Hej Aase.

Jeg er lige kommet ud af et 2,5 års forhold, som mildest talt har slidt på mig som person. Jeg har besluttet mig for, at holde minimum 2 år uden, at have et forhold, så jeg kan falde på plads og finde mig selv og den styrke jeg besidder, igen. Blandt andet fordi, jeg overhovedet ikke vil lade nogen fremmed mand kunne komme tæt ind på livet af mig nu, hvor jeg før var meget åben. Vil jeg få bearbejdet dette?

Derudover går jeg på et studie, hvor jeg har det fantastisk socialt, men grundet føromtalte forhold missede jeg to eksaminer, hvilket stresser mig utrolig meget. Vil det være muligt for mig, at gennemføre de to eksaminer samt de fire nye eksaminer til jul, eller bør jeg tage en til jul og en til sommer?

Jeg er lige flyttet ind i en ny lejlighed for at starte på en frisk. Jeg føler, at her kommer jeg til at bo i mange år. Jeg er dog bekymret for økonomien, da der hele tiden er mange uforudsete udgifter ved at flytte ind et nyt sted. Hvordan vil min økonomi se ud fremover, og er der nogle ting jeg kan ændre?

(Astrologiske data er redaktionen bekendt)

Kh. Tyren

Hej Tyr.

Du kan meget let komme til at påtage dig den rolle, at du skal være den, der tager dig af den mand, du er i parforhold med. Både på det praktiske og det følelsesmæssige område. Og det er en opslidende rolle at have. Så i din bearbejdning af det, du har oplevet, skal du være opmærksom på, at der bliver plads til dine egne bløde og kvindelige sider, og at du også af og til har brug for at få lov at være den svage og modtagende.

Det ser ud til at være en god beslutning at give dig tid til at bearbejde det brud, du lige har været igennem, og som har krævet stor styrke af dig.

Ja, det vil være muligt for dig at gennemføre de to eksaminer til Jul, hvis du virkelig beslutter dig for det og koncentrerer dig om det - og er parat til at bære omkostningerne. Du kan have meget glæde af den hjælp, du kan få fra venner og studiekammerater. Selv har du let ved at miste overblikket, men der kan andre hjælpe.

Umiddelbart ser der ikke ud til at blive problemer med økonomien i det kommende år. Men du kan have et stort tryghedsbehov på det område.

Mange hilsener

Aase Kærgaard,

www.astrologihuset.dk