Jeg er bare så ked af det. Jeg sidder midt i en økonomisk ruin, hvor jeg skylder til højre og venstre. Kan du se om min økonomi vil blive bedre, og om jeg finder en billigere bolig - evt ca. hvornår? Og kan du se om jeg får førtidspension? Jeg er i gang med at søge på andet år nu.
Til sidst. Er der kærlighed (en mand) til mig derude? Jeg føler mig efterhånden ret ensom.
Jeg håber inderligt at du har tid og lyst til at svare mig.
Venlig hilsen
Har du et spørgsmål til Aase? Skriv til astrologi@bt.dk.
Hej Vægt
Dit horoskop viser, at økonomi er et område, hvor du er temmelig længe om at finde ud af, hvordan man skaber orden og struktur. Og der ser ud til at skulle gå endnu omkring 1½ år, før det for alvor lysner. I det hele taget skal du nok indstille dig på, at du er i en periode af dit liv, hvor der bliver vendt op og ned på mange ting, kort sagt, du er midt i en livskrise.
I sådan en periode er det vigtigt, at man indstiller sig på, at der faktisk ikke er ret meget, man kan gøre. At man simpelthen må vente, til man på et tidspunkt finder fodfæste igen. Og acceptere, at man ikke har ret mange kræfter.
Det er vigtigt, at man ikke anklager sig selv. Og allervigtigst: at krisen på et tidspunkt er overstået.
Det betyder selvfølgelig ikke, at der ingenting sker. Med hensyn til bolig kan der dukke en mulighed op omkring maj-juni. Der kan vise sig en mand i dit liv allerede her i december. Spørgsmålet er så, om du har overskud til at involvere dig for alvor i øjeblikket.