Korea-biler har problemer med bremserne

Kia trækker 56.000 biler tilbage

Kia Ceed ISG

56.000 Kia Ceed-biler, som er produceret i Slovakiet, skal på værksted, fordi de muligvis har problemer med bremserne. Se stort billede

Så er det Kia, der har problemer. Den sydkoreanske bilproducent meddeler, at 56.000 biler trækkes tilbage på grund af bremseproblemer.

56.000 Kia Ceed-biler, som er produceret i Slovakiet, skal på værksted, fordi de muligvis har problemer med bremserne.

Det meddeler Kia, der er en sydkoreansk bilproducent.

I en erklæring fra Kia i Slovakiet hedder det, at ejere af Kia Ceed, der har elektroniske stabilitetsprogrammer (ESP), og som er produceret mellem 1. april 2008 og 30. marts 2009, skal omkring værkstedet for at få undersøgt, om der er fejl på bremsesystemet.

De 56.000 biler er solgt i Central- og Østeuropa.

Kia er blot den seneste af en række bilmærker, der har været nødt til at kalde biler på værksted på grund af fejl. Blandt andet har også Toyota, Peugeot og Citroën haft problemer.

/ritzau/AFP

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Sundhed
Se om dine p-piller hører til de farligste

Se om dine p-piller hører til de farligste

26/07 15 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: