle de år.
Hvad er Suzannea motiv ?
Skrevet af kjeld, Mandag den 29. oktober 2012, 18:05
Det er forhåbentligt ikke et indlæg for at fremme sin mands virksomhed ?
Kommentar til Kjeld
Skrevet af Karin Mathiasen, Tirsdag den 30. oktober 2012, 22:08
Jeg mener hun skader sin mands virksomhed med hendes dumme udtalelser.
Tænk dig om
Skrevet af Per Overmark Pedersen, Mandag den 29. oktober 2012, 17:03
Jeg har selv haft kraft i halsen . og fået stråle behandling og ved at forskningen har gjort at man bedre kan ramme det sted hvor man har kraft så jeg er glad for alle de penge der bliver indsamlet. håber du bliver klogere med tiden ?