Sass Larsen taler ud om rocker-sms'er:

Bandidos-rocker fik mit nummer af min frisør

  • Henrik Sass Larsen

    Henrik Sass Larsen afviser, at han skulle have følt sig truet og derfor skulle beskyttes af en rocker. (Foto: Keld Navntoft) Se stort billede

  • rocker

    Henrik Sass Larsen ses her sammen med Tommy Kamp og Bandidos-rockeren Torben Ohlsen Jensen. (Foto: Privatfoto) Se stort billede

Forrige knap 01|02 Næse knap

Det er Henrik Sass Larsens frisør, der er skyld i hans forbindelse med en voldsdømt Bandidos-rocker. Det har socialdemokraten netop fortalt i er interview.

Det var forklaringen her til aften, da Henrik Sass Larsen skulle forklare sine møder og sms-kontakt med Torben Ohlsen Jensen, der er krigsminister fra Bandidos Coast Town i Køge.

En tæt kontakt, der har gjort, at han ikke kan blive sikkerhedsgodkendt som minister.

Hvordan har Bandidos-rockeren overhovedet fået fat i dit mobilnummer?, spurgte værten Cecilie Beck

- Det har han fået af min frisør, har det vist sig i dag. Han har udleveret nummeret på mig, men det er ikke hemmeligt. Det står på mit visitkort, sagde Henrik Sass Larsen i TV2 Nyhederne.

LÆS OGSÅ:
Det stod i Sass' sms til Bandidos-rockeren

LÆS OGSÅ:Bandidos-rocker taler ud: Skulle beskytte Sass

Hvad talte du om med rockeren, da i mødtes?

- Først talte vi om Café Vanilla og alle de sager, som B.T. kørte dengang, som han syntes var vældig uretfærdigt. Og så talte vi om hans børnesag, og det var faktisk det.

Havde i ringet efter rockeren?

- Min partner gik væk fra bordene og uden for - jeg var ikke klar over, at han havde ringet efter rockeren.

Hvorfor svarede du, da du fik en sms fra rockeren om, at han havde sagt til Murat og sagt, at han skulle lukke røven?

- Det, har jeg også erkendt, var en fejl. Jeg skulle ikke have svaret på den sms. Men jeg tænkte bare, at det var hans måde at udtrykke sig på.

Men du vidste vel godt, at manden var rocker?

- Jeg har aldrig bedt manden beskytte mig og har aldrig bedt ham gøre mig en tjeneste.

Er alt lagt frem nu?

- Ja, jeg har lagt alt frem, siger Henrik Sass Larsen i interviewet til TV2.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: