Bjerrehuus optrapper kræft-debat: Hjælp de syge - drop forskning

- Drop den dyre forskning i kræft. Lad andre - universiteter, hospitaler, medicinalfirmaer osv. - tage sig af den. Kræftens Bekæmpelse bør i stedet bruge sine mange millioner på at hjælpe de enkelte patienter og deres familier. De har hårdt brug for hver en krone.

Suzanne Bjerrehuus, kendt tv-vært, brevkasseredaktør m.m., optrapper nu sin ’krig’ mod Kræftens Bekæmpelse. Den kendte forhenværende kræftpatient (helbredt for kræft i halsen) mener, foreningen helt bør droppe sine høje forventninger om at løse kræftens gåde og i stedet bruge næsten samtlige midler på at skabe en tålelig hverdag for de mange syge.

Den fornemmeste opgave
- At hjælpe de kræftsyge bør være en patientforenings fornemste opgave. Ikke ambitionen om at knække cancer-gåden. Det er der så mange universiteter og hospitaler rundt om i verden, som er langt dygtigere til. Det er fint nok at bruge pengene på at sikre de syge en tålelig hverdag.

Det kan være støtte til et rekreationsophold. Eller til en ferie sydpå for hele familien, så både den syge og børnene kan få et skud ny energi, siger Suzanne Bjerrehuus, der efter den vellykkede landsindsamling har rejst spørgsmålet om Kræftens Bekæmpelses prioritering.

Hvad bygger du egentlig din kritik på, Suzanne Bjerrehuus? Ved du overhovedet noget om, hvad de enkelte kræftpatienter ønsker?

- Jeg bygger min kritik på utallige samtaler med andre syge. Da jeg skrev bogen ’Er vinter nær’ baseret på mine egne oplevelser med kræft, blev jeg inviteret til at holde foredrag rundt om i landet.

- Ved de lejligheder har jeg talt indgående med rigtig mange kræftsyge om deres behov. Mange fortalte om store økonomiske problemer, forstærket af sygdommen, og om den ensomhed og isolation, de også oplever ved at være så alvorligt syge. Mange er kede af, at sygdommen sætter en økonomisk barriere for, hvad de kan gøre sammen med børnene. Hele familien kommer til at lide.

Kritik på Facebook
- Jeg ved godt, at Kræftens Bekæmpelse gør mere end tidligere for at lette hverdagen for mange af de syge, men de kunne gøre meget mere. Foreningen burde bl.a. tilbyde kræft-familierne ophold i feriehuse og sende hele fly sydpå, så de kan nyde måske den sidste tid sammen i solen og hente et tiltrængt ’boost’ af ny energi.

- At skabe glæde blandt de kræftramte burde simpelthen være den primære opgave for Kræftens Bekæmpelse. Ikke at knække cancergåden. Det er der så mange, både herhjemme og internationalt, som arbejder på og er endnu bedre til.

- Men selvfølgelig skal foreningen stadig give tilskud til andres forskning rundt om på universiteterne og rundt om i verden, siger Suzanne Bjerrehuus, der også er gået ud med sin kritik på sin Facebook-profil.

Er du enig eller uenig med Suzanne Bjerrehuus? Deltag i debatten herunder.

Læs også:

Din kommentar

Kun navn bliver vist i forbindelse med kommentaren.
Dog skal alle felter med * (stjerne) udfyldes.
Kommentarer

Kuren er der allerede, så hit med pengene.

Skrevet af Britta Frederiksen, Lørdag den 10. november 2012, 13:04

Nu er jeg endelig igennem den traditionelle form for kræftbehandling: Operation, kemokure og strålebehandlinger. Jeg er dog ikke 100% mig selv, for jeg får nok "glæde" af visse senfølger af kemokuren resten af mine dage.
Det er vel forståeligt, at man bliver en smule harm, når man så finder ud af at kuren mod kræft er opfundet af en meget dygtig læge i USA. Det har vi ikke hørt om og det har vi ikke fået glæde af, fordi rigtig mange mennesker, hellere vil have grønne dollars og sikkert også danske kroner end en kur mod kræft.
Kræftens Bekæmpelse MÅ da have hørt om Dr. Burzynski og antineoplaston-forskningen/-behandling. Gør personlig vinding sig også gældende for ledelsen i KB. Tja, hvis folk blev behandlet med en bivirkningsfri kur mod kræft, ville folk ikke føle så stor en lyst til at støtte Kræftens Bekæmpelse.
Kom nu politikere! I må redde os kræftpatienter, for milliarderne strømmer ud af statskassen til disse ofte invaliderende kemokure og hvad dertil hører af medicin til at holde generne nede.

Korrupte humanistiske organisationer og kendis fup!

Skrevet af Nemesis, Torsdag den 1. november 2012, 17:51

Det er GODT debatten om Kræftens Bekæmpelse kommer op, for hovedparten af den logisk tænkende befolkning er enig med Suzanne, men det helt store problem er bare, at Suzanne er bannerfører for den voksende forargelse over, at KB og kendisser laver plat på den slags fup foretagender, for de fleste lidt ældre mennesker husker vel klart, Suzannes deltagelse i en Røde Kors indsamling, hvor hun skulle have 75.000 kr for sin deltagelse i TV som nummerpige!

Fik du de penge den gang Suzanne? Hvis du gjorde, har du så dårlig samvittighed, eller nogensinde betalt dem tilbage til Røde Kors?????

Kræftens Bekæmpelse - Fup eller fakta?!

Skrevet af Hansen, Torsdag den 1. november 2012, 11:27

Jeg har af og til lige som mange andre set klip af jeres kampagne for Kræftens Bekæmpelse, det er både spild af tid og penge, at støtte det fup foretagende!

Behandler samfundet, medicinalindustrien og instrument industrien har INGEN interesse overhovedet i at kurere mennesker, tværtimod er syge mennesker Big Business for rigtig mange mennesker og organisationer også Kræftens Bekæmpelse.

Det er helt forkert af jer, at give så meget plads i medierne til en organisation, som lever højt af falsk humanitet, at spille skuespil 3 – 4 gange om året med kampagner, for at plyndre befolkningen til ingen nytte.

I burde hellere undersøge og lave en udsendelse af et system, som i virkeligheden kan kurere Kræft, men i er måske som mange andre i lommen på lobbyisterne fra behandler samfundet, instrument Industrien, medicin industrien og Kræftens Bekæmpelse?

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/06/11/burzynski-...

Se filmen og resultaterne, undersøg det og hvis det er så godt som jeg er helt overbevist om, så lav en udsendelse, og drop det værdiløse kendis plattenslagerforetagende Kræftens Bekæmpelse!

Behandlersystemet, instrument industrien og medicinal industrien lever højt af syge mennesker, for de har ingen interesse overhovedet i at kurere mennesker alt for hurtigt, for det ville jo være det samme som at save den ”Guldgren” af, som de selv sidder og lever fedt af.

Jeg har ondt af dig.

Skrevet af Aske, Torsdag den 1. november 2012, 21:27

Hold nu op hvor har jeg ondt af dig mennesker! At du går rundt i verden, og tror om så mange af dine medmennesker, at de har valgt at arbejde inden for sundhedsområdet, udelukkende af griskhed, og ikke det mindste fordi de rent faktisk godt kan lide tanken om at hjælpe deres medmennesker, når de er syge, og har aller mest brug for det.
Jeg hverken kan eller vil forestille mig, hvad i dit liv der har resulteret i et så ubehageligt syn på mere eller mindre ALLE der arbejder med sundhed i dag. Men jeg kan sige at jeg er overbevist om at det ikke fører noget godt med sig, og at jeg i øvrigt synes du fremlægger det som fakta, på trods af at det åbenlyst er en stærk personlig holdning, uden nogen fundering i den etablerede virkelighed.

Kræft

Skrevet af I. F., Onsdag den 31. oktober 2012, 22:02

Hvor er jeg glad, glad, glad for at du sætter Kræftens Bekæmpelses opgaver til debat, Suzanne!
Som tidligere kræftpatient på et sygehus, oplevede jeg massive svigt her, og da jeg så henvendte mig til Kræftens Bekæmpelse, oplevede jeg dem som sygehusets forlængede arm - absolut ingen hjælp, men en kold skulder.
Det ville have været rart om jeg i kemobehandlingsforløbet kunne have fået hjælp, sådan at jeg ikke havde behøvet at stoppe behandlingen halvvejs, da jeg følte mig totalt alene og isoleret efter kemo uden reel hjælp fra hverken sygehus eller andre.

Folke forførere

Skrevet af Povl-Ole Nielsen, Onsdag den 31. oktober 2012, 20:15

Overrasket! En af Kræftensbekæmpelses forskere fortæller på "skærmen" at hun som ansat forsker hos Kræftensbekæmpelse har været med til at løse gåden samt "opfinde" vaccinen mod livmoderhalskræft, dejligt det må indbringe mange hundrede millioner om året til Kræftensbekæmpelse.

Åh nej! Ikke dig igen Susanne!

Skrevet af Jytte, Onsdag den 31. oktober 2012, 16:36

Ja, så er Susanne på banen igen. Desværre denne gang i et angreb på kræftens bekæmpelse, som så desværre kan resultere i, at danskernes støtte til kræftforskning mindskes.
Susanne, for pokker. Har du da slet ikke fulgt med i udviklingen. Læser du ikke om de fænomenale fremskidt der sker på området. Tænk, jeg tror, at jeg når at opleve, at vi kan bekæmpe kræft i min levetid. (Jeg er 60).
Jeg vil foreslå, at al den energi du har brugt, f.eks. på at offentliggøre dit syn på din voksne søns liv, og nu på at vise os andre, hvor lidt oplyst du virker på os, når du taler om "Kræftens bekæmpelse". Tag dog istedet at bruge energien på at kæmpe for mere personale på plejehjemmene, mere rengøring til de ældre, flere pædagoger til de yngstes pasning. Men der er selvfølgelig ikke status ved at beskæftige sig med disse områder. Til gengæld er det noget der giver mening.
Og nej, jeg arbejder ikke indenfor nogle af de nævnte områder.

Bjerrehuus

Skrevet af eva just, Onsdag den 31. oktober 2012, 14:41

hvorfor er du lige kommet i tanke om det nu, det har da været en sandhed i mange mange år. Vi danskere får hele tiden en eller anden form for ind samling stukket i hovedet. Der er jo mange penge at hente, og selv om mange ikke har råd, ja så føler de alligevel at de skal give. Det er en uskik da det jo med tiden ingen ende tager. Tag nu f.eks Uganda, hvorfor i alverden skal Danmark sende ulandspenge til andre lande, samtidig vil politikkerne have at vi klarer os selv her i Danmark. Hvorfor skal EU bestemme at alle EU borgere frit kan tage job i andre EU lande, det er jo den rene social hjælp, for de oprindelige borgere bliver sat fra deres job, og må så klare sig selv. EU er efter min mening Europas forbandelse.

Hvad gir du til ?

Skrevet af L.H, Onsdag den 31. oktober 2012, 14:14

Godt at debatten rejses.
Har ALDRIG, i mine næsten 40 år som sygeplejerske, mødt en kræftpatient, der har fået hjælp og opmuntring fra Kræftens Bekæmpelse.
Foreningens navn signalerer bekæmpelse og ikke hjælp til den enkelte kræftpatient.

Korrekt!

Skrevet af L.P., Onsdag den 31. oktober 2012, 17:08

Godt at læse din,- en sygeplejerskes beskrivelse af K.B.!

Det bekræfter os kun i, hvad vi selv føler!
Alene navnet "Kræftens BEKÆMPELSE" er da een stor vildfarelse/Løgn!!
De har IKKE bekæmpet (og kommer ikke til det),- denne onde sygdom!
Det er blot een stor pengemaskine,- men folk må jo lære at skelne skidt fra kanel,- og se kritisk på hele systemet,- organisationer, hvor velmenende de ellers skal forestille at være!
Det kniber gevaldigt, og derfor er det godt Suzanne bringer dette på bane!

Godt gået, Susanne!

Skrevet af Helle mjels, Onsdag den 31. oktober 2012, 12:45

Jeg er fuldstændig enig med Susanne. Vort hospitalsvæsenet halter langt bagefter, så lad læger og plejepersonale rejse på videreuddannelse i de lande, hvor resultater med kræftbehandling topper. Kræftbehandlingen i DK er forældet, og hvorfor så ikke hente erfaring fra dem, som har de bedste resultater, og lade Kræftens Bekæmpelse forsøde ofre og deres pårørendes tilværelse. Tag nu ansvar, please.

Brug nu hovedet.

Skrevet af Benny Posche, Onsdag den 31. oktober 2012, 12:45

Jeg ved ikke hvorfor det pludselig er blevet et livsmål for den evigt negativt tænkende kvinde. (har aldrig set et positivt indlæg fra hende) at hun nu skal lægge kræftens bekæmpelse for had. Den forskning som kræftens bekæmpelse har udført, kommer jo netop de nuværende patienter til gode, og den forskning de udfører nu kommer fremtidige patienter til gode. Der bliver ikke lagt skjul på at de bruger en stor del af deres midler til forskning, så hvad er det lige Suzanne ikke fatter? Jeg forstår hende ikke. Hun kaster sin rasen på en forening som gør et godt og et kæmpe stykke arbejde, og som skaber resultater.

Hvilket arbejde?

Skrevet af Kristina, Onsdag den 31. oktober 2012, 13:04

Hvilket arbejde og hvilke resultater? Som jeg kan se på deres hjemmeside, så består deres "arbejde" af "forskning" (HOST) og oplysnings kampagner om at man ikke må ryge, tage sol og at man skal spise sundt.

Nu må jeg snart le! Suzanne du er Danmark sejeste kvinde! Ingen tvivl om det! Du er elsket af de fleste og dem der sviner dig til her er sikkert KB's ansatte .. man skal jo forsvare sin høje løn!

HOLD NU KÆFT

Skrevet af Villy O. Christensen, Onsdag den 31. oktober 2012, 11:40

Der er åbenbart ingen grænser for, hvad en tidligere bingovært vil gøre for at få opmærksomhed. Hun havner på INGEN måder sagen for kræftramte og pårørende i denne sammenhæng. Hun tillader sig endda at tage penge for at afholde foredrag, hvilket er direkte usmageligt, hvis hun virkelig ønsker at hjælpe. Hun er tabloidpressens cancer.

VÅGN OP!

Skrevet af Pedersen, Onsdag den 31. oktober 2012, 17:26

Læs dog på disse sider, om de enkelte menneskers oplevelser m.h. til K.B.- denne pengeslugende organisation,- når de befinder sig i et forløb med kræft, hvadenten det er deres eget eller deres pårørende,- og hvad K.B. gør for dem??!!!
Det er vel dem, der allerbedst kan fortælle SANDHEDEN!
Suzanne B. hjælper netop folk,- til at indse hvor meget forførelse der er i at pøse penge ud i een uendelig strøm til den såkaldte "Kræftens Bekæmpelse",- det er jo:
"Kejserens Nye Klæder" igen,- igen......

hjælp nye kræftpatienter til at få den rigtige behandling.

Skrevet af leif biegel, Onsdag den 31. oktober 2012, 11:36

Alle de små bidrag,på 2 mill. til ditten og datten,hjælper kun læger/forskere.Og de udnytter det virkelig.Det ville hjælpe nye kræftpatienter,hvis der stod en på det hospital,han hun blev henvist til,som var på patientens side.Man føler sig fuldstændig på herrens mark.Der ville det være godt med en representant fra kræftens bekæmpelse,til at tale ens sag.Lægerne er ikke intereseret i at sende patienter andre steder hen,hvor der måske er bedre muligheder for helbredelse.
Det er det offentlige,der skal tage sig afkrættbehandling.
En der har prøvet det på egen krop.
Leif Biegel.

Lav din egen forening!

Skrevet af Erik Jensen, Onsdag den 31. oktober 2012, 10:42

Hold så op, Suzanne Bjerrehuus! Man bliver altså ikke ekspert, fordi man selv har haft en sygdom, og hvor har du dog sagt meget vrøvl. Lav du din egen forening! Hos mig får du ikke en øre!
Til hele damens fanskare: Orientér jer på Kræftens Bekæmpelses egen hjemmeside. Der gøres et fremragende arbejde!

Hvad laver de???

Skrevet af Lars Jensen, Onsdag den 31. oktober 2012, 10:40

Der er helt korrekt af Suzanne Bjerrehuus at stille spørgsmål og privat foreningen Kræftens Bekæmpelses berettigelse. Personligt kunne jeg godt tænke mig at se en liste over foreningens succeser.
Kræft er en modbydelig sygdom, men en privat organisation som Kræftens Bekæmpelse må ikke derfor tro at den er beskyttet som en anden "Hellig ko", hvor man ikke kan spørge om -- hvad bruger de dog alle de penge til???

Oplysning om forskning.

Skrevet af Henning Pedersen, Onsdag den 31. oktober 2012, 13:07

Hvis du går ind på Kræftens Bekæmpelses hjemmeside Cancer.dk vil du kunne finde samtlige de forskningsprojekter de har gang i - herunder hvor mange penge der er bevilget til de enkelte projekter.

Du vil desuden kunne læse om hvad pengene iøvrigt anvendes til. Der anvendes faktisk en meget stor del til patientstøtte.

Dansk kræftforskning støttet eller foretaget af Kræftens Bekæmpelse ligger i top 10 i verden.

ENIG

Skrevet af Annelise Andersen, Onsdag den 31. oktober 2012, 10:24

Helt og aldeles ENIG med dig Suzanne. Godt at du har startet denne debat. Lad de indsamlede penge gå til de syge.
Hvor mange penge bruges der idag på udgifter til rejser, møder, konferencer og repræsentation m.m. i forbindelse med foreningens forskning? Jeg tror ikke at det er småpenge det drejer sig om.
Lad de som har forstand på det forske. Og jeg tror ikke at det
er Suzanne's mand Asger Aamund der skal til at forske i kræft.
Han er nok også snart på vej på pension.

Enig

Skrevet af jan jensen, Onsdag den 31. oktober 2012, 10:03

Jeg er helt enig med Suzanne. Hvad har Kræftensbekæmpelse udrettet på forskningssiden udover vaccinen imod livmoderhalskræft? Det er ikke skrevet for at kritisere Kræftensbekæmpelse, og ikke mener at vaccinen er en fantastisk ting, men pengene kunne måske bruges bedre.

TAK

Skrevet af Bente James, Onsdag den 31. oktober 2012, 10:00

Tak Suzanne - fordi du tør skrive det vi andre går rundt og tænker.

Idioti

Skrevet af erik, Onsdag den 31. oktober 2012, 08:53

Hvor naiv og dum har man lov at være?
Lever din mand ikke af forskning, som syge mennesker har glæde af på et senere tidspunkt. Jeg syntes du skulle tage ned til negerland og få massage, og så lade dem med lidt omløb i hovedet klare de store problemer.

går suzanne ikke bare sin mands ærinde

Skrevet af margrethe, Onsdag den 31. oktober 2012, 08:14

fordi man er en naiv kendt person - behøver man ikke UDTALE sin mening om alt muligt. Kræftens bekæmpelse ville jo IKKE få så mange penge, hvis de ikke forskede.

Og medicinalfirmaer skulle have pengene - NEJ, det er vist ikke uvildigt nok (slet ikke da Susannes mand er en af dem der er i medicinalbrancen) - så hun går sin mands ærinde

Er hun blevet gal?

Skrevet af Hansen, Onsdag den 31. oktober 2012, 08:02

Gu` ved hvad damen fra Gentofte nu har spist?
Ja hun vil gerne, forskningen lægges over til private medicinalfirmaer, for så kan Asger Åmund ( Suzannes mand) jo tjene tykt på kræftmedicin. Jo de er ikke blevet stenrige i den familie uden grund.
Mon ikke den "Kloge Dame" skulle nøjes med at skrive i ugebladene?

hold

Skrevet af christian, Onsdag den 31. oktober 2012, 07:31

nu din mund, Susanne. Kan du ikke bare fise tilbage til at have et unaturligt forhold til din søn, være kendisgæst på quizshows og så i øvrigt overlade vigtige ting til folk der har forstand på det?

Enig

Skrevet af Lene Møller, Onsdag den 31. oktober 2012, 06:53

Helt enig. Susanne. Jeg mistede min mor som døde af kraft for 10år siden. Dengang søgte hun om et rekreations ophold. Men fik nej. 4 mdr senere døde hun.hun var så bitter og jeg lovede aldrig at støtte kræftens bekæmpelse. Og mor jeg holder hvad jeg lovede.

Du har fuldstændig ret, Susanne

Skrevet af Frank Pedersen, Onsdag den 31. oktober 2012, 06:27

Godt gået Susanne,
Det forholder sig sådan, at Kræftens Bekæmpelse er én stor pengemaskine og hvert år modtager formuer fra medicinalindustrien. Langt størstedelen af alle disse penge burde gå til nydelse og glæde for kræftramte og familier.

Man lever godt og længe, hvis man fylder sin dag med nydelse og glæde.

Som så mange (bare ikke nok) støtter jeg heller ikke Kræftens Bekæmpelse med så meget som én krone – hold debatten kørende Susanne.

Du er super sej Suzanne

Skrevet af BIRGITTE A. F. STARK, Onsdag den 31. oktober 2012, 06:14

Jeg støtter fuldstændig Susazannes synspunkt og fremfor alt hendes mod til at sige det hun gør. Jeg tror de mange penge der bliver samlet ind hvergang der er de store landindsamlinger bliver anvendt til forkert.

Resultater.

Skrevet af Aske, Onsdag den 31. oktober 2012, 02:52

Helt seriøst? Alle de kommentarer hvor folk brokker sig over manglende offentliggørelse af resultater mm., er da svære ikke at ryste på hovedet af. Det tog mig maks. 2 minutter at finde frem til ADSKILLIGE videnskabelige artikler, indeholdende forskning støttet af KB. Meget af forskningen er enormt kompliceret og specifik, og derfor svært læselig for personer uden medicinsk baggrund. Og netop specificiteten af forskningen gør det også enormt svært at "oversætte" resultaterne til tekst, der giver mening for den brede befolkning, uden at miste essensen af resultaterne. Selve denne konstante oversættelse kræver jo både ressourcer, og giver i sig selv måske endnu mere brændsel, til jeres ret kraftige modstand mod KB, hvis resultaterne nu ikke er de mest prangende. OG JA, det sker konstant i forskning. Faktisk er det med til at definere forskning, at man konstant udfordrer den viden man har, ved at undersøge ting, som man godt er klar over måske ligger i udkanten af hvad der kan lade sig gøre. For det er jo netop her at man kan gøre den slags fremskridt og opdagelser som kan være med til at gøre at prognosen for de forskellige kræftformer, fortsætter med at blive bedre. At sige at vi bør stoppe med at bruge ressourcer på forskningen indenfor et felt hvor vi, lige som på så mange andre felter, er rigtig godt med, svarer for mig til at sige at vi er tilfredse med prognosen som den ser ud i dag - og det er godt nok skræmmende!

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her